Konak’ta Görmeniz Gereken 30 Yer

izmir kordon

Türkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmir, gezilecek çok sayıda yere ev sahipliği yapıyor. İnsanlık tarihinin yaklaşık 8,500 yılına tanıklık eden şehir, bünyesinde birçok farklı din, dil ve kültür barındırıyor. Sıcak kanlı insanları ve her mevsim başka güzel olan iklimi ile kent, her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

Şehrin kalbi ve merkez ilçesi Konak’ta gezilecek yerler arasında bulunan Saat KulesiKemeraltıAgora Ören YeriTarihi Asansör gibi yerler, en güzel duraklardan sadece birkaçı. Zengin tarihi ve kültür mirasıyla ziyaretçilerin beğenisini toplayan bu noktaları sizler için bir araya getirdik.

Konak’ta Görülmesi Gereken Yerler

1. Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi
Şehrin sembollerinden olan İzmir Saat Kulesi, 1901’de Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümü için yaptırılan yapılardan. Alman mimari özelliği taşıyan kule, dantel gibi görünen taş işçiliğiyle görenlerin beğenisini topluyor. 25 metre uzunluğundaki yapının dört köşesinde bulunan çeşmeler, Saat Kulesi’nin güzelliğine güzellik atıyor. Konak Meydanı’nda Kemeraltı ve Konak Yalı Camii‘nin yanı başında bulunan kule, şehrin buluşma noktalarından biri.

2. Yalı (Konak) Cami

Konak-Yali-Camii
Konak Meydanı ile özdeşleşmiş Yalı (Konak) Camii, İzmir’in en zarif yapılarından biri. Mehmet Paşa’nın kızı Ayşe Hatun tarafından yaptırılan cami, 18. yy klasik Osmanlı mimarisi izlerini taşıyan nadide eserlerden. Yapıldığı dönemde deniz kenarında olduğu için “Yalı” ismini alan caminin yanında kurulan medrese, günümüze ulaşmayı başaramayan yapılar arasında. Burası, muhteşem firuze çini süslemeleri ve sekizgen olanıyla görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor.

3. Salepçioğlu Camii

Konak-Salepcioglu-Camii
Salepçizade Hacı Ahmet Efendi tarafından yaptırılan Salepçioğlu Camii, 1906’dan beri hizmet vermeye devam ediyor. Dış duvarları mermer ve yeşil taşlardan yapılan altı bölümlü camii, büyük bir kubbeye sahip. Büyük bir vakfiyeye sahip bir “vakıf eseri” olan bu zarif camii, yüksek sekizgen kaidesi üzerindeki daire kesitli minaresiyle görenlerin beğenisini kazanıyor.

4. Tarihi Havagazı Fabrikası

Konak-Havagazi-Fabrikasi
Tarihi Havagazı Fabrikası, kömür tozlarının yarattığı yığılmayı engellemek amacıyla, Fransızlar tarafından 150 yıl önce inşa edilen binalardan. Yaklaşık 18 bin malana kurulan fabrikanın ürettiği havagazının büyük bir bölümünün şehrin aydınlatılmasında kullanıldığı biliniyor. Yaklaşık 100 yıllık hizmetinden sonra bina, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, orijinal karakteri muhafaza edilerek restore ediliyor. Günümüzde çok sayıda kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan bina, sergiler, konserler ve açık hava sinemasıyla ziyaretçileriyle buluşmaya devam ediyor. Fabrika, İzmir Limanı ile Alsancak Stadı arasında konumlanıyor.

5. Kültürpark

Konak-Fuar-Alani

İzmir’in en büyük dinlenme ve eğlence mekanı olan Kültürpark, 1936’dan beri etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. İzmir Enternasyonal Fuarı’nı da ağırlayan yer, her yıl kitaptan giyime, sanayi ürünlerinden süs bitkilerine kadar çok sayıda fuar ve sergi ile ziyaretçileri buluşturuyor. Park, bünyesinde yer alan müzeler, sanat merkezleri, galeriler ve lunaparkın yanı sıra 8,000’den fazla ağaç ve birçok farklı bitki türü ile dikkat çekiyor.

