Trabzon’da Gezilecek Yerler

Trabzon’da gezilecek turistik yerler başlıklı yazımıza hoşgeldiniz. Trabzon son yıllarda nüfusu hızlı bir şekilde artan illerimizin başında geliyor. Bunun sebebi ise burasının insanlar tarafından zamanla daha fazla benimsenmesi demek. Trabzon’un her biri birbirinden değerli tarihi ve turistik özellikler taşıyan 18 adet ilçesi bulunmakta. Bu ilçeler, Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Ortahisar, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir ve Yomra’dır. Bu yazımızda Trabzon’da gezilecek yerler hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Trabzon Yaylaları

Trabzon’da turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerin başında yaylalar gelmekte. Yaylalar dört mevsim serin havalarıyla bilinirler. Bu da özellikle sıcak memleketlerden gelmiş turistlerin ilgisini oldukça çeken bir özellik. Bununla birlikte temiz hava da turistlerin görmek istedikleri bir başka güzellik. Trabzon yaylaları yıllar içinde modernleşseler de taşıdıkları özelliklerden hiçbir şey kaybeden günümüze kadar gelmişler.

Maçka – Şolma Yaylası, Maçka – Mavura Yaylası, Maçka – Kiraz Yaylası, Lapazan Yaylası, Maçka – Çakırgöl Yaylası, Karadağ Yaylası, Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları, Tonya – Erikbeli Yaylası, Sazalanı Yaylası, Sis Dağı Yaylası, Kadırga Yaylası, Çatma Obası Yaylası, Mızraklı Su, Düzköy (Haçka Obası) Yaylası Trabzon’da bulunan yaylalardır.

Trabzon Gezilecek Yerler Listesi

Yazımızın devamında ise Trabzon’da görmeniz gereken yerler nereler bunun bir listesini sunuyoruz. İster yolunuz buraya düşsün, isterseniz turist olarak bilinçli bir şekilde gelin, listedeki bu yerleri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Sümela Manastırı

trabzon-gezi-notlari

Maçka ilçesinin sınırları içerisinde bulunan Sümela Manastırı, dağlara oyularak yapılmış olan ender tarihi eserlerden bir tanesi olması sebebiyle önemli bir miras. Burası ayrıca Trabzon’da en çok turist çeken tarihi mekanların da başında geliyor. Tahmini olarak 365 ve 400 tarihleri arasında bir dönemde yapıldığı düşünülmekte. Burası Trabzon halkı tarafından Meryem Ana olarak da adlandırılan bir yer. Yakın zamanda kapsamlı bir restorasyon çalışması ile daha da güzel bir hale getirilmiştir. Maçka ilçesi Altındere mevkiinde bulunan Sümela Manastırına giriş ücreti 10 TL.

Trabzon Kalesi

trabzon-gezi-notlari

Bir başka tarihi yer olan Trabzon Kalesi de turistler tarafından ilgi gören yerlerin başında. Merkezde bulunması itibariyle buraya ulaşım da son derece kolaydır. Kale Trabzon halkı için önemli yerlerden bir tanesidir.

Valezon Manastırı

trabzon-gezi-notlari

Tıpkı Sümela Manastırı gibi Valezon Manastırı da dağın yamacındaki taşların oyulmasıyla inşa edilmiştir. Ancak Sümela Manastırı’ndan farkı içinde bu manastırın içinde mağaraların ve bir ayazmanın bulunmasıdır. Manastırın ne zaman inşa edildiği net olarak bilinmemektedir.

Uzungöl

trabzon-gezi-notlari

Uzungöl, doğada eşine az rastlanır cinste olan bir göldür. Bir vadi içinde bulunan göl aynı zamanda yerleşim birimleriyle çevrilidir. Gölün hemen yanında bulunan restoranlarda Trabzon yemeklerinin en güzel örneklerini bulmak mümkün.

Boztepe

Burası tüm Trabzon’a hâkim önemli bir tepedir. Trabzon’un ayaklarınızın altında olmasını istiyorsanız Boztepe’ye çıkıp eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Burada gece ayrı gündüz ayrı bir manzara ile karşılaşacaksınız. Gündüz ziyaret edenler şehrin denizle nasıl bir birliktelik oluşturduğunu daha iyi anlayacaklar.

