Türkiyede Görülmesi Gereken Doğa Harikaları

Manavgat Şelalesi

Türkiyede Görülmesi Gereken Doğa Harikaları Listesi: Türkiyedeki doğal harikaları ve doğal güzellikler arasından sizlere keyifli bir liste oluşturduk. Muhakkak Türkiye’de yaşayan ve herkesin görmesi gereken doğa harikalarını sizler için sunuyoruz.

Türkiyede Görülmesi Gereken Doğa Harikaları Listesi

Ağrı Dağı

Ağrı Dağı

Türkiye’nin 5137 m yüksekliği ile en yüksek dağı olan Ağrı Dağı Nuh’un Gemisi efsanesine de konu olmaktadır. Nuh’un gemisi efsaneye göre Ağrı Dağı’nda karaya oturdu. Ve buna sonrasında inanan birçok insan bu geminin peşine düştü. Bir gün eğer gitmeye karar verirseniz 3200 m kampına doğru sizi siyahlıklarıyla ve şekilleri ile oldukça şaşırtacak kayalara denk geleceksiniz. İnsan elinden çıkmış gibi görünen bir sürü devasa kayayı da etrafta göreceksiniz. Ağrı Havaalanı’ndan yapacağınız 35-40 dakikalık bir araba yolculuğu ile Doğubayazıt’a ulaşabilirsiniz.

Cilo Dağı

Cilo Dağı

Burada ülkemizin ikinci en yüksek zirvesi olan Reşko zirvesi bulunmaktadır. Yaklaşık 30 km uzunluğundaki buzulu ile de ülkemizin en büyük buzuluna da ev sahipliği etmektedir. Doğanın, Sarp dağlarının ortasında bulunan müthiş renklerini kesinlikle görmelisiniz. Yaklaşık 200 km mesafe ile Hakkari’ye en yakın havaalanı Van’da bulunmaktadır.

Karadeniz Yaylaları

Karadeniz Yaylaları

İnsanın aklına Karadeniz coğrafyası denilince yeşilin her tonu ve gürül gürül akan dereler gelir. Ulaşımı nispeten zor olan yaylalar en çok etkileyen yerlerdir. Verçenik Yaylası özellikle bunlardan biridir. bunun yanı sıra Ayder, Aşağı-Yukarı Kavron yaylaları, Elevit, Amlakit, Trovit, Palovit yaylalarını da görmenizi tavsiye ederiz.

Bir yorgunluk kaplıcası Ayder’de size iyi gelecektir. Bunun yanı sıra Kaçkar Dağları’nın eşsiz manzaraları da her şeyi size unutturacaktır. Karadeniz yaylalarına genel olarak ulaşım için Trabzon Havaalanı’nı kullanabilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri

O bembeyaz travertenlerin görüntüsü ve insanın içini ısıtan sıcak suyu görülmeye değer yerlerden bir tanesidir. Bu hale travertenlerin gelmesini sağlayan şey de kaplıcalardan ve akarsulardan gelen kalsiyum karbonat minarelerinin su teraslarını

kaplamasıdır. Bu eşsiz görüntüyü anlayacağınız kalsiyum karbonat minarelerine borçluyuz. Pamukkale’ye eğer gelirseniz hemen yakınında bulunan Hierapolis antik kentini de görmeyi ihmal etmeyin. 80 km mesafe ile travertenlere Denizli Çardak Havaalanı yer alır.

Kapadokya

Kapadokya Balon Turları

Kapadokya, tarihin ve doğanın gücünü yansıtan bölgedir. Eşsiz yer altı şehirleri ve muhteşem peribacalarına sahiptir. Zamansal olarak bölgeye gittiğiniz andan itibaren bir değişime uğruyor, bambaşka bir dünyaya adım atıyorsunuz. Her yerde birçok önemli uygarlığın izleri görülebilir. Nevşehir Havaalanı, Kapadokya’ya en yakın havaalanıdır.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı Milli Parkı- Adıyaman

Nemrut Dağı 1987 yılından beri Unesco Dünya mirası listesinde bulunur ve Kommagene Krallığı’ndan kalma dev heykellere ev sahipliği eder. Ayrıca ülkemizde bulunan milli parklardan bir tanesidir. Dağın üstünde bulunan Tümülüs ve heykeller, Kommagene kralı Antiochos’a aittir. Gün doğumunun izlenebileceği en güzel yerlerden biri olması Nemrut Dağı’nın bilinen bir diğer özelliğidir.

