Antalya’da Gezilecek Yerler Listesi – Antalya’da Gezilecek En Güzel +40 Yerler

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Antalya’da Gezilecek Yerler Listesi. Antalya ülkemizin turist anlamında en çok popüler olan ve en çok ziyaretçi çeken yeri. Özellikle yaz ayların deniz ve güneşin tadını çıkarmak isteyen yerli ve yabancı turistler aylar öncesinden burada rezervasyonlarını yaptırarak tatil hayalleri kurmaya başlıyorlar. Elbette burada tatil yapmak herkes için önem taşıyor. Antalya’da gezilecek yerler oldukça fazla. Bunun anlamı sadece deniz ve güneşi ile değil aynı zamanda tarihi yerleri ile de burasının son derece popüler bir şehir olduğu. Bununla birlikte Antalya sınırları içerisinde bulunan eğlence mekanları da dünyanın en ünlü şehirlerinde olanlarla yarışacak cinsten.

Antalya ülkemizin büyükşehirleri arasında yer almakta. Toplamda 19 adet ilçesi bulunuyor. Bu ilçeler Akseki, Aksu, Demre, Alanya, Döşemaltı, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğdu, İbradı, Kaş, Kemer, Kepez, Korkuteli, Konyaaltı, Kumluca, Manavgat, Muratpaşa ver Serik. Son sayımlara bakıldığında Antalya’nın nüfusunun 2.4 milyon kişi olduğunu görüyoruz. Ancak bu sayı yaz aylarında buraya gelen turistlerle birlikte 4 milyona kadar artmakta. Şehir her geçen gün kalabalıklaşmaya da devam ediyor. Antalya’yı her mevsim ziyaret edebilirsiniz. Burasının önemli özelliklerinden bir tanesi de güneşin yılın büyük bir bölümü kendisini gösterirken neredeyse hiç kar yağmaması.

Burada gezip görülebilecek yerlerin sayısı o kadar fazla ki bu yazımızda hepsine yer vermemiz oldukça zor. Bazı önemli yerleri de gözden kaçırma ihtimalimiz yüksek olduğu için yazımızı okurken bunu da göz önünde bulundurmanızı rica ediyoruz.

Antalya’da Gezilecek Yerler Listesi

Antalya’da çok sayıda gezip görülecek tarihi ve turistik yer mevcut. Bu yazımızda bu yerlerin önemli bir kısmını liste halinde bulacaksınız. Yazımızı okuyarak Antalya’ya gelmeden önce bir ön bilgiye sahip olabilir ve önceden program yaparken bu bilgiler ışığında yapabilirsiniz.

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Oymapınar Gölü

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Antalya’ya geldiğinizde kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında Oymapınar Gölü geliyor. Halk arasında Yeşil Göl olarak da adlandırılan bu gölde yapılan tekne turlarına katılabilir ve gölün tadını daha da çok çıkarabilirsiniz. Gölün insanları büyüleyen en belirgin özelliği zümrüt rengidir. Kıyıdan açıldıkça bu renk kendisini daha da belli etmeye başlar. Şeffaf bir renge sahip olduğu için gölün içinde bulunan alabalıkları da yakından görebilmek mümkündür.

Göl üzerinde tekne turu sırasında verilen molalarla göle girme fırsatını da yakalayacaksınız. Bununla birlikte bu göl turunun bir rehber eşliğinde yapıldığını da söylemek gerekiyor. Tur sırasında sadece göl ile ilgili değil aynı zamanda göl kenarında bulunan yerler hakkında da bilgiler veriliyor. Gölün etrafında kamp yapmak isteyenler kendi çadırlarını yanlarına alarak bunu gerçekleştirebilirler. Eğer çadırda kalmak istemiyorsanız yine gölün yakınlarında bulunan, göl manzaralı işletmelerde de konaklayabilirsiniz. Ayrıca bu işletmelerde gölden çıkarılan alabalıkların tadına bakmak da mümkün. Oymapınar Gölü üzerinde tekne turların katılım ücreti olarak 200 ila 250 TL kişi başı ödemek gerekiyor.

Kaputaş Plajı

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Kaputaş Plajı’nın en büyük özelliği renginin açık yeşil olması ve denize doğru açıldıkça koyu bir renge dönmesi. Bu durum turistlerin buraya gelmelerinde sebeplerden bir tanesi. Burası aynı zamanda ülkemizde bulunan el değmemiş doğaya sahip yerler arasında. Açıkça söylemek gerekiyor ki bu bölgede bulunan ve açık ara en iyi plaj Kaputaş Plajı. Yolunuz Antalya’ya düşerse Kaş ile Antalya arasındaki sahil şeridinde bulunan bu plaja uğramayı ihmal etmeyin. Plaja inmek için 200 basamaktan oluşan bir merdiveni kullanıyor ve aşağı inerken dahi manzaranın tadını çıkarabiliyorsunuz. Plaja giriş ücreti olarak herhangi bir ücret ödenmiyor ve burası haftanın her günü ziyaretçilere açık bir plaj.

