Marmarada Gidilecek Plajlar

Beykoz Küçüksu Plajı

Marmara Bölgesinde deniz kıyısında tatil yapılabilecek, kumsalında güneşlenip denizinde yüzülebilecek pek çok tatil yeri bulunuyor. Marmarada Gidilecek Plajlar: Marmara Bölgesinin En Güzel Plajları Sizler için Marmara Bölgesindeki plajların listesini oluşturmak istedik. İşte Marmaranın en güzel plajları

Erikli / Keşan/ Edirne

Keşan Erikli plajı

İstanbul´a 260 km, Edirne´ye 120 km, Tekirdağ´a 113 km uzaklıkta olan Erikli, Marmara Bölgesinin Bodrum’u olarak tarif ediliyor. Saros Körfezi’nin incisi diye de bahsediliyor. Marmara Denizine değil, Ege Denizine bakmakta olduğunu da belirtelim. Erikli Sahili halk plajı, 3 km uzunluğunda ve yaklaşık 30 metre genişliğinde, Türkiye’nin en geniş plajlarından birisi… Kumsalı harikadır…

Denizin dibi ince kumludur.  Deniz çok temizdir ve dalgalı olmadığı günlerde 4-5 metre aşağısını seyretmeniz mümkündür. Sabahları denizi doğal akvaryum gibi tertemiz görebilirsiniz. Türkiye’nin en berrek denizlerinden birisinde olduğunuzu hissedeceksiniz. Suyu kendini temizleyen Saros Körfezi’nde sualtı zenginlikleri oldukça fazla olduğu için sualtı dalışı için ideal yerlerden birisidir.

Şile / İstanbul

istanbul şile plajı

İstanbul’a yakın plaj arayanlar için Şile ve Ağva civarlarında pek çok plaj bulunur. Şile’nin Ayazma Plajı (diğer adı Halk Plajı) ve Ağva’nın Ağva Halk Plajı gözde plajlardandır. Şile Halk Plajı (Ayazma Plajı), doğal sit alanı olarak korunmaktadır. Bu plaj mavi bayraklı bir plaj olup, 1175 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğindedir. Girişin ücretsiz olduğu bu plaj, aynı zamanda en kalabalık plajdır. Diğer meşhur plajlar ise Ağlayankaya, Kumbaba, Akçakese ve Uzunkum plajlarıdır. Şile plajları çok güzel olup, denizin dibi kumdur. Lakin Karadeniz’in dalgaları ve dip akıntılarına karşı dikkatli olmanızda fayda var.

Şile’ye ulaşım için Üsküdar’dan kalkan Şile otobüslerine binebilirsiniz.

Kastro Koyu / Çamlıköy/ Tekirdağ

Kastro Plajı

Karadeniz’e Tekirdağ’ın açılan tek kıyısı olan Çamlıköy, diğer adı ile Kastro Koyu, Marmaranın en güzel plajlarından birisidir. Trakya’nın Bahçeköy deresinin denize döküldüğü yerde 2,5 km kumsala Çamlıköy sahip bir sahil bölgesidir. Bir tarafta doğal plajı, diğer tarafta plaj ile birleşen altın renginde bir gölü bulunur. Istıranca Dağları’nın eteklerinde yer alan bu doğal plaj ve yöredeki karaçam ormanı 1988 yılından beri milli park olarak koruma altında bulunmaktadır. Dilerseniz burada deniz bisikleti veya sandal kiralayabilirsiniz. Bir iki ufak büfe ve çay bahçesi dışında tesis bulunmamaktadır. Kastro Koyu, kamp yapmak için ideal bir alan… Çadırda kalmayı sevenler için harika bir koy… Konaklamak için dilerseniz az ilerideki Kıyıköy’ü tercih edebilirsiniz. Yerinizi önceden ayırtmanızda fayda var.

Altınkum Plajı / Avşa Adası

Altınkum Plajı

Marmara Denizi’nin ortasındaki adalardan birisi de Avşa adasıdır. Marmara Adası’na yakın bir adadır. Deniz otobüsü ile İstanbul’dan 2 saat 45 dakikada ulaşabilirsiniz. İDO’nun seferleri Bostancı – Yenikapı- Avcılar- Marmara Adası ve son durak Avşa Adası olarak gerçekleşiyor. İdo bilet fiyatı ise 29 Tl den başlıyor… 11 Temmuz 2016 sonrasında Hafta içi ve hafta sonu Avşa adasına her gün gidiş dönüş seferleri mevcuttur. Ayrıca Balıkesir Erdek’ten ve Tekirdağ Şarköy’den de Avşa Adası’na yaklaşık 2 saatte deniz yoluyla ulaşabilirsiniz

Avşa Adasının en popüler plajı Altınkum  Plajı… Denizi sığ olduğu için çocuklu aileler tarafında da tercih ediliyor. Adanın etrafında aslında pek çok plaj var. Diğer popüler plajlar ise Çınar, Karadut ve Tavşanlı Plajları… Avşa Adasında konaklama imkanları oldukça fazladır. Pek çok otel, apart otel ve pansiyon bulunmaktadır.

