İnterrail Rota Planlama

Avrupa interrail haritası

İnterrail Rota Planlama

İnterrail Rota Planlama

En Güzel Interrail Rotası Senin Çizdiğindir

Interrail rotası için bu cümleyi kurarken o kadar keyif aldık ki, keşke ‘şunu okuyan biri olsaydık’ dedik. Yaşadığınız heyecanı bir daha yaşamak için neler vermezdik acaba. Açın önünüze Avrupa haritasını (Biz size şunu bulduk. Interrail’de görmek istediğiniz öncelikli üç dört ülkeyi belirleyin. Interrail’e grupla çıkıyorsanız arkadaşlarınız da belirlesin sonra hedefleri kesiştirip, ara yolları birleştirin, araştırın, tarayın, bizim koca interrail rehberini okursanız ne mutlu buradan önerileri alın, ardına temel bir interrail rotası çıkarın. Nerede ne kadar kalmak istediğinizi ya da ne kadar gerektiğini ölçün, biçin, hatları belirleyin. Bizim interrail şehir rehberleri bölümünde varsa oralar az çok temel sürelerimizi görürsünüz. Ancak; Avrupa turu rota planı yaparken, unutmayın en önemli husus özgürlük!

interrail rotası

Sonuçta interrailde temel bir rotaya sadık kalırsınız fakat o bileti alarak, canınızın istediğini yapabilme özgürlüğüne kavuştuğunuzu unutmayın. Ayarlardığınız kusursuz interrail programında sizden kaynaklanmayan sorunlar çıkabilir, güzergah üzerinde tren bulamazsınız, saatler uymaz, bir gün yolda ziyan olmak zorunda kalabilir. Gitmek istediğiniz müze o gün kapalıdır, bir şehre pazar günü denk gelirsiniz, pek bir şey yapamayıp gün öldürür, şehre yeterli zamanı ayıramamış olursunuz. Hatta imkansız sayılabilecek şeyin ilk gün başımıza geldiğiniz hatırlatırız: Uçak şirketimiz iflas etti ve rotamız daha ilk günden bozuldu. O yüzden önerimiz haftada bir boş gün bırakma; 30 günlük seyahatinizde ana rotanızı 26 günlük çizersiniz, 4 gün de  boş bırakırsınız. Belki bir yere hayran kalıp fazla kalırsınız, kim bilir birine aşık olup onu takip edersiniz iki gün. Sohbetini çok sevdiğiniz bir gruba dahil olup onların rotasını izlersiniz birkaç gün. Hiç aklınızda olmayan bir yerle ilgili sizinle benzer seyahati yapan ancak ters noktadan gelen birilerinden bilgi alır oraya gitmeye karar verirsiniz. Yolda geçtiğiniz bir yeri çok beğenir, trenden atlarsınız ilk istasyonda… 22 günlük rotada da 19 gün güzel görünüyor. 3 ekstra özgür günümüz var. Zaten tüm günlerimiz özgür.

Bazı arkadaşlar tüm planı çıkartıp hostellerini de önceden satın alarak rotalarını çiziyorlar, pek önereceğimiz bir yöntem değil. Yaz sezonu Barselona, Paris gibi yoğun yerlere birkaç gün önceden yer bulmak avantajlı olabilir ama tüm planı baştan belirlemek çok sıkıcı. Bir yerde daha fazla veya daha az kalmak, geçtiğiniz durakta kafanıza göre inip dolanma özgürlüğünüzden vazgeçmeyin deriz. Avrupa haritası

Interrail rotası bölümünü uzun tutacağız çünkü interrail bütçesi konusundan sonra en önemli nokta yol programı. Varsın bir iki ülke az görün ama gördüğünüz yerlerin tadını çıkarabilmek için arada dinlenin. Seyahatin ortasında bir pazar günü hiçbir yeri görmeyecek sayın kendinizi ve yatın. İnterrail rotasında orayı ‘tatil’ diye çizin çünkü genel programda bir tatilden çok bir maceraya çıkıyorsunuz. Resmen başı, ortası, sonu belli bir sürü sorumluluk alıyor ve Avrupayı keşfe çıkıyorsunuz. Kendinizi keşfetmeye yarayacak bu yolculukta, ‘bu mesaide’ birkaç küçük kaçamağı da hak ediyorsunuz…

Haritadan ve geçmiş bilgileriniz, duyumlarınız ve Neredegezilir interrail rehberi bölümünden okuduklarınız doğrultusunda oluşmuş merakla belirlenen belli başlı yerler cepte diyelim. Şimdi karar verilecek noktalar: Nasıl bir plan? Burada her şey üçe ayrılır .