Arykanda Ören Yeri

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Fenike sınırları içerisinde bulunan bu ören yeri turistler tarafından en çok ziyaret edilen bir başka mekân. Bu ören yeri aynı zamanda eski bir antik şehir. Buradaki ilk yerleşimin milattan önce 2000 yılında yapıldığı düşünülmekte. Günümüzde burada hala zaman zaman arkeolojik kazılar yapılmaya devam ediyor ve bu kazılar yapıldığı sürece yeni eserler bulunuyor. Burada bulunan eserler arasında en çok bulunanlar sikkeler, çanak ve çömlekler. Arykanda Ören Yerini ziyaret etmek için Finike’ye gelmelisiniz. Burası sabah 08:00 ve akşam 19:30 arasında ziyaretçilere açık ve giriş ücretsiz.

Manavgat Şelalesi

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Antalya denildiğinde akla ilk gelen yerlerin başında Manavgat Şelalesi bulunuyor. Manavgat ilçesinde yer alan bu şelale yerli ve yabancı turistler tarafından en çok merak edilen bölgeler arasında. Bu yüzden hem yaz hem de kış aylarında burayı ziyaret eden turist sayısı oldukça fazla. Şelalenin boyu çok fazla olması da debisi dolayısıyla çıkardığı ses insanları kendisine hayran bırakmakta. Şelalenin hemen yanında bulunan işletmede sabah kahvaltınızı yaparken şelalenin çıkardığı bu sesi dinleyip doğanın da tadını çıkarabilirsiniz. Sarılar mevkiinde bulunan şelale sabah 07:30 ile akşam 22:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Buraya giriş ücreti olarak 6 TL ödeniyor ve haftanın yedi günü ziyaret etmek mümkün.

Dim Çayı

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Alanya ilçesi sınırları içerisinde bulunan Dim Çayı da en çok turist alan yerlerden bir tanesi. Burada bulunan restoran ve piknik alanları sayesinde çay kenarında güzel vakit geçirmek mümkün. Bununla birlikte rafting ve bisiklet gibi sporlardan hoşlanıyorsanız hem çayda hem de çayın kenarında bu sporlarla ilgisi son derece geniş imkanlar mevcut. Bu bölgeye giriş ücretsiz ve yedi gün gelinebiliyor. Ancak gün içinde sabah 08:00 ile akşam 23:00 saatleri arasında açık.

Karaalioğlu Parkı

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Kent merkezinde bulunan Karaalioğlu Parkı sizlere muhteşem bir manzara sunmakta. Şehir merkezinde olan ve bu güzel manzarayı bulabileceğiniz bir başka nokta daha bulunmuyor. Burası tamamen deniz seviyesinde olan bir park. İleriye baktığınızda karşınızda meşhur Konyaaltı Plajını ve onun hemen arkasında tüm ihtişamıyla duran Beydağlarının mükemmel manzarasını göreceksiniz.

Karaalioğlu Parkı sınırları içerisinde bir futbol sahası, nikah dairesi ve bir tane de kapalı spor salonu bulunmakta. Bununla birlikte Antalya Büyükşehir Belediyesine ait çeşitli binalar da burada bulunuyor. Parkın toplam alanı yaklaşık olarak 145 bin metrekaredir. Parkı ziyaret etmek isteyenler haftanın her günü ücret ödemeden buraya gelebilirler.

Düden Şelalesi

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Antalya sınırları içerisinde bulunan bir başka şelale ise Düden Şelalesidir. Burası da tıpkı diğer şelaleler gibi her zaman hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilmekte. Antalya merkezden yaklaşık olarak 10 kilometre uzaklıkta bulunan şelaleye ulaşım oldukça kolay. Şelale 45 metre yükseklikten aşağı dökülen birkaç sudan oluşuyor. Bu bölge Aşağı Düden ve Yukarı Düden olarak iki bölüme ayrılmış durumda. Aşağı Düden’e geldiğinizde direkt olarak şelale ile karşılaşacaksınız. Yukarı Düden de ise daha çok dinlenme ve mesire alanlarını bulmak mümkün. Buralarda yeme yiyebileceğiniz çeşitli işletmeler ya da piknik yapabileceğiniz alanlar bulunmakta. Kepez ilçesi sınırları içerisinde bulunan şelaleye hafta sonları da dahil olmak üzere her gün gelmek mümkün. Girişin 5 TL olduğu yer sabah 08:00 ile akşam 19:00 arasında ziyaret edilebiliyor.

