Gürcistan’da Yemek Batum’da Nerede Ne Yenir

Ajarian Khachapuri-Acharuli-Haçapuri

Gürcistan’da yemek kültürü oldukça gelişmiş durumda ve bizim damak tadımıza uygun bir çok lezzeti bulabilirsiniz

Gürcistan’da Yemek, Gürcü Mutfağı yazımızda, Batum’da Nerede Ne Yenir, Gürcü Mutfağı, Batum Yemekleri, Gürcistan’da Ne Yenir, Batum Mutfağı, Batum’da Ne Yenir, Batum Yeme İçme konularını bulabilirsiniz.

Gürcü Mutfağı

1. Ajarian Khachapuri-Acharuli-Haçapuri

Ajarian Khachapuri-Acharuli-Haçapuri

Batum’a gelirseniz mutlaka denemeniz gereken yerel lezzetlerden biri Haçapuri. Yapılışını seyretme fırsatımızın olduğu Haçapuri, bir çeşit pide. Pideyi hazırlarken genelde iki çeşit peynir karıştırılıyor ve istenirse ortasına yumurta kırılıyor. Taş fırında pişirilen pidenin içindeki peynir iyice eriyor ve üstü hafifçe kızarıyor. En son üzerine tereyağı da ekleniyor. Gürcistan’ın en sevilen lezzetllerinden biri olan Haçapuri’nin bir çok farklı çeşidi bulunuyor. Megruli tarzında yapılan Haçapuri’de de ana malzemeler, yine peynir ve hamurdan oluşuyor. Pizza gibi taş fırında pişirilen Haçapuri’nin üstündeki peynir kızarırken, içindeki peynir iyice eriyor. Gürcü Mutfağı’nın sevilen lezzetlerinden, Haçapuri’nin bütün çeşitleri inanılmaz lezzetli, denemenizi tavsiye ederiz.

Armutlu Gazoz ve Haçapuri; Gürcistan Mutfağı’nın en sevilen lezzetlerinden.

2. Khinkali (Hinkal)

Khinkali (Hinkal)

Gürcü mantısı olan Hinkal, bizim mantılara göre oldukça büyük. Açılan hamurun içine et, soğan ve maydanoz konuluyor ve bohça gibi kapatılıyor. Daha sonra suda haşlanan Hinkal, sıcak sıcak servis ediliyor. Yerken dikkat etmeniz gereken şey, Hinkalin içinde et suyu olması. Isırdığınızda bu suya ulaşıyorsunuz. İsterseniz bu suyu içebilirsiniz ama dikkat edin çok sıcak oluyor. Hinkal’in ayrıca mantar ve peynir ile yapılan çeşitleri de bulunuyor.

3. Gürcü Gazozları

Gürcü Gazozları

Farklı meyve aromaları ile yapılan Gürcü Gazozları denemeye değer. Özellikle Armutlu Gazoz bizim favorimiz oldu. Batum’a yaptığınız bir gezide mutlaka deneyin deriz.

4. Gürcü Peynirleri

Gürcü Peynirleri

Gürcistan’ın peynirleri çok meşhur. Gürcü Mutfağı’nın vazgeçilmezleri arasında olan peynirlere yerel pazarlarda rastlayabilirsiniz. Restaurantlarda yemek gelmeden önce masaya bir çok peynir çeşidi, yöresel tereyağı ve sıcak sıcak servis edilen pide getiriliyor.

5. Phkhali

Phkhali

Phkhali için, çeşitli sebzeler ve baharatlarla hazırlanan bir tür lezzet topları diyebiliriz. Ispanak, patlıcan, havuç, bezelye gibi sebzeler bir araya getiriliyor. Daha sonra çeşitli baharatlar, nar ve fındık ile süsleniyor. Phkhali, baharatlarla arası iyi olanların seveceği türden bir lezzet diyebiliriz.

6. Churchkhela

Churchkhela

Gürcistan’ın en geleneksel lezzetlerinden biridir. Üzüm püresi, mısır unu ve şeker, hamur haline getirildikten sonra arasına fındık veya ceviz konulur. Daha sonra asılarak kurutulur. Bu tatlıya yöresel pazarlarda rastlayabilirsiniz. Şekil olarak, bizim cevizli sucuğumuza benziyor. Şeftali, elma ve armut kullanılarak yapılan çeşitlerine de rastlayabilirsiniz.