Ölüdeniz Lagünü

Ölüdeniz – Muğla

Yeşilin ve mavinin buluştuğu yer gibi klasik bir tanım vardır ya üzgünüz ama bu tanımı burası için kullanmak zorundayız. Ölüdeniz lagünü Fethiye ilçesine bağlıdır ve 2006 yılında %82 oy ile Dünya’nın en güzel kumsalı seçilmiştir. Adı ile tam olarak denizin sahip olduğu durgunluk örtüşmektedir. 55 km ile Ölüdeniz’e en yakın havaalanı Dalaman Havaalanı’dır.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi

Ülkemizde bulunan en önemli doğa harikalarından biri de Kelebekler Vadisi’dir. Tahmin edeceğiniz üzere adını içinde barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden alır. Çok farklı desen ve renklere sahip kanatlarla, farklı türlerde görebileceğiniz kelebeği yegane yerlerden biridir. kendisine has sahip olduğu coğrafya sayesinde bilim adamlarının önemli çalışma alanlarından biri olmuştur. 55 km ile Kelebekler Vadisi’ne en yakın havaalanı ise Dalama Havaalanı’dır.

Van Gölü

Van Gölü

Van Gölü, tektonik hareketler sonucu oluşmuştur. Ayrıca Akdamar adası ile de bilinmektedir. 4 adayı üzerinde bulundurmasına rağmen aralarında en çok bilineni bir efsaneden adını alan Akdamar adasıdır. Ülkemizdeki ayrıca en büyük gölü ve dünyanın en büyük sodalı gölüdür. İçerisinde var olan mineraller ve tuzdan dolayı donmaz. İnci kefali balıklarının tersine bir diğer harika özelliği ise göç ettiği dünyadaki yalnızca iki yerden birisidir. Alaska’da da bir diğeri bulunmaktadır. Balıkların yumurtlamak için suyun akış yönünün tersine göç etmeleri tersine göç dediğimiz durumdur. Gidip görmenizi kesinlikle öneririz. İlde bulunan Ferit Melen Havaalanı üzerinden Van Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

Muradiye Şelalesi

Muradiye Şelalesi

Muradiye Şelalesi, ülkemizin önemli güzelliklerinden biridir ve yükseliği 50 m boyutu da 80 m’dir. Ayrıca Van’ın Muradiye ilçesinde yer almaktadır. Sizi, sunduğu muhteşem manzara ile etkileyeceğini temin ederiz. Bağdat’a sefere giden IV. Murat’tan adını almıştır. Şelalenin özellikle kışın donması ile ortaya çıkan manzara bambaşkadır. Van Ferit Melen Havaalanı Muradiye Şelalesine en yakın havaalanıdır.

Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi

Antalya ilimizde bulunan Manavgat Şelalesi, önemli bir görselliğe sahip olan şelaledir. Çok büyük bir yüksekliğe şelale sahip olmasa da kapladığı alan açısından oldukça önem arz eder. Balık lokantaları ve piknik alanları şelalenin çevresinde bulunmaktadır. Antalya Havaalanı, Manavgat’a en yakın havaalanıdır.

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu

Sizi, gürül gürül akan soğuk suları ve muhteşem görüntüsü ile Saklıkent kanyonunun büyülememesi mümkün değildir. Şiddetli suyun kalkerli kayaları zaman içinde şekillendirmesi ve fay hattını takip etmesi ile oluşan kanyon, Muğla-Antalya arasında yaklaşık 18 km’lik bir uzunluğa sahiptir. Bir çobanın keçisi rivayete göre buraya kaçar ve peşinden giden çoban da bu doğa harikası yeri bulur ve burayı yetkililerin öğrenmesi ile yakın bir tarihte milli park ilan edilir. Dalaman Havaalanı Fethiye’ye en yakın Havaalanı’dır.

Cennet Cehennem Obrukları

Cennet Cehennem Obrukları

Genel olarak obruklar yer altı sularının oluşturdukları erozyon sonucu oluşur. Tavan, suların destekleyici kütleyi aşındırması ile çöker ve obruk oluşur. Yapısı itibari ile cehennem obruğuna iniş mümkün değildir. 452 basamaklı bir merdiven ile cennet obruğuna ise inilebilir. Ve tarihi bir kilise ile 300. basamak da karşılaşılır. Adana Havaalanı, Mersin Silifke’de bulunan bu doğa harikalarına en yakın havaalanıdır.