Konyaaltı Plajı

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Antalya denildiği zaman akla gelen en önemli plajlardan bir tanesi de Konyaaltı Plajı’dır. Plaj uzunluğu ile insanları büyülemekte ve her yıl önemli sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamakta. Plaj boyunca uzanan oteller ve eğlence merkezleri ise insanların bu plajı tercih etme sebepleri arasında geliyor. Pek çok turist otelinden sadece birkaç adım uzaklıkta bulunan bu plaja ulaşmak için yüksek paralar vererek otel odası tutmakta. Kuşkavağı mevkiinde bulunan plajdan faydalanmak için herhangi bir ücret ödemek gerekmiyor.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Ülkemizin önemli milli parkları arasında yer alan bu milli parkın içinde yaklaşık olarak 2200 metre derinliğinde bir mağaranın bulunması. Mağaranın giriş kısmında bir göl bulunmakta ve bu gölün uzunluğu 125 metre. Tamamı botlarla gezilen bu mağara bu yüzden de insanların ilgisini çeken önemli bir merkez. İbradi mevkiinde bulunan milli parkı ziyaret etmek için giriş ücreti 6.5 TL. Hafta sonları da dahil olmak üzere her gün açık olan milli park sabah 09:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Adrasan Koyu

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Adrasan Koyu denildiği zaman insanların aklına hemen cam gibi bir su bulabilecekleri bir plaj gelmekte. Koyun etrafında pek çok dağ bulunuyor ve bu dağlar koyu adeta kapalı bir kutu haline getirmiş durumda. Bu bakımdan burası çok fazla da rüzgâr almıyor ve denizden çıkanlar üşümüyorlar. Burada ayrıca Likya Yürüyüş Yolu da bulunmakta. Bu özelliği de turistlerin burayı ziyaret etmesinde önemli bir etken. Kumluca mevkiinde bulunan plaja giriş için herhangi bir ücret ödenmiyor. Burası sabah 08:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında açık olan bir plaj.

Aspendos Antik Kenti

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Aspendos Antik Kenti belki de Antalya’nın en önemli tarihi merkezi. Serik ilçesi sınırları içerisinde bulunan bu antik kent yerli ve yabancı turistler için önemli bir ziyaret noktası. Burada bulunan amfi tiyatro ise insanların en çok ilgi gösterdikleri ve fotoğraf çektirdikleri yer olarak göze çarpıyor. Serik ilçesinin 10 kilometre doğusunda yer alan Aspendos Antik Kentine giriş için 42 TL ödemek gerekiyor. Burası hafta sonları da dahil olmak üzere her gün sabah 08:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında gezilebilir.

Yanartaş

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Buraya gelen insanlar nadir görülebilen bir doğa olayına şahit oluyorlar. Burada bulunan kayaların arasında ateşler yanmakta ve bu ateşler yaklaşık olarak 100 yıldır aralıksız olarak yanmaya devam ediyor. Burası aynı zamanda Sonsuz Ateş adıyla da anılan bir bölge. Bu olayı nasıl meydana geldiği ise günümüzde hala bilinmiyor. Yanartaş günümüzde Beydağları Milli Parkı içerisinde bulunmakta. Deniz seviyesinden 230 metre yükseklikte olan bu bölgeden yükselen alevler denizden bakıldığında da çok net bir şekilde görülmekte.

Rhodiapolis Antik Kenti

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Antalya sınırları içerisinde bulunan bir diğer antik kent de Rhodiapolis Antik Kenti. Burası Kumluca ilçesi sınırları içerisinde bulunmakta ve bilinçli bir şekilde deniz seviyesinden yüksek bir tepenin üzerine kurulmuştur. Burada yapılan kazılar sonucunda şehrin tam merkezinde bulunan antik tiyatro gün yüzüne çıkarılmış ve turistlerin ziyaretine açılmıştır. Hacıveliler mevkiinde bulunan Rhodiapolis Antik Kenti Antalya’nın en çok ziyaret edilen tarihi eserlerinden bir tanesidir. Girişin ücretsiz olduğu antik kenti haftanın her günü sabah 08:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkün.