6. Pasaport İskelesi

Pasaport Iskelesi, Izmir

İzmir’in en eski gümrük binalarından olan Pasaport İskelesi, günümüzde körfez içi yolcu taşımacılığında kullanılmaya devam ediyor. Konak Pier’den başlayıp Alsancak İskele’ye kadar devam eden kordon boyunda yer alan Fransız yapımı iskele, 1884 yılından beri hizmet veriyor. Gün batımının en güzel izlenebilen yerlerinden biri olan iskele, Osmanlı ve Selçuk mimarisinden etkilenen 1. Milli Mimari stilinin en güzel örneklerinden biri.

7. Alsancak Garı

Konak-Alsancak-Gar
Türkiye’nin en eski ikinci istasyonu olan Alsancak Garı, 1858 yılından bu yana hizmet veriyor. TCDD 3. Bölge Müdürlüğüne de ev sahipliği yapan binadan şehirler arası güzergahta Ankara, Bandırma, Afyon ve Uşak’a gidilebilirken, şehir içinde
İZBAN aracılığıyla Aliağa ve Menderes’e ulaşmak mümkün. Zaman zaman konser organizasyonları düzenlenen tarihi gar, İzmir’in simge yapıları arasında yer alıyor.

8. TCDD Müzesi

Konak-TCDD-Muzesi
Alsancak Garı’nın tam karşısında bulunan TCDD Müze ve Sanat Galerisi, 1993’ten bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzede, buharlı trenlere ait değişik objeler, eski yol yapım gereçleri, fenerler, haberleşme gereçleri, eski daktilolar ve yazışma gereçlerinden vagon restoranlarında kullanılan yemek takımlarına kadar çok sayıda farklı şey görmek mümkün. Bunların yanı sıra, Osmanlı’nın son dönemiyle Cumhuriyet’in ilk dönemlerine ait bazı yazılı belgeler de burada sergilenen eserler arasında yer alıyor. Tarih kokan müze, Pazar ve Pazartesi hariç 09.00 – 17.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

9. Borsa Binası

Konak-Borsa-Binasi
Türkiye’nin ilk ticaret borsası olan İzmir Ticaret Borsası için inşa edilen Borsa Binası, 1928’den beri kullanılıyor. Yapımını yerli mimarların üstlendiği bina, 1. Ulusal Mimarlık Akımı’nın özelliklerini taşıyor. Yapının üzerinde, o günkü alfabeyle “Borsa Sarayı 1928” yazılı bir kitabe de bulunuyor. Girişinde Mustafa Kemal’in mermerden bir büstü bulunan binanın açılışı, İkinci Meşrutiyet’in ilan tarihi olan 23 Temmuz 1928 olarak özellikle seçilmiş. Borsa binası Pasaport’ta İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün karşısında, Gazi Bulvarı girişinde bulunuyor.

10. Eski Osmanlı Bankası binası

Konak-Osmanli-Bankasi
İngiliz sermayeli Bank-i Osmani adıyla 1856’da kurulan banka, o dönem ülkenin en yaygın bankası olarak biliniyor. Fevzi Paşa Bulvarı girişinde, sol köşede yer alan bina, günümüzde hala ayakta. Osmanlı Bankası’nın İzmir Şubesi olarak uzun yıllar görev yapan yapı, 1. Milli Mimari akımının örnekleri arasında. Banka, özgün görünümüyle, şehirdeki erken Cumhuriyet dönemi binalarının önde gelenlerinden.

11. Kemeraltı

Kemeralti
Yüzyıllık tarihiyle, İzmir’in en eski alışveriş mekanı olan Kemeraltı, kentin en çok ziyaretçi ağırlayan noktalardan. Çarşı, dönercilerden kıyafet mağazalarına, bebek malzemelerinden nargile setlerine kadar içinde bulundurduğu envai çeşit ürünle gelenlere oldukça geniş bir yelpaze sunuyor. İzmir’in en güzel Türk kahvesinin içilebileceği Kızlarağası Hanı, İzmir’in en eski ve hala ayakta olan oteli Yeni Şükran, kentin belleğinin saklı olduğu Milli Kütüphane, sanatseverlerin buluştuğu Devlet ve Opera Balesi, Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın içinde. Çarşı, Konak Meydanı’ndan İkiçeşmelik’e, Mezarlıkbaşı’ndan Hisarönü’ne kadar oldukça geniş bir alanda kurulu.

