Küçükkuyu Gezilecek Yerler

Alp Restaurant

Küçükkuyu Kuzey Ege’nin belkide bozulmadan korunan bir kaç sahil kasabasından bir tanesidir. 2000 yılından beri her sene bir kere ziyaret etme imkanı bulurum. Huzuru fazlasıyla bulduğum keyifli bir yer. Kaz dağlarından hemen indiğinizde başlayan sahil kasabası ise gece Kaz dağlarındaki harika görüntüsü ile insanı mutlu eder. Çanakkale’ye yaklaşık 98 kilometre, İzmir ile 221 kilometre uzaklığındadır. Aynı zamanda karşısında görüldüğü gibi Midili adasıda çok yakındır. Küçük şirin kasabada yapılabilecek en keyifli anlardan biri sahilinde yürümektir. Sıra ile dizilmiş çay bahçeleri, restaurantlar, cafelerde soluklanabilir, liman bölgesinde ise keyifli yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

küçükkuyu

Kasabaya yakınlığı ile Asos farklı bir günü birlik alternatif gezi rotası oluşturulabilir. Hem Behramkale köyünü gezebilir yöresel ürünler alabilir hemde Assos ören yerine çıkıp Ege denizi ve çevreyi hayranlıkla izleyebilirsiniz. Ören yerine giriş ücretlidir, aynı zamanda müze kart ile giriş yapabilirsiniz. Onun haricinde tarihi Rum yapılarıyla sit alanı olan Adatepe köyü hem konaklama hemde keyifle vakit geçirebileceğiniz küçük bir köydür.

Behramkale köyü

Behramkale köyü

Zeus Altarı

Zeus Altarını

Ayrıca köye gelmeden Zeus Altarını ziyaret edebilirsiniz. Burada ise manzara nefistir, Ege ayaklarınız altındadır. Bir diğer önerim ise kasabadan yaklaşık 5 kilometre kadar uzaklıktaki Yeşilyurt köyünü ziyaret edebilirsiniz. Burası aynı zamanda bir çok diziye ev sahipliği yapmıştır. Ama Kaz dağlarının eteğinde nefis manzarası ve insanın içini huzur kaplayan doğasıyla sizi kendinize fazlasıyla çekecektir. Bu köyde de Rum taş yapı mimarisi her yerde dikkatinizi çekecektir.

Mıhlı çayı

Mıhlı çayı

Biraz doğa yürüyüşü yapayım isterseniz önerilerimden biri Altınoluk’a gelmeden dağlara doğru yöneldiğinizde Mıhlı çayı tarafına ulaşacaksınız. Önünüze harika bir gölet ve taş köprü gelecektir. Biraz ilerlediğinizde ise bir çok irili ufaklı şelale göreceksiniz. İşte size kaz dağlarını sevmeniz için bir neden daha, çünkü doğa burada harika. Altınoluk merkezinden ise kaz dağlara yöneldiğinizde Şahindere kanyonu ve şelalesine gidebilirsiniz. Yol biraz uzun ve gölünü görebilmeniz için yarların kıyısından ve yazın bile buz gibi soğuk su akan nehirden paçaları sıvayarak geçmek zorunda olduğunuzu hatırlatmak isterim.

Küçükkuyu gibi bir kente geldiğinizde yiyebileceğiniz tabiki balıktır. Çünkü Ege demek balık zeytinyağlı otlu mezeler demektir. Bu konuda önerim deniz kenarındaki Alp Restauranttır.

Alp Restaurant

Arka tarafındaki balık tezgahından balıklarınızı seçiyor ve size restoran kısmında sunuyorlar. Öneririm yıllardır devamlı geldiğim yerdir Ahmet abinin mekanı, aynı zamanda konaklamasıda mevcuttur. Kaz dağları demek zeytin ve zeytinyağı demektir. Bunda da önerim ise kesinlikle Nahit Sözendir. Az buçuk diğer yerlere göre fiyatlıdır ama gerçek zeytinyağdır katkısızdır. Deneyin derim.

Küçük ama şirin kasaba Küçükkuyu’ya tekrar geleceğinizi düşünüyorum, tabi huzuru severseniz

Gezi dolu günleriniz olsun…