Antalya Oyuncak Müzesi

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

  • Burası sadece çocuklar için değil büyükler için de son derece ilgi çekici bir yer. Burası dünya üzerinde bulunan en büyük oyuncak müzeleri arasında yer alıyor. Bu sebepten dolayı burada oldukça uzun bir vakit harcayacaksınız.
  • Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Antalya Oyunca Müzesi’ne ulaşım oldukça kolay.
  • Sabah 09:30’da açılan müze akşam 18:20’a kadar hizmet vermeye devam ediyor.
  • Pazartesi günü dışında haftanın her günü açık olan müzeye giriş ücreti olarak öğrencilerden 3 TL, yetişkinlerden de 5 TL alınmakta.

Side Antik Tiyatrosu

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Antalya sınırları içerisinde bulanan antik tiyatrolardan bir tanesi de Side Antik Tiyatrosu. Burası 20.000 seyirci kapasitesine sahip döneminin en büyük antik tiyatrolarından bir tanesi olarak bilinmekte. Tiyatronun kendine has bir özelliği de üç adet bölümünün bulunmasıdır. Bu, Roma dönemine ait tiyatrolarda çok fazla görülen bir durum değildir. Manavgat ilçe sınırları içerisinde bulunan Side Antik Tiyatrosu haftanın her günü ziyaret edilebiliyor. Ziyaret saatleri ise sabah 08:30 ile akşam 19:30 saatleri.

Likya Yolu

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Likya Yolu dünya üzerinde bulunan en güzel manzaraya sahip yürüyüş yollarından bir tanesi olarak adlandırılmakta. Buraya gelen turistler Likya Yolu üzerinde yaptıkları yürüyüşler sırasında manzaranın güzelliği karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.

Likya Yolu yaklaşık olarak tam 555 kilometre uzunluğunda bir yol. Muğla Fethiye’den başlayıp Antalya il sınırları içinde bulunan Geyikbayırı köyünde son bulmakta. Bu zorlu ama bir o kadar da eşsiz yolu yürümek isteyen turistler yıl içinde buraya akın ediyorlar.

Köprülü Kanyon

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

1973 yılından bu yana Milli Park olarak hizmet veren Köprülü Kanyon adından da anlaşıldığı üzere, üzerinde bir köprü bulunan ve eşsiz bir manzara sunan kanyondur. Kanyondan bir nehir akmakta ve kanyonun kenarındaki yamaçların yüksekliği 100 metreye kadar uzanmaktadır. 15 metre uzunluğundaki kanyon ülkemizde bulunan en uzun kanyonlardan bir tanesi. Kanyon içinde bulunana nehirde başta rafting olmak üzere çok çeşitli sporlar yapılmakta. Ayrıca kanyonu çevreleyen tepelerde de dağcılık yapılmakta. Dileyenler ise kanyon manzaralı tepelerde çadırla konaklama yapabiliyorlar. Burada çok sayıda yabani hayvan bulunduğundan dolayı özellikle gece konaklama yapacakların dikkatli olmaları gerekiyor. Bozyaka mevkiinde bulunan milli parka giriş için herhangi bir ücret ödenmiyor.

Selge Antik Kenti

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Antalya sınırları içerisinde bulunan bir diğer antik kent ise Selge Antik Kenti. Burası Köprülü Kanyon’dan yaklaşık olarak 11 kilometre uzaklıktadır. Aynı gün içinde iki yeri de ziyaret etmeniz mümkün olmakta. Selge Antik Kenti yüksek bir tepede kurulduğu için buraya yürüyerek manzarayı seyrederek de çıkmak mümkündür. Antik kente doğru yürürken etrafta bulunan garip ağaçlar, şeytan kayaları ve yeryüzü şekilleri insanların ilgisini çekecek cinstendir. Antik kente çıkıldığında yaz aylarında dahi buranın sıcaklığının 10 dereceler civarında olduğu görülmekte. Hafta sonları da dahil olmak üzere her gün buraya gelmek mümkün ve giriş için herhangi bir ücret ödenmiyor.

Saklıkent Kayak Merkezi

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Saklıkent Kayak Merkezi özellikle Antalya’da yaşayan halkın da sıklıkla ziyaret ettiği yerlerden bir tanesi. Bunun sebebi ise Antalya merkezde kara hasret kalmaları. Burası Antalya’nın merkezine yaklaşık olarak 1 saatlik uzaklıkta bulunuyor. Her ne kadar bir kayak merkezi olsa da burasının sıklıkla güneşli olduğunu söylemek doğru olacaktır. Merkezde bulunan telesiyej sizi aşağıya doğru kayabileceğiniz yüksek bir tepeye çıkarmakta.