Çal Mağarası

Çok değişik bir tecrübe yaşamak isteyenler dünyanın en uzun ikinci mağarası olan Çal Mağarası’nı ziyaret edebilirler. Mağaranın sessiz ortamın insanın tüylerini diken diken eden cinsten. Mağaranın 8 milyon yıl içinde oluştuğu bilim adamları tarafından söyleniyor. Mağaranın içinde bulunan doğal yürüyüş yolu sayesinde bir taraftan yürüyüş yaparak diğer taraftan yıl içinde debisi artıp azalan suya da eşlik etmiş oluyorsunuz. Kış aylarında mağarayı ziyaret ederseniz tam bir şölen ile karşılaşacağınızı söylemek isteriz.

Altındere Vadisi

Milli park içinde bulunan vadi aynı zamanda Trabzon’daki en güzel yürüyüş parkurlarından bir tanesine de sahip. Özellikle yağışlı günlerde doğanın tadını çıkarmak isteyenler için Altındere Vadisi eşsiz bir seçenek olacaktır.

Peristera Manastırı (Kuştul Manastırı)

Maçka, manastırlarıyla ünlü bir ilçe. Burada bulunan bir diğer manastır olan Peristera Manastırı Şimşirli köyü sınırları içerisinde bulunuyor. Tıpkı Sümela Manastırı gibi dağın üzerine inşa edilen manastır yine onun kadar ilgi çeken manastırlardan bir tanesi.

Atatürk Köşkü Müzesi

Barok dönem mimarisini güzel bir şekilde yansıtan bu köşk 1890 yılında inşa edilmiş. Atatürk, 1924 yılında Trabzon ziyareti sırasında bu köşkte konaklamış ve köşkü çok beğendiğini dile getirmiştir. 1930 yılındaki bir diğer ziyaretinde ise yine bu köşkte konaklamıştır. Köşk bugün müze olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Zağnos Vadisi Parkı

Trabzon’un merkezinde bulunan Zağnos Vadisi parkı Trabzon’da gezilecek yerler listesinde bulunan bir diğer ilgi çekici merkez. Burası yakın zamanda restore edilerek halkın kullanımına açılmıştır. Burada bulunan yapay havuzlar, çay bahçeleri, oturma alanları, piknik alanları özellikle tatil günlerinde insanların akınına uğruyor.

Forum Trabzon AVM

Trabzon’un modern yanını yansıtan bir merkez olan Forum Trabzon AVM, yine tatil günleri insanların akın ettikleri yerlerden bir tanesi. Burası kentin en önemli alışveriş merkezi olarak bilinmekte. İçerisinde bulunan mağazalar genellikle ünlü markaların ürünlerinin bulunduğu mağazalar. Bunun yanında restoranlar, sinema salonları da her yaştan insana hitap ediyor.

Garester Yaylası

Bu yaylanın en büyük özelliği etrafının yüksek yamaçlarla çevrili olmasıdır. Bu da yaylanın manzarasının çok daha etkileyici olmasını sağlıyor. Yaylanın kuzey yamacından bakıldığında Uzungöl mükemmel bir manzara oluşturmakta. Oldukça fazla turist çeken Garester Yaylası konaklama yapmak için ideal yerlerin başında geliyor.

Düzköy (Haçka Obası) Yaylası

Trabzon merkezde konaklama yapıyorsanız bu yaylaya gün içinde gelip geri dönmeniz zor olmayacaktır. Ancak size tavsiyemiz buraya geldiğiniz kesinlikle birkaç gün konaklama yapmanız. Merkeze 40 kilometre olan bu yayla aslında bir şehir halini almış. Burada bakkal, lokanta, Manav, fırın, kasap ve bir kıraathane bulunmakta. Buraya geldiğinizde tüm ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün.

Kızlar Manastırı

trabzon-gezi-notlari

Bu manastır, Maçka’da bulunan manastırların ufak bir halidir. Ancak en onlar kadar kutsal bir mekandır. Hamsiköyü yolu üzerinde bulunan manastır, turistlerin uğradığı dini merkezlerden bir tanesidir. Manastırın içinde bir adet mağara bulunmakta.

