İnterrailde Konaklama

İnterrailde Konaklama

İnterrailde Konaklama

http://web.archive.org/web/20180811063141im_/https:/www.kesfetsene.com/wp-content/uploads/2014/04/Tren-636x350.jpg

INTERRAİLDE EKONOMİK KONAKLAMA

Interrailde nerede kalınır? İnterrailde konaklama nasıl ucuza getirilir? İnterrail sırasında hostel rezervasyonu lazım mı? Otel rezervasyonları burada mı yapılalı, orada mı? Interrail’de sokakta konaklama güvenli mi, Avrupa’da tren garları uyumak için güvenli mi… En çok karşılaştığımız soruları cevaplayarak konaklama önerilerimizi paylaşalım.

Neredegezilir‘in başlangıcını, ruhunu, varlığını, devamlılığını oluşturan, Taflan ve Barış’ın hayat tarzını değiştirip gezgin kimliğini oluşturan backpacker ruhu blogumuzun tamamında hissedildiği üzere interrail ile başlamıştır.

Sırtçantası nasıl olmalı

Kronolojik sıraya göre interrail rehberi detaylılığı sebebiyle diğer bölümlerimize göre geç yayına girdiği için buradaki büyük tecrübelerimizi genele yorduk ve seyahat rehberi kısmında yurt dışı konaklama bölümünde tüm bilgilerimizi güncelleyerek ve geliştirerek paylaştık. Bu yüzden interrailde barınma ihtiyacının giderilmesi için yazılacak şeylerin çoğunda ekstra yayın yapıp sizi yormadan bu bölüme atıfta bulunacağız. Kategoriler için lütfen metnin devamındaki ilgili sayfalara bakın.

İnterrailde konaklama özel bölümümüzde ise ruhunuzu genişletmeye, bedeninizi rahatlıktan biraz uzaklaştırmaya çalışacağız. Detaylar için site içi surf olacak biraz, lütfen kızmayın.

İnterrail yapan bir backpacker için konaklama demek, günün yorgunluğunu atıp, sabaha yeterli enerjiyi toplayacak, yeterince temiz, yeterince dinlendirici, mümkün olduğunca ucuz ‘herhangi bir yer’ demektir. Buna yönelik neler yapabiliriz, birlikte bakalım.

Seyahat Rehberi_34

İNTERRAİLDE KONAKLABİLECEK ALTERNATİFLER

Ana kalemleri aşağıda sıralayalım.

 1. Hosteller.
 2. Kamp alanları.
 3. Aile ve gezgin yanı misafirlikler.
 4. Otel, hotel ve pansiyonlar.
 5. Gece trenleri ve feribotlar.
 6. Sahiller, garlar, park ve sokaklar.
 7. Tanıdıklar.
 8. Oda/Ev kiralama (Airbnb v.s.)

Avrupa gezginleri

İNTERRAİL KONAKLAMA MASRAFLARI

Bileti aldıktan, ihtiyaca göre pasaport ve vizeyi çıkardıktan sonra hazırlanan  içinde en büyük kalem. Tüm gezginlerin ortak kanısı ve tecrübeleri doğrultusunda en büyük masraf kalemi ulaşımdır. Ulaşımı interrail bileti ile hallettiğimize göre ikinci büyük kalem konaklama. Lüks bir evde yaşıyor olabilirsiniz, ailenizle ya da sevgilinizle ultra her şey dahil konseptinde tatiller yapmış olabilirsiniz, çok paranız da olabilir bunlar bizim için önemli değil, eğer gezgin ruhuyla, hakkını vererek interrail yapacaksanız; paranıza kıymet vereceksiniz. Bu yüzden de en büyük kalemlerin başında gelen yurt dışı konaklama masrafını da ucuza getirmeye çalışıyor olmalısınız.

Her gece treni, bulduğunuz her couchsurfing şansı, sığınabileceğiniz güvenli her sahil, her liman, herhangi bir tren garı bizim için bulunmaz nimet. Bunun bilinci ve arzusuyla yola devam edin lütfen. Yukarıdaki ısrarımıza uyduysanız ve yurt dışı konaklama notlarımızı okuduysanız orada pek olmayan interraile özgü seçeneklere bi’ bakalım.