İnterrail Rotası Çizerken Üç Temel Tercih

 1. Az zamanda çok ülke görüp, “skora oynayıp” rekorlar kırmak.
 2. Orta ölçekli sayıda ülke görüp her birini daha bir sindirip, önemli yerlerini tamamlamak.
 3. Az sayıda ülke görüp, bol bol seyahatten ziyade, gezilen ülkeleri deli gibi sindirmek.

Açıkçası bu konuda ortacı davranıp 2’yi seçtik. Baştan beri “kendi yaptıklarım en iyisiydi, biz en doğrusunu yaptık” gibi bir manzara yaratmamaya çalıştık umarız ancak bu iş böyle!

Skora oynayıp, eve döndüklerinde “30 günde 15 ülke gördüm” diyen insanlarla sohbet etme şansımız oldu ne mutlu ya da ne yazık ki.  Bu imkansız değil, zıttına çok olası, ancak o hızda imkansızdır. Neyse, 15 ülke gördüm diyenlere şu şehri gördün mü diyoruz, hayır diyor. Burada ne yaptın diyoruz şu şu şu diyor. Şöyle düşünün arkadaşlar, İstanbul’a gelip tarihi yarım adada birkaç saat takılıp, Sultanahmet’e girip, Ayasofya’ya kapıdan uğrayıp, İstiklal’de yürüyüp geri dönmek… Kağıt üzerinde daha ne var diyebilirsiniz ancak bu ne turizm gezisidir, ne kültürle ilgili bir şey öğrenmektir, ne de maceraya kapılmaktır. Bu kocaman bir koşuşturmayla skor yapmaktır. Ki gittiğiniz şehirlerdeki turistik yer sayısı bu sayılardan çok çok fazla. Tıpkı İstanbul’da da çok daha fazla olduğu gibi.

Roma’da bir gün kalan bir backpacker’a neler yaptığını nerelere gittiğini soruyoruz, cevapları karşısında bizim gördüklerimize istinaden 10’da bir oran verebiliyor.  Evet 15 ülke gördüm demek çok havalı, ya da ‘citys I’ve travelled’da bu kadar ülke işaretlemek de çok güzel, ancak çocuğunuza interrail anlatırken o size, “şu bina nasıldı, bu çeşmede ne vardı, şu kilise ne kadar görkemliydi?” dediğinde kalakalırsınız. Ya da başta ağzı açık sizi dinleyen arkadaşlarınız, ağızlarını kapatıp sorulara geçtiğinde apışıp kalırsınız. Bir de hadi başkalarına hiç kulak asmayalım, televizyonda v.s. bu şehirde şu şu var denildiğinde, kendi kendinize ben oralara gittim ama ondan haberim yok demek de çok acı olacaktır. Ayrıca küçümsemeyin, bir yanda 15 ülke lafı gelince 7, 8 ülke az gibi kalsa da aslında “30 günde, 6 ülke görmek” bile çok kârlı. Ki bunu 10’a kadar çıkarabiliriz mantıklı bir programla ve yeterince sindirerek.

Üçüncü seçenekte, “Turistik yerleriyle kalmayıp kültürünü de içe sindirmek” mantıklı görünse de interrail’e pek uygun değil. Bu da nefis bir deneyimdir ancak o kadar para verip sınırsız bilet alacağımıza seçtiğimiz iki, üç yakın ülke arasında bir şekilde ulaşımı sağlayıp, oraya ve ona yönelik bir tura çıkarız. (Ki interrail sonrası sıklıkla biz bunu yaptık hiç de zor olmuyor ve çok daha keyifli ama interrailin mantığının hafif uzağında.)

Keşfet

Gelelim en çok desteklediğimiz ve önereceğimiz ikinci seçeneğe. (Aklı birde kalanlar, söz size alternatifler sunacağız) 6 – 10 ülke görmek bu seçenek için 30 günlük periyotta son derece uygun.