Termessos Antik Kenti

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Antalya sınırları içerisinde bulunan bir diğer antik kent ise Termessos Antik Kenti. Burası ülkemizde bulunan ve günümüze kadar en iyi korunmuş şekilde gelen antik kentlerin başında geliyor. Korkuteli yolu üzerinde bulunan kentin denizden yüksekliği yaklaşık olarak 1200 metredir. Burası günümüz medeniyetinden uzak bir yerde olduğu için son derece iyi bir şekilde korunmuş ve aynı zamanda bulunduğu ortamla da bütünleşmiş bir yerdir. Şehirden uzak olması buranın atmosferini de etkileyici hale getirir. Burası son derece önemli bir tarihi kent olduğu için milli park yapılarak koruma altına alınan bir bölgedir. Haftanın her günü açık olan Termessos Antik Kenti’ne giriş için 6 TL ödemek gerekmekte. Sabah saat 08:00 ile akşam 19:20 saatleri arasında açıktır.

Kurşunlu Şelalesi

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Antalya sınırları içinde bulunan bir diğer şelale de Kurşunlu Şelalesidir. Burası Aksu ilçesine bağlıdır ve Antalya merkezden yaklaşık olarak 22 kilometrelik bir mesafededir. Şelale yerden yüksekliği 18 metre olan bir tepeden aşağı dökülmekte ve döküldüğü yerde irili ufaklı 7 gölet bulunmakta. Buraya geldiğinizde karşınıza ilk çıkacak olan bir kanyon olacaktır. Bu kanyon içinde bulunan şelaleye yürüyerek ulaşmak mümkün. Her gün açık olan Kurşunlu Şelalesi için giriş ücreti 10 TL olarak belirlenmiş.

Antalya Arkeoloji Müzesi

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Tarihi eserlerin bu kadar fazla olduğu bir ilde doğal olarak bir arkeoloji müzesi de olması gerekiyor. Antalya’nın çeşitli yerlerinde yapılan kazılardan çıkarılan arkeolojik eserlerin sergilendiği müze en çok ziyaret edilen müzelerin başında gelmekte. Burası 1922 yılında ilk olarak 1. Dünya Savaşı sırasında kurtarılan eserlerin sergilenmesi için yapıldı. İlk olarak çeşitli camilerde yine Antalya Arkeoloji Müzesi adı altında sergilenen eserler 1972 yılında bugünkü binanın inşaatının tamamlanmasıyla birlikte bu binaya taşınmış ve günümüzde hala burada hizmet vermeye devam etmektedir. Antalya Arkeoloji Müzesi giriş ücreti 36 TL’dir. Haftanın tüm günleri açık olan müze sabah 08:30 ile akşam 19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Antalya Hayvanat Bahçesi

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Özellikle çocuklu aileler tarafından ziyaret edilen Antalya Hayvanat Bahçesi ilk 1989 yılında açılmış ve zaman içinde genişleyerek büyümeye devam etmiştir. Antalya Hayvanat Bahçesi ülkemizdeki diğer hayvanat bahçeleri ile karşılaştırıldığında büyüklük anlamında onların yanına fazla yaklaşamıyor. Ancak hayvanların yaşam alanı olarak değerlendirildiğinde burasının oldukça başarılı bir yer olduğu ortadadır. Haftanın her günü açık olan hayvanat bahçesinin giriş ücreti 5 TL’dir. Sabah 09:00’dan akşam 17:30’a kadar ziyaret edilebilir.

Antalya Akvaryum

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Deniz yaşamını daha yakından görmek isteyenlerin kesinlikle ziyaret etmeleri gereken yerlerin başında Antalya Akvaryum geliyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan akvaryumda pek çok balık türünü daha yakından görmek mümkün. 1500 metrekarelik bir alanda bulunan akvaryum içinde vakit geçirebileceğiniz çok çeşitli eğlence merkezleri de bulunmakta. Ailenizle birlikte buraya gelerek güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Konyaaltı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Antalya Akvaryum’un giriş ücreti 65 TL. Her gün açık olan işletmeye giriş saatleri ise sabah 10:00 ile akşam 20:00 arasında.

Alanya Kalesi

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Akdeniz’e kıyısı bulunan tarihi eserlerden bir tanesi de Alanya Kalesi’dir. Burası Akdeniz’i tepeden gören konumu ile döneminin en önemli savunma kalelerinden bir tanesi olmuştur. Denizden yüksekliği 250 metre olan kalenin surlarının uzunluğu ise 6.5 kilometredir. Kaleye çıktığınız zaman tüm Alanya’nın ayaklarınızın altında olduğunu göreceksiniz. Bununla birlikte Akdeniz’in uçsuz bucaksız maviliği karşında da büyüleneceksiniz. Antalya’ya gelen turistler için burası vazgeçilmez uğrak yerlerden bir tanesi. Alanya Kalesi giriş ücreti 24 TL’dir. Her gün açık olan kaleyi sabah 09:00 ile 19:30 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.

