İnterrailde İletişim Ve Haberleşme

İnterrailde İletişim Ve Haberleşme

Interrailde İletişim Ve Haberleşme

İnterrailde İletişim Ve Haberleşme

AVRUPA’DA HABERLEŞME

Yurt dışından Türkiye’yle iletişim pahalı hocam… Avrupa’da bizim GSM hatlarıyla kendi içimizde haberleşme de pahalı.. Ama bizim zamanımızdaki kadar değil, şanslısınız. Avrupa Birliği ülkeleri için telefon görüşmesi gerçekten ekonomik ancak bizim gibi telekom şirketleri zamanında uzun süre tekel kalmış ve alt yapısı gelişmemiş ülkelerle iletişim kurmak gerçekten masraflı. Şunu belirtelim fiyatlandırmada Fas ve Tunus ile aynı sınıftayız ve onlar denizaşırı ülke. Son derece üzücü olsa da zaten her konuda onlarla kuzen sayıldığımızı hatırlatmak lazım.

YURT DIŞINDA TELEFON:

Kendi cep telefonunuz ve yerel GSM operatörünüz

Çılgınlık gibi. Telefonu wireless bulduğunuzda internete girmek için kullanmak daha iyi bir fikir. Onun dışında takvim, alarm ve saat olarak kullanırsınız anca. GSM operatörünüzden Avrupa’da arama ve aranma ücretlerini öğrenebilirsiniz. Unutmayın sadece aradığınızda değil, arandığınızda da katlamalı ücretler ödüyorsunuz. (Arandığınızda sizi buradan arayan kişi normal tarife öder. Bu yüzden acil durumda çaldırıp aranma fikri iyi bir fikirdir.

Cep Telefonunuz ve AB GSM Operatörü hattıyla: Oradaki GSM operatörlerinden geçici bir kontörlü hat almak işe yarar. Bu cep telefonu kullanmak için alternatif ve ekonomik bir çözüm olabiliyor. İlk gittiğiniz ülkenin şirketlerinden birinden hat alırsınız, gayet ekonomik bir şekilde AB içinde konuşursunuz. Unutmayın Türkiye’yi aramak çok ucuz olmaz ve kontörünüz bittiğinde geçiş yaptığınız ülkede aynı operatörü bulmak zor olabilir. Bunun için uluslar arası büyüklüklerdeki operatörleri tercih edin.

Uluslararası Arama Kartları ile: Özellikle gurbetçilerimizin sıklıkla kullandıkları ‘Call card’ ucuz bir yol. Fakat onda da her ankesörde sorun çıkma durumu olabiliyor. Yüzlerce çeşit var. Aldığınız yerde Türkiye için ekonomik bir seçenek sunan bir kart talep ederseniz yardımcı olacaklardır.

Yerel telefon kartı ile: Bildiğiniz kartlı telefon. O ülkenin telekom kartıyla o ülkenin ücretlendirme periyodunda Türkiye’yi arayabilirsiniz. En ucuzu olmasa da uygun maliyetli bir yoldur.

Kontörlü Telefon mağazaları: Öyle köşe başındaki kontörlü telefoncu değil de “call shop” dediğimiz, sadece telefon ettirme ve bazen internet cafe işlevi gören yerler var ya, heh işte en ekonomik çözümdür. Her yerde hatta bir şehirde iki mahallede fiyatları değişir. Genelde Almanya hariç tüm Avrupa’da Afrikalılar, Pakistanlılar ve Araplar tarafından işletiliyor. Selam-ın Aleyküm güzel bir selamlaşma biçimi oluyor ve biraz kaba olsalar da yardımcılar. Almanya’da ise kral gurbetçi biziz. Bu dükkanları Türkler işletiyor. Hollanda ve Belçika’da da fena değiliz.

YURT DIŞINDA İNTERNET:

Artık olmazsa olmazımız. En hızlı ve ekonomik iletişim aracımız. Ücretsiz wireless bulduğunuzda sömürürsünüz zaten, önerimiz hostel v.s. açık ve süresiz kaynaklar bulduğunuzda tüm güncellemeleri yapın. Sonra 20 dakikalık bir beleş bağlantı bulduğunuzda güncelleme kısmı can sıkıyor.

Ülkemizle haberleşmek için interneti tercih etmenizi öneririz. Bunun beleşe yakın bir maliyette olması kadar zırt pırt rahatsız edilmeme ve biraz ‘kopma’ şansınızın da olması güzel. Hepi topu 22-35 günlüğüne muazzam bir deneyime gitmişsiniz, varsın burası sizden biraz habersiz kalsın. Ayrıca facebook bu tip konularda hem paylaşmak, hem ‘hava atmak’, hem de haberleşmek için güzel bir araç. Kişisel iletinize şuradayım, buradayım yazdıkça herkesi haberdar edersiniz.

İletişim

Bizim zamanımızda akıllı telefon yoktu. :s Şimdi bu cümleyi kurunca 50 yaşında adamlar olmayalım, şuan elimizden düşmeyen bu meretler 5 sene önce yoktu ulan. Bu kadar hızlı işte devri. Neyse, bizim çözümümüz ailelerimize ortalama beş günde bir telefon edeceğimizi söyleyip, ortalama dört günde bir telefon etmek oldu. Büyüklerimize ve arkadaşlarımıza da toplu mail ve facebook mesajı gönderdik. (Twitter falan da yok, facebook da çok yeni) Şimdi bir foursquare, neredesin hey hey. (Yazarın notu: Gece 03:00’da tamamlanıyor bu sayfa, saat sebebiyle yaşlı hissediyorum an itibariyle)

En ekonomik ve keyifli çözüm aileniz ve sevgiliniz başta olmak üzere, herkese onları özleyeceğinizi ve ölmediğinizi belirtmek dışında çok haber veremeyeceğinizi, uzun uzun sohbet edemeyeceğinizi bildirmek. Şimdiden meraklanmamaya alışsınlar.

İnternet üzerinden konuşmak için skype, viber, tango gibi uygulamaları kullanmanızı da öneririz tabii ki.

YURT DIŞINDAN POSTA KARTI GÖNDERME:

Nostaljik değil mi… Ama çok zevkli. Posta kartlarını turistik merkezlerden dahi 1 Euro’nun altında fiyatlara alabilir, ister biriktirir, isterseniz anında herhangi bir postaneden yollayabilirsiniz. Ayrıca birçok gelişmiş ülkede pul yapıştırıp posta kutusuna atma yöntemi de hâlâ aktif ve işe yarıyor. Bir sevdiğinize ya da dönünce hepsini topluca almak üzere kendi kendinize gittiğiniz her şehirde, yurt dışından posta kartı yollayabilirsiniz.