Sinop Hamsilos Koyu

Sinop Hamsilos Koyu

Türkiye’nin en kuzey noktasında Hamsilos Koyu yer alır. Dünya’da kendiliğinden buzul aşındırması sonucu oluşmuş tek koy özelliğini taşımaktadır. Deniz ile koyun birleştiği kısım oldukça geniştir iç kısımlara gidildikçe daralır ve ormanlaşır. Bu koyun fil kafasını andıran bir görüntüsü vardır. savaş gemilerinin geçmişimizde gizlendiği ve balıkçıların da günümüzde fırtınalı havalarda korundukları yer olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Sinop Hamsilos Koyu

Sinop Hamsilos Koyu: Hamsilos Fiyordu Özellikleri Nelerdir? Nerededir? 

Ulaşım imkanı Hamsilos koyunun en uç noktasına kadar mümkündür. Ancak araç ile ilerlemeye yolların bozuk oluşu izin vermemektedir. Gittiğinizde bu nedenle sizleri bir doğa yürüyüşü ile beklediğini belirtebiliriz.

Akliman yolu

Akliman yolu üzerinden Hamsilos Koyuna ulaşımı sağlanmakta ve mesire alanları da burada bulunmaktadır. Birçok mesire alanları yol üzerinde ve Hamsilos Koyunda bulunmakta ve bu alanda birçok festival yapılmaktadır. Şaşkınlığınızı, insanların güler yüzü, misafirperver ve hizmet aşkı ile dolu yürekleri karşısında gizleyemeyeceğinizden ve hala günümüzde bu kadar iyi niyetli insanlar var mı söylemlerinde bulunacağınızdan emin olabilirsiniz. İnsanların birbirine karşı bu şehirde güveni o denli yüksek ki sözde bunu ifade etmenin mümkünü olmadığı düşünülebilir.

Akliman yolu

Ancak Sinop için gündemde olan Nükleer Santral yapımı sonrasında Hamsilos Koyunun koruma alanı içerisine alınabileceği söylemleri derinden etkilediği gibi oldukça yerli halkın tepkisini çekmiştir. Eşsiz olan bu doğayı koruma çabası gösterilmesi gerektiğini düşünmek yerine neler planlanıyor hakikaten bu içler acısı bir durumdur.

Mutlaka Sinop gezinizde uğramanız gereken bu yer; birçok hizmeti sizlere sunmaktadır. Konaklama yapmak için de oteller, pansiyonlar ve ücretleri de oldukça uygundur. Piknikler, mesire alanları, deniz bisikleti ve kanoları ile ufak bir gezinti vs. etkinlikler ile ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

Şiddetle gezmenizi tavsiye ettiğimiz Sinop her tarafı mutluluk, her tarafı güzellik, her tarafı huzur dolu bir yerdir. Şimdiden sizlere de bol mutluluklar.

Hamsilos Koyu Konaklama

Hamsilos Apart Hotel: Akliman Mevkii- 534 203 27 16

Hamsilos Tatil Köyü: Akliman Mevkii- 368 287 60 62

Ahmet Muhip Dıranas Oteli: Abalı Köyü, Akliman Mevkii- 368 287 62 00

Sinop Hamsilos Koyuna Nasıl Gidilir?

Hamsilos Koyuna gidebilmek için, Akliman Mevkiine varmanız gerekmektedir.

11 km Sinop merkeze uzaklığı bulunmaktadır. Türkiye’nin en kuzey noktası olan İnceburun’a 10 km uzaklıktadır. Akliman koyunun da 1 km kuzeyindedir.

Sinop şehir merkezinden çıkarken Hamsilos tabelasını göreceksiniz. Sahil kenarındaki yoldan 10 km kadar gideceksiniz. Akliman koyunu geçtikten sonra Hamsilos’a varacaksınız.