Seyahat Rehberi_27

1- Hosteller

Hosteller bir backpackerın konaklama için temel çözümü. Hostel bölümünde detaylı anlatmaya çalıştık. İnterrail için ekstra sunacağımız faydası ekonomik olmasından ziyade sosyalleşmeye imkan vermesi diyelim. İnterrail öyle çok fazla gece hayatına dalınmayan, akşamı sabahı belli bir program aslında. Sabah erken kalkılacak bir günde de disko disko, kulüp kulüp gezmeyeceğimize göre yeni insanlarla tanışmak ve sosyalleşmek için hosteller birebir. Dünya vatandaşı olma yolunda da önemli bir adım. Ne olursa olsun (O gün tam bu fikirde değildik, 5 yıl sonra rahatlıkla söyleyelim) interrail aslında bir ‘teaser’. Biz interrailde gördüğümüz şehirlerin yarısından fazlasına tekrar gitmeye çalışıyoruz veya gittik çünkü orada ne kadar içine girersen gir bir şekilde çok ‘turist’ kalıyorsun ve yerelleşme imkanın kısıtlı oluyor. Yerelleşme imkanına bakmaksızın bu muhteşem deneyim sırasında Dünyalılaşıyorsun. İtalya’da 4 şehirde 1 hafta kaldığında İtalyan hayatı konusunda kısıtlı bilgin olur ancak 22-30 gün boyunca hostellerde çok çeşitli insanlarla tanışırsan müthiş bir dünyalılık deneyimin olur. Hosteli sadece ucuz konaklama ve temiz yatak olarak değil, mutfağından, odasına, bahçesinden, resepsiyonuna iyi bir dünyalılaşma deneyimi olarak görün ve tadını çıkarın. Ön yargılarınızdan kurtulduğunuz, eksik bilgilerinizi geliştirdiğiniz, öğrendiğiniz ve tanıdığınız bir yaşama merhaba deyin.

Hostel odası

2-Kamp Alanları

Kamping önemli bir kültür olmakla beraber interrail için de hem ucuz bir konaklama seçeneği hem de hostel gibi büyük bir sosyalleşme aracıdır. Tadını çıkaracağınız her kamp deneyimi gezmek gibi kutsal bir bahane etrafında toplanmış onlarca yeni insanla tanışmak ve dünya vatandaşlığı kimliğinize uzanmak uğruna önemli bir deneyimdir. Dinlendiğiniz kadar tadını da çıkarmayı unutmayın ve mümkün olduğunca üşengeçlik etmeyip kamp seçeneğini tercih edin.

Camping

3-Aile ve Gezgin Yanı Misafirlikler

İnterrail sırasında yerelliğe en yaklaşılan, bütçeye de en çok yardımcı olan konaklama seçeneği. kesfetsene’nin yazarları Taflan ve Barış adına konuşursak utanç duyuyoruz 35 gün boyunca hiç yapamadık, ancak interrailden 5 yıl sonra geriye bakıp konuşursak (sonraki deneyimlerimizle) olağanüstü bir şey bu. Hiç tanımadığınız bir ülkeyi, bir kenti tanırken oralılardan yardım almak. Karşılıklı bir sürü ön yargıya rağmen birbirine güvenmek ve sonra tanışmak, anlamak, paylaşmak. Önerimiz konaklama bölümünde belirttiğimiz detaylara dikkat ederek bu seçeneği de yapabildiğiniz kadar çok yapmanız yönünde. Evet diğerlerine nazaran bir tık zaman kaybettirici olabiliyor bazen ancak muazzam bir deneyim. Olmasa da olur ama ücretsiz konaklayacağınız yerlere giderken miniminnacık bir hediye götürmenizi öneririz (Türkiye’den yola çıkarken aldığınız bir poşet çengelli iğneli nazar boncuğu, lokum, kahve, müziklerimizi barındıran cd ve dvd’ler v.s. gibi bir şeyler)

Gezgin Yanı

4-Otel, Hotel ve Pansiyonlar

Hostel ve kamping bulunamadığında, bazense üst üste uzun süre çok konforsuz seyahat edip aşırı yorulduğunuz durumlarda kullanılabilecek bir seçenek. Nadiren de destinasyona bağlı olarak (Balkan ülkeleri gibi yerlerde) gerçekten çok ucuz olması sebebiyle kullanacağımız bu araç daha konforlu bir konaklama imkanı sunuyor bizlere. Kendi interrailimiz sırasında Fransız Rivierası Nice’te kullanmıştık (Gece başka seçenek yoktu) banyo sonrasında odada çırılçıplak dolaşmak iyi geliyor. Arada kendinizi şımartmak için tercih edin. Bu arada hep iki kişilik oda arayan çiftler için hostellerin de kimisinde uygun fiyatlı çift kişilik odaların bulunabildiğini hatırlatalım.

İnterrailde Konaklama

5-Gece Trenleri ve Feribotlar

En güzel seçeneklerin aslında başında geliyor. Hem ulaşım, hem konaklama bir arada ve interrail bileti olduğu için ya bedava ya da küçük bir ‘sumplement’ ücreti karşılığında. Eğer günlük hayatta yolda uyuyamama huyunuz varsa bunu biraz geliştirin gitmeden önce. Gittiğinizde tüm gün koştur koştur gezeceğiniz için aşırı yorgunluk sebebiyle daha kolay olacağını unutmayın ama yine de bir tık tecrübe iyi gelir. Özellikle orta ve uzun mesafedeki şehirler arası ulaşımlarda kesinlikle gece trenlerini kullanın. Arada durup inmek isteyeceğiniz duraklar olmayan bu yolculuklarda geceyi kullanmak zaman ve para gibi iki değerli unsur açısından çok kıymetli. Ayrıca akşam yemeğini Madrid’te yiyip, sabah Paris’te kahvaltı yapmaksa…. Hadi siz doldurun sonunu!