7. Cevizli Patlıcan Badricani

Cevizli Patlıcan Badricani

İnce ince dilimlenen patlıcanların üzeri ceviz ve baharatla kaplanıp yağda kızartılıyor. Genellikle yaz aylarında yapılan bu yemek soğuk servis ediliyor.

8. Barbunya Pilaki – Lobio

Barbunya Pilaki – Lobio

Barbunya Pilaki, Gürcistan’ın en sevilen lezzetlerinden biri. Bir çok değişik tarifte hazırlanan Barbunya Pilaki, genel olarak barbunya, yeşil soğan, kırmızı biber ve kişniş kullanılarak hazırlanıyor.

9. Tolma – Dolma

Tolma – Dolma

Bizim etli yaprak sarmamıza çok benzeyen Tolma burada da çok seviliyor.

Gürcistan’da Yemek-Batum’da Nerede Ne Yenir?

Batum Bulvarı’nda, Gürcü Mutfağı’nın özel lezzetlerini deneyebileceğiniz bir çok restaurant ve cafe bulunuyor.

1. Piazza Square

Piazza Square

Batum’un en popüler yeri olan Piazza Square, mimarisi ve atmosferi ile çok etkileyici. Akşamları canlı müzik yapılan meydanda bir çok cafe ve restaurant da bulunuyor. Sabah kahvaltınız ve kahveniz için tercih edebileceğiniz gibi, akşam yemeğinizi de burada yiyebilirsiniz.

Piazza Square

2. Porto Franco

2. Porto Franco
Gürcü Mutfağı’nın vazgeçilmezleri arasında olan Khachapuri (Haçapuri)’nin yapılışını da izleme fırsatı bulduğumuz restaurant oldukça lezzet ve servis olarak oldukça başarılı. Batum Yemeklerini burada deneyebilirsiniz.
Porto Franco

Gürcü Mutfağı’nın vazgeçilmezleri arasında olan Khachapuri (Haçapuri)’nin yapılışını da izleme fırsatı bulduğumuz restaurant oldukça lezzet ve servis olarak oldukça başarılı. Batum Yemeklerini burada deneyebilirsiniz.

Porto Franco

3. Shemoikhede Genatsvale

Shemoikhede Genatsvale

Gürcü Mutfağı’dan Khinkali (Hinkal) mantısını burada deneyebilirsiniz.

Shemoikhede Genatsvale

4. Gold Fish

4. Gold Fish
Karadeniz’den gelen taze balıkların servis edildiği restaurant, muhteşem Batum manzarası ile de göz dolduruyor.
Gold Fish Restaurant

Karadeniz’den gelen taze balıkların servis edildiği restaurant, muhteşem Batum manzarası ile de göz dolduruyor.

Gold Fish Restaurant

5. San Remo

San Remo

Batum Bulvarı’nda bulunan restaurantda hem yerel yemekleri deneyebilirsiniz, hem de yöresel halk danslarını seyredebilirsiniz. Uzun ve güzel bir akşam yemeği için oldukça uygun olan restaurant, deniz kıyısında bulunuyor. Batum halkı tarafından da çok sevilen San Remo Restaurant Gürcü Mutfağı konusunda oldukça başarılı.

Ziyaretimiz sırasında özel bir kutlamaya da burada rastladık. Burada aile yemeklerinde, ailenin en yaşlı üyesine Tamara deniliyor. Tamara’lar yemek sırasında çeşitli konuşmalar yapıyorlar ve ardından alkışlar yükseliyor ve bu durum defalarca tekrarlanıyor.

San Remo Restaurant

6. Batum Ters Ev – White Restaurant Batumi

Batum Ters Ev – White Restaurant Batumi

Batum’da bulunan Ters Ev oldukça ilginç bir mimariye sahip. Dışı gibi, iç dekorasyonu da ters yapılmış. Batum’u ziyaret eden herkesin, en azından fotoğraf çektirdiği bir mekan.

White Restaurant Ters Ev

8. Batum Mc Donald’s

Batum Mc Donald’s

Batum Mc Donald’s, Dünya’nın en iyi Mc Donald’s restaurantlarından biri. Batum Bulvarı’nda bulunan Mc Donald’s oldukça zevkli bir mimari ile yapılmış.

Batum Mc Donald’s