12. Konak Pier

Konak Pier
Mimarisi Gustave Eiffel’e ait olan Konak Pier, farklı çelik yapısıyla ilgi çeken yapılardan biri. Bir dönem depo, bir dönem ise balık hali olarak kullanılan bina, restorasyonlar sonucu, şimdilerde alışveriş merkezi olarak hizmette. İçerisinde çok sayıda mağaza, bir sinema salonu, kitap evleri ve denizin üstünde birbirinden güzel kafeler bulunan merkez, soluk almak ve hoş vakit geçirmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında bulunuyor.

13. Kordon

Konak-Kordon-Boyu
Yeşilçam’ın vazgeçilmez yürüyüş rotalarından Kordon, İzmir’in simge yerlerinden. Cumhuriyet Meydanı’ndan İzmir Limanı’na kadar uzanan alan, çimlere uzanıp denize karşı birasını yudumlamak isteyen çok sayıda insanla doluyor. Deniz kenarındaki oturma yerleri, yan yana sıralanmış kafeleri ve yemyeşil çimleriyle Kordon Boyu, İzmirlilerin vazgeçilmez mekanları arasında yer alıyor.

14. İzmir Atatürk Evi ve Müzesi

Konak-Ataturk-İc
Gündoğdu Meydanı’nda bulunan köşk, Atatürk’ün İzmir ziyaretlerinde kullandığı ve 1927’de İzmir Belediyesi tarafından kendisine hediye edilen evi olarak biliniyor. Ölümünden sonra, içindeki eşyalarla birlikte korunan iki katlı evin önce üst katı daha sonra alt katı müze halini alıyor. Kültür Bakanlığı tarafından yeniden düzenlenen evin alt katında etnografik eserler, üst katında ise Atatürk’e ait eşyalar görülebiliyor. Pazartesi dışında her gün açık olan müze, 08.30 – 12.30 , 13.30 – 17.30 saatleri arasında gezilebiliyor. Ayrıca burası, yaz aylarında saat 19.00’a kadar misafirlerini ağırlıyor.

15. Tarihi Asansör

Konak-Tarihi-Asansor
İlk akla gelenden farklı bir yapıya sahip olan Tarihi Asansör, İzmir’in en güzel kuşbakışı manzarasının izlenebildiği yerlerden. Burası, birbirinden farklı yükseltide bulunan iki cadde arasında işleyen asansörlerin kulesi olma özelliği taşıyor. Mithatpaşa Caddesi ile Halilrıfatpaşa Caddesi arasındaki 155 basamaklık yol, 1907’de Musevi iş adamı Nesmi Levi tarafından yaptırılan asansörlerle kısaltılıyor. Asansör’de bulunan balkon ve restoranda, manzaranın keyfi çıkarılırken, leziz menüler de tadılabiliyor.

16. Agora Örenyeri

Agora Orenyeri
İzmir’in Namazgah semtinde bulunan Agora, görünümüyle Roma dönemine ait olduğu düşünülen antik yerlerden biri. İzmir Agorası’nın ticari olmaktan çok devlet agorası olarak kullanıldığı biliniyor. Osmanlı döneminde mezarlık ve namazgah olarak kullanılan mekan, bilinen en büyük Agora olma özelliğini de taşıyor. Devam eden kazı çalışmalarının da etkisiyle Agora Örenyeri, her yıl çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor.

17. Kadifekale

İzmir Kadifekale
Büyük İskender’in isteğiyle, MÖ. 334’te yaptırılan Kadifekale, günümüze tamamı ulaşamayan yapılar arasında. Şimdilerde yalnızca 20-25 metre yükseliğindeki 5 kulesinin görülebildiği kale, Bizans dönemine ait sarnıçlara da sahip. Deniz seviyesinden 186 m yükseklikte bulunan tarihi kale, İzmir’in ve körfezin en güzel seyir noktalarından biri.

18. Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Konak-Kibris-Sehitleri
İzmir’in en işlek yerlerinden olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi, şehrin simgelerinden biri durumunda. Alsancak’ta bulunan ve gündüzleri trafiğe kapalı olan cadde, çok sayıda restoran, kafe, bar, kitapçı ve alışveriş yerine sahip. Ayrıca, şehrin ünlü sokaklarından Gazi Kadınlar Sokağı, Muzaffer İzgü Sokağı, Dantel Sokağı ve Bornova Sokağı gibi yerler de burada bulunuyor. Gündüz ve gece ayrı bir güzelliğe sahip caddede hareket bir an bile durmuyor.