Ayrıca zamanı ve bütçesi bol olanlara üst üste iki biletle 60 gün, ya da 52 gün gezi de müthiş olur. Ancak ilk ay sahip olunan enerji neyse de ikinci ayın artık çok yorucu ve bir süre sonra sıkıcı olabileceğini de belirtelim. Sıkıcı dememek lazım ancak hafiften rutine biniyor ve o çok hoş bir duygu değil. Bu seçeneğe sahipseniz ve mükemmel bir tur istiyorsanız, 10 gün one country (İtalya ya da İspanya mesela) üstüne 30 gün global pass şahane olur.

Önemli ipucu: İnterrail resmi haritasında seyahat süreleri göreceksiniz. Bu sürelere ‘direkt’ itibar etmeyiniz. Genelde interrail biletinizin geçerli olmadığı ya da yüksek suplement tutarları ödemeniz gereken hızlı trenlerin süreleri belirtilmektedir. Ancak birbirine çok yakın görünen bazı hatların aslında ne kadar uzak olduğunu göstermek açısından da işe yaramakta. (Madrid – Porto çılgınlığı misal)

Yolda olmak

ÖRNEK İNTERRAİL ROTALARI

“En güzeli sizin planladığınızdır” ilkemizi tekrar hatırlatalım. Ayrıca rota üzerindeki bazı yerleri daha önce görmüş olabilirsiniz. Ya da merakınızı cezbetmeyen destinasyonlar vardır. Herkesin gitmek istediği yeri istemeyebilirsiniz. Tercih… Önereceklerimize gelince birincisi geleneksel rota. Unutmayın klasikler iyidir. Klasikleşebilmesi için yıllarca tecrübe edilmiştir.

Bugün Türkiye’den ucuz Avrupa turuna çıksak, gayet uygun fiyatlarla Prag (Çek Cumhuriyeti), Bratislava (Slovenya), Viyana (Avusturya), Budapeşte (Macaristan) turuna çıkılabilir. Yani bu şehir ve ülkelere sonradan gitmek diğerlerine göre daha ekonomik. Yunanistan ve Bulgaristan’a da günübirlik turlar dahi var artık ve yine uygun fiyatlarla. Doğu Avrupa ve Balkanlar da evet, başlı başına bir kültür, ancak diğerlerinden sonra geliyor. O zaman biz gitmesi nispeten daha zor ve maliyeti görece daha yüksek yerleri, Batı Avrupa’yı tercih edelim dedik çünkü interrail aslında pahalı bir şey hakkını verelim bari. Kuzeyi de gönül ister ancak hem uzak hem de interrail için bile çok pahalı. O zaman plan belli, gelenekçilerin turu. Ancak kafamıza göre şekillendirerek. İlk husus ana vatandan ayrılma. Bu trenle Yunanistan’a geçiş olabileceği gibi, uçakla direkt Avrupa’nın bir noktasından başlama da olabilir.

İnterrail’e Başlarken Türkiye’den Çıkış

İki ana alternatif var.

a) Trenle başlamak: Yunanistan’a geçmek.

a1) Bulgaristan’dan geze geze karadan İtalya’ya ulaşmak.

a2) Yunanistan’dan feribotla İtalya’ya geçmek. (Birindisi, Bari ya da Ancona’ya)

Bulgaristan’dan İtalya’ya kara geçişi en hızlı şekilde üç buçuk gün sürüyor ki interrailde bunu yapanı duymadık. Kesin vardır ancak pek tercih edilmeyen bir yol. Oralardan buralara interrail yapanlarla da sohbetlerimizde kara yolu kullananlar İtalya – Yunanistan feribotunu kullanıyor. Bu seçeneğin üzerinde duralım ve rota 1 adını verelim.

bernina2

İNTERRAİL ROTA ÖNERİSİ 1:

 • (TR) İstanbul – Uzunköprü – Pythion treni ve Pythion – Selanik treni ile ilk gezi noktası.
 • (YUN) Selanik (Biraz gezinti ve gece treni ile Selanik’ten Atina’ya ulaşım)
 • (YUN) Atina (Gece konaklama, gündüz gezinti ve Patras ulaşımı)
 • (YUN) Patras Feribotla İtalya. (Birindisi 15 saat, Bari 15 buçuk saat, Ancona 21 saat)

Buraya kadar üç gün geçti. Birindisi’ye değil de Bari’ye gelirseniz güvenlik açısından nispeten daha az güvenli güney İtalya’yı hızlıca geçip nihai hedef Roma’ya, Bari’den çok kolayca 4 saatte ulaşırsınız. Ancona seyahati ise hem çılgınca uzunlukta hem de pahalı bir alternatif.