Elmalı Müzesi

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Eski hükumet konağının bulunduğu yer düzenlenerek Elmalı Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Burada Antalya’nın çeşitli bölgelerindeki kazılar sonucunda çıkarılan tarihi eserleri görmek mümkündür. Müzenin hem kapalı hem de açık alanı bulunmakta. Girişin ücretsiz olduğu müze, Pazartesi günü dışında kalan 6 gün ziyaret edilebilir. Müzeye giriş için herhangi bir ücret ödenmiyor.

Yivli Minare Külliyesi

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Selçuklulardan kalma önemli eserlerden bir tanesi olan Yivli Minare Külliyesi Antalya’da bulunan önemli İslam tarihi eserlerinden bir tanesi olarak bilinir. Bu minarenin yerden yüksekliği yaklaşık olarak 40 metredir ve tepesine 90 basamaklı bir merdiven ile çıkılmakta. Yolunuz Muratpaşa ilçesine düşerse burayı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Hadrian Kale Kapısı

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Hadrian Kale Kapısı Antalya’da bulunan ve günümüze kadar çok iyi şekilde korunabilmiş olan bir diğer tarihi eserdir. Gerçekte 3 adet kapının yan yana olmasından dolayı burası halk arasında Üç Kapılar olarak da adlandırılıyor. Kaleiçi’ne girişler için bu kapılar kullanılmakta.

Perge Antik Kenti

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Antalya il sınırları içinde bulunan sayısız antik kentten bir tanesi de Perge Antik Kenti. UNESCO Dünya Geçici Miras Listesinde bulunan bu antik kent Roma İmparatorluğu dönemine ait pek çok özelliği taşımakta. Şehir merkezine yaklaşık olarak 20 kilometre uzaklıkta olması ziyaret edilmesini çok kolay bir hale getirmekte. Burası pek çok antik kent gibi büyük bir alan kaplamaktadır. Perge Yolu üzerinde bulunan Perge Antik Kenti’ne giriş ücreti olarak 42 TL ödemek gerekiyor. Haftanın her günü açık olan müzeyi sabah 08:30 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkün.

Sandland

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Bir diğer adıyla Antalya Kum Heykel Müzesi ülkemizde bulunan en enteresan müzelerden bir tanesi. Burada tamamen kumdan yapılmış heykeller sergilenmekte. Eserleri bulunan sanatçılar ve müzede bulunan eserlerin sayısı baz alındığında burasının dünya üzerinde bulunan diğer kum heykel müzeleri ile rekabet halinde olduğu kolaylıkla söylenebilir. Müzenin en büyük özelliği buraya gelen küçük çocukların da kendi heykellerini yapmaları için onlara olacak sağlanması. Ziyaret saatleri boyunca kendilerine verilen kinetik kumlardan istedikleri eserleri yapmaya çalışıyorlar. Aynı zamanda buradan bir de atölye programı düzenlenmekte ve kumdan heykel yapımını profesyonel kişilerden öğrenme fırsatı bulunmakta. Sandland’e gelenler ayrıca çok çeşitli etkinliklere de katılabiliyorlar. ATV Safari, su sporları ve pek çok etkinliğin müze alanı içerisinde yapabilmek mümkün. Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Antalya Kum Müzesi’ne giriş 20 TL. Haftanın her günü açık olan müzeyi sabah 09:30 ile akşam 23:00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkün.

Ters Ev Atraksiyon Parkı

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Oldukça ilginç bir fikir sonrasında ortaya çıkan ters eve gelenler şaşkınlıklarını gizlemekte zorluk çekiyorlar. 2016 yılında hizmete açılan ev toplam 300 metrekarelik bir alanı kapsıyor. Evin en büyük özelliği adından da anlaşıldığı üzere ters şekilde durması. Ancak hepsi bu kadar değil. Evin içine girildiğinde içeride bulunan tüm eşyalar da ters olarak konumlanmış durumda. Durum böyle olunca evin içine girdiğinizde aslında her şeyin doğru bir şekilde ancak sizin ters şekilde durduğunuz hissine kapılıyorsunuz. Bu durumdan en çok etkilenenler ise tabi ki çocuklar. Muratpaşa ilçesinde bulunan Ters Ev Atraksiyon Parkı giriş ücreti 15 TL. Haftanın tüm günleri açık olan eve sabah 09:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında gelebilirsiniz.