19. Gazi Kadınlar Sokağı

Konak-Gazi-Kadinlar
Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bulunan Gazi Kadınlar Sokağı, barlarıyla oldukça ünlü. Buradaki tarih kokan çok sayıda ev restore edilerek kafe ya da bar olarak kullanılıyor. Akşama kadar kafelerinin dopdolu olduğu sokak, geceleri parlak ışıkları ve yüksek müzikleriyle farklı bir havaya sahip. İzmir’deki herkesin gece eğlenmek deyince aklına gelen ilk yer olan bu sokağın Kordon’a çıkıyor olması, gecenin sonunda çimlere yayılıp deniz havası almayı da kolaylaştırıyor.

20. Sevgi Yolu

Sevgiyolu, Alsancak
Başta kitap olmak üzere çok sayıda farklı hediyelik eşyanın da bulunabileceği, eşsiz bir sokak Sevgi Yolu. Öğrencilerin, eğitimcilerin, sanatçının ve her kesimden insanın her gün bir arada bulunabileceği bu yol, herkese hitap ediyor. Yol üzerindeki dükkanlardaki kişilerle ve orada tanıştıklarınızla oldukça hoş sohbetler edebileceğiniz yerde, saatler su gibi akıp gidiyor. Ayrıca buranın etrafındaki çok sayıda uygun kafe ve restoranlar da oldukça seviliyor.

21. St. Polikarp Kilisesi

St.Polycarp, Izmir
Konak’ta bulunan St. Polikarp Kilisesi, İzmir’in en eski yapıları arasında bulunuyor. Kilisenin, 69-155 yılları arasında yaşayan ve dini inancı yüzünden öldürüldükten St. Polikarp’a ithaf edildiği biliniyor. 1625’te Sultan Süleyman’ın izniyle yaptırılan kilise, çoğu kez onarım görerek genişletilen yerlerden. Kilisenin içinde, ölümünden sonra Aziz ilan edilen İzmir Psikoposu St. Polikarp’ın yaşam hikayesinin yansıtıldığı freskler görenlerin beğenisini topluyor.

22. Bet İsrael Sinagogu

Bet Israel, Izmir
İzmir’deki en büyük Musevi ibadethanesi olan Bet İsrael Sinagogu, Karataş’ta bulunuyor. Sultan II. Abdülhamit’in dönemin sadrazamı Kemal Paşa’ya yazdığı fermanla yaptırılan sinagog, 1907’den beri ibadete açık. 2007’de 100 yılı geride bırakan yerde bir de daimi sergi ziyarete açık bulunuyor.

23. İzmir Mask Müzesi

Konak-Mask-Muzesi
Türkiye’nin ilk mask müzesi olan İzmir Mask Müzesi, farklı ülkelerden 270 maska ev sahipliği yapıyor. Ancak, burası yalnızca bir sergi salonu değil. Ruh bilimi açısından önemli bir yer tutan mask yapımı için müze atölyeler de düzenliyor. Etkinliklerde kursiyerlerin yaptıkları maskeler de yine salonda sergileniyor. Alsancak’ta bulunan müzeyi Pazartesi hariç her gün saat 10.00 – 19.00 arası ziyaret etmek mümkün.

24. Kadın Müzesi

Konak-Kadin-Muzesi
Anadolu kadının unutulan geçmişini ve gücünü hatırlatmak, yaratıcılığını ortaya çıkararak kadınlara güven vermek amacıyla kurulan İzmir Kadın Müzesi, gelenleri tarihte bir yolculuğa çıkarıyor. İlk açıldığı zaman sosyal medyada dünya gündemine giren müzede toplamda 13 salon bulunuyor. Geçmişten günümüze kadınlar, öncü kadınları, protesto ve kadınlar bu salonlardan yalnızca birkaçı. Müzede ayrıca, “Cumartesi Anneleri” “kürtaj Hakkımızdır, bedenimiz bizimdir” ve “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” gibi kadın yürüyüşleri de hikayeleriyle birlikte burada bulunuyor. Basmane’deki müze, Pazartesi hariç 09.00 – 17.00 saatleri arasında gezilebiliyor.