6-Sahiller, Garlar, Parklar, Sokaklar

İnterrailde ‘fakirlerin’, evet senin, benim, bizim en güzel uyku alanlarından biri bu. Kamuya açık her yer. Şimdi notları güncellerken düşündük interrailin üzerinden 5 yıl geçmiş ve biz bir daha bunu yapmamışız, bu utancı kendimize saklayarak net söyleyelim ki özlemişiz. Nasıl ve nerede yatacağınıza siz karar vereceksiniz uygunluğa göre biz size deneyim ve araştırmalarımıza bağlı birkaç ‘trik’ önerelim.

 • 2 günlük şehirde eşyaları ‘locker’a kilitleyip bir yerde barınmak: Korktuğunuz yerlerde mantıklı bir seçenek. 15 Euro konaklamaya vereceğinize, sırt çantası, tüm değerli eşyalar ve paraları tren garı v.s.’de bulunan bir kasaya 1,5 Euroya falan kilitleyerek geceyi matınız ve uyku tulumunuzda geçirebilirsiniz. Sabah kalktığınızda gider eşyalarınızı alır ve hayatınıza devam edersiniz. Hatta akşam 19:00 gibi kilitlediğinizi farz edersek sabah kalktığınızda tüm şehri eşyasız gezer, akşam 19:00’a doğru 24 saat dolmadan eşyalarınızı alır yeni şehre doğru yola koyulabilirsiniz.
 • Çok gün kalınan şehrin ortanca gününde: Roma’da yapmıştık, ilk iki gün hostelde kaldık, üçüncü sabah eşyalarımızı hostelin emanetine (luggage room) bıraktık ince montlarımızla mat ve tulum dahi olmadan Termini’de (tren garı) gittik uyuduk. Sabah 4 gibi gar kapandığı için dışarı attılar bizi, sokakta uyuklayarak sabahladık, 8’de aynı hostele gidip tekrar check-in olduk, 2 saat uyuyup, duş alıp kendimize geldik ve ver elini Roma sokakları. Akşam 8’e kadar yüksek modda gezdik, gelip tekrar uyuyup öbür son güne hazır olduk. Böylece 3’üncü gece vereceğimiz 17’şer Euro cebimizde kaldı. Paranın yanında tren garında tanıştığımız elemanla sohbetler, taşta donarak uyuma çabalarımız bunlar da hep macera tabii.
 • Ek olarak Nice ve Barcelona’da sahilde yattık, diğer gececilerle tanışıp kalabalık bir şekilde kalmakta fayda var. Sürüden ayrılanı kurt kapabilir.

İnterrailde Konaklama

7-Tanıdıklar

Mutlaka teyzenizin öbür taraftan yeğeninin kocasının Berlin’de evi vardır, eski sevgilinizin, yeni sevgilisinin kuzeni Floransa’da yaşıyordu falan. Siz interraile gideceğinizi üç ay önceden ailenize söylediğinizde hısım akraba bunları duyar ve “bizim çocuk Avrupa’yı gezecek 30 günde 8-10 ülke görecek” lafları duyulmaya başladığında her yerden alakasız akrabalarınız ve tanışıklıklarınız çıkar. Değerlendirebilirsiniz. Bir arkadaşımız Hamburg’ta kaldığı yetmiş beşinci kuşak akrabası tarafından ücretsiz misafir edildiği, karnı doyurulduğu gibi cebine de 20 Euro harçlık almış, düşünün o derece.

Biz de İstanbul’da ağırladığımız Belçikalı güzel insan Geoffrey’inin misafiri olduk, güzel evinde konakladık arkadaşlarıyla takıldık, bize rehberlik de yaptılar çok keyifl oldu. Bir tanıdığınız yoksa da arkadaşın arkadaşı güzel bir yöntem olabilir. Dostlara haber salın, sizi bir yerlerde ağırlayabilecek birileri çıkar elbet.

Özet

İnterrailde konaklama bütçenin ağır kalemlerinden, ne kadar ucuza getirdiğiniz bu sebeple önemli. Ancak maddiyatın hiçbir şey olduğunu öğrendiğimiz bu büyük deneyim sırasında mutlaka artıları büyük olan seçenekleri öne çıkarmaya bakın. Yolda tanıştığınız karşı cinse aşık olabileceğiniz, hostelde birlikte bulaşık yıkadığınız adamın teee Arjantin’den çıkacak olması, kampingte yan çadırdan gelecek seslerin hatırası, sokakta uyuklarken önünüzden yürüyen bir evsizle aynı duyguları paylaşmak, gece treninde omzunuzda sızan bir ‘yabancı’ paha biçilemez, değeri ölçülemez anılar ve artık onlar sizin. Ölene kadar hatırlar, ölene kadar yaşar ve çoluğunuza çocuğunuza anlatırsınız. Bu muhteşem hatıralar 15 Euro kâr edilen 3 yıldızlı bir otel yatağından çok öte kârlardır.