Buradan sonrası ulaşımla birlikte konaklama sürelerini de barındırır.

İlk 4 günün üstüne

 • (ITA) Roma ve Vatikan (4 gün)
 • (ITA) Floransa ve Pisa (2 gün)
 • (ITA) Venedik – Milano (2 gün)
 • (FR-MN) Nice – Monaco (2 gün)
 • (ISP) Barselona (3 gün)
 • (ISP) San Sebastian – Hendaye (1 gün)
 • (FRA) Paris (3 gün)
 • (BEL) Brüksel (1 gün)
 • (BEL) Brugge (1 gün)
 • (HOL) Amsterdam (3 gün)
 • (ALM) Berlin (bilet bittikten sonra 3 gün)

Bu program İtalya başlangıçlı batıya doğru Almanya bitişli bir daire çizerek gerçekleştiren geleneksel turdur. İtalya’ya varış için harcanan 4 günün üzerine, temel ülkelerin ana şehirlerini görerek,  27 günlük bir turdur. Son Berlin bilet bitişinden sonra varılacağı hesaplanarak yazılmış olup son geceyi de çıkarırsak (bilet bitiş anında son şehre varış mantığıyla) ekstra 4 gün süre için bırakmıştır. Buradaki süreler sadece konaklamayı kapsamaz, bir önceki veya bir sonraki şehre ulaşımı da dahil eder. Örneğin, San Sebastiyan – Hendaye için yazılı süre orada konaklama için değil, günlük şehir gezisine ek olarak Paris’e gidecek gece treni için gerekli süredir.

Almanya’dan Türkiye’ye uçakla dönülen turda, Monaco ve Vatikan hariç (Kimimiz ülke saymıyor, dileyen ekler skorboard’una.) 9 ülke görülmüştür.

Ekstra bırakılan 4 günlük zaman rotada oynamalar yapılabilir;

 • Barselona – Paris arasına Madrid eklenebilir.
 • Amsterdam’dan Münih üzeri Prag’a geçip oradan Berlin’e dönülebilir.
 • Amsterdam – Berlin arasına Kopenhag alınabilir.
 • Nice – Barcelona arası Marsilya eklenebilir.
 • Paris – Brüksel arasına Lüksemburg eklenebilir.

Geleneksel çember üzeri bu rota çeşitlemeleri bitmez tükenmez. Her yerde alternatif, her yerde bir miras, her yerde görülecek bir sürü şey ama sonuçta kısıtlı bir zaman ve bütçe var.

 

İNTERRAİL ROTA ÖNERİSİ 2:

Geleneksel rotamız, Rota 1’in uçakla başlayanı ki, ekonomik bir bilet bulunduğunda neredeyse aynı fiyata (hatta daha ucuza) gelir. Yunanistan interrail supplement ücretleri yüksektir ve feribota % 50 indirimle olsa da güzel bir bedel ödenir.

İstanbul’dan ucuza bulunabilecek biletle Roma’ya uçarak başlamak güzel bir seçenek. Böylece bu turun en önemli şehirlerinden Roma’ya da, interrail biletini başlatmadan 4, 5 gün ayırabilirsiniz, bu şehri içinize sindirebilirsiniz. Uçakla gidince interrail bileti varılan şehirde geçirilecek süreden sonra başlatılarak zaman kazanılabilir.

 • (TR) İstanbul – Roma uçak
 • (IT) Roma (4 gün)

Geleneksel çember üstüne Amsterdam’dan Berlin üzeri

 • (DAN) Kopenhag. (2 gün)
 • (ALM) Berlin

Bizim planımız da Bari’ye uçakla gidip Roma’ya geçmek iken MyAir firması bizim uçacağımız gün iflas etti. Biz de o anki en ucuz uçakla Berlin’e geçtik. Oradan hızlıca gezerek Roma’ya geldik ve planladığımız rotaya başladık. Siz de ucuz uçak biletini Almanya’dan yakalarsanız aşağıdaki gibi bir rota çizebilirsiniz.