Altınoluk / Akçay/ Balıkesir

altınoluk plajı

Kaz Dağları’nın eteklerindeki Altınoluk ve Akçay civarlarını, muhteşem havası ve harika denizi için tercih edebilirsiniz… Ciğerlerinize çam ormanlarından yayılan mis gibi havayı doldurup, hem de deniz keyfi yaşayabilirsiniz… Altınoluk ile Assos arasında kalan Küçükkuyu sahillerini  veya Akçay’ın Altınkum Plajını denize girmek için tercih edebilirsiniz. Akşamları dilerseniz daha gelişmiş bir tatil yeri olan Akçay’da vakit geçirebilir, burada deniz kıyısındaki tesislerde ve sahilde günü tamamlayabilirsiniz.

Akçay ve Altınoluk tarafında çok fazla otel, pansiyon bulunmaktadır. Dilerseniz günübirlik veya bir kaç günlüğüne ev kiralama imkanı da bulunmaktadır.

Fıstıklı/ Armutlu/ Yalova

Fıstıklı Plajı

Yalova’nın Fıstıklı Köyü, plajı ile çok ünlendi… Harika denizi ve kumsalı ile Fıstıklı Plajı , Marmaranın en güzel plajları arasında sayılabilir.  Dalgalı olmadığı günlerde denizi çok temizdir. Denizin dibi ise kumludur. Kafa dinlemek isteyenler ve huzur arayanlar için ideal bir yerdir. Çay bahçesi ve tesisler bulunmamaktadır. Fıstıklı Köyünde konaklamak için pek çok pansiyon ve apart bulabilirsiniz. Yalova’da diğer plaj alternatifleri ise Armutlu Tatil köyü Plajı, Batı Plajı ve Kadınlar Plajıdır…

Beykoz Küçüksu Plajı

Beykoz Küçüksu Plajı

Beykoz Küçüksu Plajı, İstanbul Boğazında yer alıyor. Muhteşem boğaz köprüsü manzarasıyla, en fazla 300-350 kişiye denize girme ve güneşlenme olanağı sunmaktadır. 300 metre uzunluğundaki plajda, şezlonglar ve şemsiyeler mevcuttur. Sırf görmek, hatta selfie çekinmek için bile gidebilirsiniz. İstanbul Boğazı’nda böyle bir plaj olduğunu pek çok insan bilmiyor… Boğazda kumda denize girilebilecek tek plaj olduğunu belirtelim. Beykoz Küçüksu Plajı, Anadolu Yakasında, Anadolu Hisarı’nın hemen yakınında bulunmaktadır. Beykoz Küçüksu Plajı’na giriş ücretsizdir, ama şemsiye ve şezlong seniz 10-30 tl arasında fiyatlar ödeyebilirsiniz.

Bursa Gemlik Plajları

Bursa Gemlik Plajları

Narlı Halk Plajı, Karacaali İzcilik Kampı, Büyükkumla Halk Plajı, Küçükkumla Orman Kampı, Hasanağa İzcilik Kampı, Gemsaz Halk Plajı, Kumsaz Halk Plajı, Kurşunlu Sitelerönü Halk Plajı.

Bursa Mudanya Plajları

Bursa Mudanya Plajları

Burgaz Altınkum Halk Plajı, Burgaz Halk Plajı, Kumyaka Halk Plajı, Zeytinbağı Halk Plajı, Eşkel Halk Plajı, Eğerce Halk Plajı, Coşkunöz Halk Plajı.

Bursa Karacabey Plajları

Bursa Karacabey Plajları

Yeniköy Halk Plajı, Malkara Halk Plajı, Kurşunlu Halk Plajı.

Bursa İznik Gölü Plajları

Bursa İznik Gölü Plajları

Göllüce Halk Plajı, İnciraltı Mevki Halk Plajı, Darka Tatil Köyü, Orhangazi Halk Plajı.