Karain Mağarası

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Ülkemizin en meşhur mağaralarından bir tanesi olan Karain Mağarası Antalya merkeze 30 kilometrelik bir mesafede bulunuyor. UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesinde bulunan mağara buraya gelen turistlerin ilgisini çeken önemli yerlerin başında. Mağaranın içinde bulunan kalıntılardan yola çıkarak burasının Paleolitik çağdan günümüze kadar geldiği anlaşılmakta. Aynı zamanda burası Roma İmparatorluğu döneminde tapınak olarak da hizmet vermiş olan bir yer. Antalya merkezinde bulunan mağaraya giriş ücreti olarak 7 TL alınmakta. Her gün açık olan mağarayı sabah 08:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.

Tazı Kanyonu

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinde yer alan Tazı Kanyonu görülmesi gereken önemli mekanlardan bir tanesidir. Buraya gelenlerin en çok yaptıkları eylemlerin başında elbette eşsiz manzaranın fotoğraflarını çekmek oluyor. Tazı Kanyonu son zamanlarda özellikle sosyal medya üzerinde bu şekilde tanınan bir yer oldu ve buraya gelen turist sayısında son yıllarda önemli bir artış meydana geldi. Manavgat ilçesi sınırları içinde bulunuyor.

Sapadere Kanyonu

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Antalya merkezine yaklaşık olarak 40 kilometrelik bir mesafede bulunan Sapadere Kanyonu adından da anlaşıldığı üzere bir dereyi de kapsamakta. Kanyonun içinde bulunan ahşap yürüyüş yolu sayesinde yürüyüş yaparken müthiş doğanın da tadını çıkarıyorsunuz. Kanyon üzerinde bulunan Cüceler Mağarası da buraya geldiğinizde ziyaret etmek isteyeceğiniz bir diğer yer. Alanya sınırları içinde bulunan Sapadere Kanyonu’na giriş ücreti olarak 12 TL veriliyor. Her gün açık olan kanyonu sabah 08:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Dim Mağarası

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Alanya ilçesi sınırları içerisinde bulunan Dim Mağarası bu bölgede bulunan ve en çok ziyaret çeken mağaraların başında geliyor. 400 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğinde olan mağaranın belirli bir bölümü ziyarete açık. Bu bölümde yapılmış olan yürüyüş yolu üzerinden ilerleyerek mağarayı gezebiliyorsunuz. Mağara, yağmur sularının kayaları eritmesi sonucunda meydana gelmiştir. 25 TL giriş ücreti olan mağarayı sabah 09:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Damlataş Mağarası

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Alanya ilçesi içerisinde bulunan bir diğer mağara ise Damlataş Mağarası’dır. Ülkemizin en bilinen mağaralarından bir diğeridir. Mağara tamamen şans eseri 1948 yılında iskele çalışmaları yaparken patlatma işlemi sırasında ortaya çıkmış ve o tarihten beri ziyarete açıktır. Damlataş Mağarası’nın ünü zaman içinde insanlar arasında yayılmıştır. Burasının nefes darlığı çekenler ve astım hastaları için son derece yararlı olduğu konuşulmuştur. Pek çok insan bu yüzden mağarayı ziyaret etmektedir. Mağaraya giriş ücreti 6.5 TL’dir ve sabah 10:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında açıktır.

Suluada

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Kendine has bir havası olan ada denizin ortasında tek başına varlığını sürdürmeye devam ediyor. İlk başlarda buraya ulaşmak için insanlar kendi imkanlarını kullanıyorlardı. Fakat zaman içinde tekne turları düzenlenmeye başlandı ve ada turistler için vazgeçilmez bir yer halini aldı. Ada üzerine minik bir plaj bulunsa da buraya tekne turları ile gelenler genellikle teknelerden denize girmeyi tercih ediyorlar.

Myra Antik Kenti

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Demre sınırları içerisinde bulunan Myra Antik Kenti tamamen dağlara oyulmuş evlerden oluşuyor. Sümela Manastırını andıran bir görünüşe sahip olan kent Likya’ya ait önemli şehirlerin de başında gelmekte. 2005 yılından itibaren buranın adı Demre olarak biliniyor. Giriş için 36 TL verilen antik kent turistlerin yoğun ilgisini görmekte ve sabah 08:30 ile akşam 19:20 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Kaleiçi

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Antik çağlardan pek çok kalıntının bulunduğu Kaleiçi’nin en büyük özelliği Osmanlı İmparatorluğu zamanından pek çok evin günümüze kadar korunmuş olması. Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunmakta.

Folklorik Yörük Parkı

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

1982 yılında kurulan Folklorik Yörük Parkı, konsept olarak bir folklor müzesi olarak hizmet vermektedir. Girişin 3 TL olduğu müze sabah 08:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında açıktır.