Karapınar Çölü

Karapınar Çölü

Karapınar Çölü, yanlış duymadınız! Türkiye’de ciddi manada tek çöl diyebileceğiniz alandır. Konya Karapınar’da yer alır. Her ne kadar aslında ülkemizin doğa harikalarını sıralasak da ve çöl bir doğa alanı olsa da çölleşmeye karşı temkinli olalım, gereken önlemlerin alınmasını destekleyelim ve ağaçlandırma çalışmalarına katılalım. Kent merkezine çöl 94 km uzaklıkta bulunur ve bilinen bir tuzla olan Meke Tuzlası da burada yer alır. Konya Havaalanı ise Karapınar çölüne en yakın havaalanıdır.

Göcek Koyları

Göcek Koyları

Birçok insanın Fethiye’nin Göcek beldesinde bulunan koylar gözlerini kamaştıracak bir güzelliğe sahiptir. Hani masmavi deniz yemyeşil ağaçları hep isteriz ya güzel bir hava, işte tüm bu istediklerimiz ve daha fazlası tam da burada. Denizin rengine bakıldığında etkilenmemek mümkün değil. Herhangi bir koya çadırınızı koyun, elinize içkinizi alın bu güzellikleri izlemeye koyulun. Dalaman Havaalanı ise Göcek beldesine en yakın havaalanıdır. Direkt uçuşlarla İstanbul Havaalanı’ndan kente varabilirsiniz.

Yenice Ormanları

Yenice Ormanları

Bu doğa harikası alan yalnızca ülkemiz açısından değil sahip olduğu biyolojik çeşitlilikle Avrupa için de önemli bir yer sahiptir. Ayrıca Yenice ormanları Türkiye’nin en büyük kesintisiz ormanlık alanı unvanına sahiptir. Küresel ölçekle tehlike altında bulunan bitki türleri ve az bulunan ağaç türleri ile hem Dünya Ormancılık Örgütü için hem de ülkemiz için önemli ormanlık alandan birisidir. 240 km ile Karabük’e en yakın havaalnı Ankara Esenboğa Havalanı’dır.

Marmaris Kızkumu

Marmaris Kızkumu

Kızkumu, Marmaris’in Orhaniye köyünde buunur. Uzunluğu 600 m’dir. Kızıl renklerden oluşan ve denizin içerisinde ilerleyen bir yoldur. Ama sanki uzaktan baktığınızda denizin üzerinde yürüyormuşsunuz gibi görünür. Ayrıca kızkumu birçok efsanenin de içinde yer alır. Dalaman Havaalanı ise Marmaris’e en yakın havaalanıdır.

Ihlara Vadisi

Aksaray Ihlara Vadisi

 

 

14 km uzunluğu bulan ve 200 m yüksekliğe yer yer ulaşan duvarları ile Ihlara Vadisi önemli bir doğa oluşumudur. Hristiyanlığın erken dönemlerindeki kiliseleri de Melendiz çayının eşlik ettiği vadi içinde barındırır. Hemen yakınındaki Hasan Dağı gibi volkanların tüflerini ve lav yollarını coğrafik hareketlerle birlikte Melendiz Çayı’nı yarması ve bir yol oluşturması ile vadinin oluşumu olmuştur. Nevşehir Havaalanı üzerinden Ihlara Vadisi’ne ulaşabilirsiniz.

Kapadokya Yer altı Şehirleri

Kapadokya Yer altı Şehirleri

Kapadokya denilince bilindiği üzere akla peribacaları gelir ancak en az onlar kadar önemli bir başka güzellik de çok uzun zamanlar önce insanlar tarafından oluşturulmuş yer altı şehirleridir. Kullanımının Prehistorik dönemden Bizans dönemine kadar olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca bölge halkı tarafından birçok amaçla kullanıldıkları bilinmektedir. 15 metreden 55-60 metreye kadar derinlikleri de değişmektedir. Birçok turizme açılan yer altı şehri olmasına karşın, keşfi henüz yapılamayan hala birçoğu turizme açılmamıştır.

Tuz Gölü

Tuz Gölü

Tuz Gölü Türkiye’nin ikinci en büyük gölüdür. Ayrıca tuz ihtiyacımızın büyük bir bölümünü karşılar. Ankara, Konya ve Aksaray illerimizin sınırında kalan bir göl, genel anlamda bembeyaz ya da buz mavisi bir görüntüye sahiptir. Rahatlıkla Tuz Gölü’ne Konya Havaalanı üzerinden ulaşılabilir.