St. Eugenius Kilisesi

trabzon-gezi-notlari

13. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kilise, adını Trabzon’un koruyucusu olarak bilinen Aziz Eugenius’tan almıştır. Kilise günümüze neredeyse ilk günkü haliyle ulaşmıştır. Burası İstanbul fethedildikten sonra camiye dönüştürülmüştür.

AYASOFYA CAMİ VE MÜZESİ (HAGIA SOPHIA TRAPEZUNT)

AYASOFYA CAMİ VE MÜZESİ (HAGIA SOPHIA TRAPEZUNT)

Trabzon denilince akla hemen gelmeyen ama Trabzon için büyük öneme sahip olan  Ayasofya Müzesi mimari yapısıyla, freskleriyle ve derin geçmişiyle büyüleyici güzelliğiyle mükemmel bir yapı. Bu güzel yapı bizi her yeriyle resmen büyüledi. Trabzon Ayasofya Kilisesi 1024 tarihinde Trabzon İmparatorluğunu kuran Kral I. Manuel tarafından 1250 – 1260 yılları arasında yaptırılmış. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet han tarafından Trabzon fetih edildikten sonra ise 1584 yılında yine sultanın emri ile Kürd Ali Bey tarafından kilise camiye dönüştürülmüş aynı İstanbul’daki Ayasofya cami gibi . Fakat Trabzon’daki Ayasofya cami uzun süre onarılmamış ve ibadete uzun bir süre kapalı kalmıştı. Ayasofya I. Dünya Savaşı’nda Trabzon’u işgal eden Rus ordusu tarafından o dönemlerde depo ve askeri hastane olarak kullanılmış.

Eski Bizans Kiliselerinin en iyi örneklerinden olan Trabzon Ayasofya Müzesi yüksek kubbeye sahip. Muazzam bir el işçiliğin görüldüğü yapıda Hristiyan sanatının yanında birde Selçuklu Döneminin de etkileri de görülmekte.

TRABZON MEYDAN PARKI

TRABZON MEYDAN PARKI

Trabzon Meydan Parkı, Trabzon’un kalbinin attığı yerdir. Trabzon merkezde gezilecek yerler denildiğinde ilk akla çoğunlukla burası gelir tahminimce. Şehirler meydanlarıyla anılır derler ya  resmen Trabzon da bu Meydanla anılıyor . Trabzon Meydan Parkı’nın çevresinde alışveriş yapabileceğiniz bir çok yer, kendinize ziyafet çekebileceğiniz çokça restaurant bulunmakta. İsterseniz bu parkın bir bankında oturup Trabzon’un günlük hayatına karışan insanların telaşesini izleyebilirsiniz.

GÜLBAHAR HATUN CAMİ VE TÜRBESİ

 

GÜLBAHAR HATUN CAMİ VE TÜRBESİ

Gülbahar Hatun Cami, Zağnos Vadisi, Trabzon Kalesi ve Kanuni Osmanlı Kültür Evi birbirine çok yakın konumdadır arabanızı uygun bir yere park ettikten sonra bu 4 yeri yürüyerek çok rahat gezebilirsiniz.

Trabzon merkezde gezilecek yerler listemizdeki tek cami olan Gülbahar Hatun Cami, Yavuz Sultan Selimin annesi Gülbahar Hatun’un anısına yapılmıştır. Zamanında bu külliye içinde bir çok eser bulunduran bir kompleks imiş. Ama günümüze sadece cami ve yanındaki türbe ayakta kalmış. Osmanlı padişahlarından biri olan Yavuz Sultan Selim, Trabzon’da şehzadelik yapmış bir padişahtır bunu da burada söylemek istedim. Tarihi kaynaklara göre Gülbahar Hatun Cami 1514 yılında yapılmış. Burada şunu da  belirteyim; özellikle Osmanlı ve Selçuklu eserlerinin yapılış tarihi, kim tarafından yapıldığı ve ne zaman onarım gördüğü gibi soruların cevabı genelde eserlerin giriş kapılarında bulunan kitabelerden anlaşılıyor.

Gülbahar Hatun Cami’nin hemen yanı başında bir de türbe de bulunuyor. Bu türbe Gülbahar Hatun için  yapılmış. Sekizgen bir yapıya sahip olan türbenin yapılış tarihi kitabesine göre 1506 yılı olarak belirtmekte. Gülbahar Hatun Cami’den sonra bu türbeyi ziyaret etmeden gitmeyin.