Antalya Tarihi Saat Kulesi

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Antalya ile özdeşleşmiş yapıların başında elbette Antalya Tarihi Saat Kulesi gelmekte. Kule, surların üzerine inşa edilmiştir. Enteresan bir şekilde kulenin ne amaçla ve neden yapıldığı hala bilinmemekte.

Antalya Soba Müzesi

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Türkiye’nin ilk ve Diğer Soba Müzesi, Antalya’nın Balbey Mahallesi’nde bulunuyor. Antalya Soba Müzesi yakın tek vakitte ziyaretçileriyle buluştu.Sıcak ve köklü dönemlere götüren atmosferi, sizlere geçmişinizden defa şey hatırlatacak. Soba Müzesi’nde çini soba, şömine, gaz sobası, teneke soba ve döküm soba gibi objeler göreceksiniz. Hepsi birbirinden köklü, hepsi birbirinden güzel parçalar.Sobanın geçmişten bugüne sebep tek değişim geçirdiğini gözler önüne seren Antalya Soba Müzesi’nin binası da tek sobayı anımsatıyor. Müze ilk açıldığından bu yana kesif tek alaka görmekte. Müzeye Sunay Akın doğrulusunda soba oyuncakları bağışlanmış. Her ne kadar varlıklı parçalara sahip tek müze olsa da Soba Müzesi’ndeki koleksiyonların çoğaltılması için çalışmalar hala devam ediyor.Antalya’nın denizinden ve güneşinden tek lâhza olsun uzaklaşmak ve değişik gezi yerleri keşfetmek istiyorsak, Antalya Soba Müzesi sizin için eğlenceli tek gezi seçeneği olabilir.

Akçagerme Plajı

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Kaş-Gökseki’de en iyi konumdaki plaj ve mesire alanıdır. Merkeze 4 kilometrelik bir mesafede olan plaj, toplam 200 metrelik bir uzunluğa sahiptir. Mavi Bayraklı olmasının yanında, Kaş’ta tespit edilen başka yerlere göre suyu epey ılıktır. Ufak bir koyda bulunması hasebiyle genellikle sakin ve dalgasız olan denizin kimi kısımları kum kimi kısımları ise çakıllıktır. Su düzeyi sığdan derinleştiği için çocuklu aileler doğrulusunda bilhassa seçenek edilmektedir.
Kaş Turizm Meslek Lisesi’nin program plajı bişi hasebiyle verilen hizmetler için istenilen fiyatlar epey uygundur. Içinde şezlong, plaj voleybolu, kaliteli duş tuvaletler, kafeterya, tenis kortları, çocuk parkı ve aquapark bulundurması hasebiyle yerli ve yabancı turistlerin en değerli favorileri arasındadır.

Papazkayası Mağarası

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Ulaşım yönünden epey basit tek noktada tespit edilen Papazkaya Mağarası, Antalya Kent Kulübü’nün hemen arkasında kalıyor.Toplamda 149 metre uzunluğunda tespit edilen mağara, her ne kadar deniz kıyısında yer alsa da içinde su birikintisi yok. Mağaranın bütün güney-kuzey istikametinde oluşmuştur. Ama Papazkaya Mağarası’nda öyle epey faza sarkıt ve dikitler göremezsiniz; zira yok denecek kadar azdır sayıları. Yeniden de buradaki travertenler görülmeye değer… Kentin pek meçhul ve yakın tek vakitte turizme kazandırılması için üstünde çalışılan Konakaltı Mağarası’na ve Geyikbayırı Mağarası’na da ufak vakitler bölüp gezinize devam edebilirsiniz.

Geyikbayırı Mağarası

antalyada-gezilecek-yerler-listesi-antalyada-gezilecek-en-guzel-yerler

Antalya’nın esrarengiz köşeleri arasındaki Geyikbayırı Mağarası, kent merkezine 26 kilometrelik tek uzaklıkta olan ve aynısı ismi taşıdığı Geyikbayırı Köyü’nde bulunuyor. Mağaraya Çakırlar Köyü üstünden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Mağaranın 120 metre uzunluğu vardır. Yaz mevsiminde kuru olan mağara o dönemlere aktifleşiyor. Ama yağışın bol bulunduğu dönemlerde mağarayı su basabiliyor.
Son zaman turizme kazandırılması için Geyikbayırı Mağarası’nda çalışmalar yapılıyormuş. Şayet bütün eksikleri giderilir, içine güzel tek ışıklandırma yapılır ve istenilen bütün ayrıntılar üstünde çalışılırsa gezmekten zevk alınabilecek ve dönemin sebep geçtiği anlaşılmayacak tek nokta olabilir.