 • (TR) İstanbul – Berlin uçak.
 • (ALM) Berlin’de bilet süresi başlatılmayarak 3 gün.
 • (ÇEK) Prag (1 gün)
 • (AVS) Salzburg (1 gün)
 • (AVS) Viyana (1 gün)
 • (AVS) İnnsburg (0)
 • (ITA) Roma
 • Roma’dan sonrası klasik çember (yukarıda detaylı)

Rota 1’deki gibi 30 günlük toplamın içinde 4 günlük boşluk var ve biraz daha zaman kazanıldı. Bu durumda Münih’te bitirilebilecek bir tur için ilk şehirlerimizden birkaçına daha fazla zaman ayrılabilir ya da birkaç yeni şehir veya bir ülke eklenebilir. Bu rotada da 9 ülke görüldü ve çokça zaman arttı.

Avrupa interrail haritası

İNTERRAİL ROTA ÖNERİSİ 3: Skorculara Çılgınlık

Bunu kaleme aldığım için üzülüyorum, ancak görevimiz tam bir rehber hazırlamaya çalışmak.

 • İstanbul – Varşova uçak. (Bu pahalı bir alternatiftir)
 • (POL) Varşova (Bilet başlatmadan 2 gün)
 • (ÇEK) Prag (1 gün)
 • (SLO) Bratislava (1 gün)
 • (MAC) Budapeşte (1 gün)
 • (AVS) Viyana (1 gün)
 • (ITA) Roma ve Vatikan (2 gün)
 • (ITA) Floransa – Pisa (2 gün)
 • (ITA) Venedik (1 gün)
 • (FR–MN) Monaco – Nice (1 gün)
 • (FR) Marsilya (1 gün)
 • (ISP) Barcelona (2 gün)
 • (ISP) Madrid (1 gün)
 • (FRA) Paris (2 gün)
 • (LUK) Lüksemburg (0)
 • (BEL) Brüksel (1 gün)
 • (BEL) Gent ve Brugge (1 gün)
 • (HOL) Amsterdam (2 gün)
 • (ALM) Hamburg (0)
 • (DAN) Kopenhag (2 gün)
 • (İSV) Stockholm (2 gün)
 • (NOR) Oslo (1 gün)
 • Feribotla yeniden Danimarka üzeri Almanya ya da aynı rotaya Goteborg eklenerek yeniden İsveç üzeri Almanya. (1 gün)

Bu çılgın rota da 30 günlük. Çoğu zaten gece yolculuğuyla tamamlandı. Ciddi bir supplement ücreti, her şeyden öte çılgın bir enerji istiyor. Açıkçası desteklememek bir yana dayanabilmek de zor. Bu olağanüstü rotada 15 ülke görülüyor.

Sports

ÖZET

İşin özeti kendi çizdiğiniz rota üzerinde hangi şehirde ne kadar kalacağınız. Bu şehirlerden birçoğunu tamamen anlamak, öğrenmek için üzgünüz bir ayın tamamını harcasanız da yetmez. En güzel yol geçmiş gezginleri dinlemek. Bir yeri doğru dürüst sindirmek, koklamak, içe çekmek, önemli yerlerinin tamamını görmek için oranın büyüklüğüne göre iki – dört gün yeterli. Şehir rehberi bölümünde yazmaya çalıştık, kendi bilgilerinizi ve araştırmalarınızı da harmanlayıp, en rasyonel süreyi çıkarabilirsiniz. Bir şehre ayırdığınız zaman dışında aradaki ulaşım süresini, dinlenme dilimini, bir şehrin yakınındaki diğer noktaları ve aksilikleri de unutmayın plan yaparken.
Yek cümle tekrar; “En güzel rota, sizin planladığınızdır” ve haftada ya da 10 günde bir bırakacağınız boş gün hedefleri size gönlünüzce yaşama özgürlüğü verir.

İNTERRAİL ROTA ÖNERİSİ 4: ASIL EN ÇILGINI

Bir şekilde yurt dışında çıkan trene atla ya da memleketin herhangi bir hava alanından başla, ardına ver elini gönlün nereyi çekerse! Özgürlük sınırlarının en çılgını… Önündeki ilk trene binme, tanıştığın ikinci kişiyle yola devam etme, kuzeye, güneye zikzak çizme, her yerde kafana göre takılma. Sonuçta tercih meselesi değil mi, kim engelleyebilir sizi! Avrupa senin bilet senin, sadece hayal kur, plan yapma koy gitsin. Olur mu olur.