25. Radyo ve Demokrasi Müzesi

Konak-Radyo-Muzesi
Basmane’de açılan Radyo ve Demokrasi Müzesi‘nde, radyonun teknolojik gelişimiyle birlikte, Türkiye’deki demokratik süreçler de sergileniyor. İki kattan oluşan müze koleksiyonunda çok sayıda kişinin bağışladığı radyolar sergilenirken, çalışmayacak durumda olanlarsa tamir edilerek günümüze kazandırılıyor. Yüzden fazla radyonun yer aldığı müzede, 1921-1939, 1939-1945, 1945-1964, 1964-1980, 1980-2002 ve sonrası olarak devam yıl kategorilerinde plak ve pikapları da görmek mümkün. Pazar ve pazartesi günleri kapalı olan müze, 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

26. Oyun ve Oyuncak Müzesi

Konak-Oyuncak-Muzesi
Çocukların ve içindeki çocuk ruhunu kaybetmemiş herkesin keyifle gezecekleri Oyun ve Oyuncak Müzesi, gelenleri masal diyarına davet ediyor. Güçlü bir eğitim aracı olan oyuncakların tarihinin sergilendiği bu yerde eski çağlardan beri oynanan oyunlara ulaşmak mümkün. Dünyaca ünlü seramik sanatçısı Ümran Baradan’ın dünyanın çeşitli yerlerinden edindiği oyuncakların yanı sıra, yetenekli çocukların ürettikleri oyuncaklar, şiirleri ve yazıları da sergileniyor. Varyant’ta bulunan müze, Pazartesi hariç 09.00 – 17.00 saatleri arasında gezilebiliyor.

27. İzmir Neşe ve Karikatür Müzesi

Konak-Karikatur-Muzesi
Mizahın eleştirel gücü kadar barışçıl ve birleştirici gücünü de öne çıkarmayı amaçlayan Neşe ve Karikatür Müzesi, 7’den 77’ye herkesin keyifle dolaşacağı bir yer. Türkiye çapındaki mizahi birikimi değerlendirmek, en güzel örnekleri seçerek korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak için en güzel yolu seçiyor burası. Önde gelen Türk eserlerinin yanında dünya mizahının da yer aldığı müze, ayrıca eski bir köşkün de hayat bulmasını sağlıyor. Pazartesileri kapalı olan müze, diğer günlerde 10.00 – 19.00 arası kapılarını açık tutuyor.

28. İzmir Resim ve Heykel Müzesi

Konak-Resim-Heykel
Kültürpark’ta 1952’de açılan Resim ve Heykel Müzesi, daha sonra şimdiki yeri olan Konak’a taşınmış. Bünyesinde sanat ve sanat tarihine ait çok sayıda kitabın bulunduğu kütüphane, araştırmacılar ve öğrenciler için çok zengin bir kaynak oluşturuyor. Burada bulunan 419 resim, 37 heykel, 25 seramik ve 49 baskı resimden oluşan koleksiyon, oldukça önemli sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Konak Atatürk Kültür Merkezi yanında bulunan müze, Pazartesi hariç her gün 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

29. Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi

Ahmet-Piristina-Kent-Arsivi
İzmir Çankaya’da, eski itfaiye binasında kurulu olan Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, adını İzmir’in eski büyükşehir belediye başkanı Piriştina’dan alıyor. Arşiv ve müze olmak üzere 2 ana bölümden oluşan yapı, kentin belleği görevini sürdürüyor. Tüm kayıt, belge ve dökümanların online sisteme aktarıldığı bir sisteme de sahip bina araştırmacıların ilgisini çekiyor.

30. Basmane Tren Garı

Basmane-Tren-Gari
Ünlü Fransız Mimar Eiffel tarafından, 1876 yılında tamamlanan Basmane Tren Garı, İzmir’in ayakta kalan en eski yapıları arasında. Fransa Lyon’da aynı tarihte inşa edilen gar binasının ikizi olan Basmane Tren Garı’ndan Ödemiş, Nazilli, Denizli, Söke, Aydın seferleri düzenleniyor.

Ege’nin incisi İzmir’de gezilecek yerler oldukça fazla. Farklı kültürlerin buluşma noktası olan şehir, ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Kent, kendine özgü lezzetleri, tarihi, kültürel alanları ve sıcakkanlı insanlarıyla gelenlere yabancılık hissettirmiyor.