Karadeniz Yaylaları

Ordu-Perşembe Yaylası

Karadeniz, harika doğal ortamı ile gidenleri kendine hayran bırakıyor… Karadeniz yaylaları, şehrin gürültüsünden, kalabalığından sıkılanlar için huzur vaad ediyorlar… Ayrıca yaz sıcağında üşümek isteyenlere, Karadeniz’in yaylalarında üşüyecek kadar serin bir iklimi olduğunu da hatırlatmak isteriz…

Bu yazımızda sizlere Karadeniz bölgesindeki en güzel yaylaların bir listesini oluşturmaya çalıştık. İşte Karadeniz’in en güzel yaylaları:

Karadeniz Yaylaları: Karadenizdeki En Güzel Yaylalar

Giresun-Sis Dağı Yaylası

Giresun-Sis Dağı Yaylası

Bu yayla, adından da anlaşılacağı gibi denize yakın olmasından dolayı yılın birçok dönemi sislerle kaplıdır. Yayla da sis ayrı bir görsel şölen yaratmaktadır ve Görele’den 40 km uzaklıkta bulunur.

Yaylada su ve elektrik vardır. Sis dağı C statüsünde Milli Park olarak korunmaya alınmıştır. Her yıl özellikle Temmuzun üçüncü cumartesisinde yapılan Sis Dağı Yayla Şenlikleri sırasında ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Rize-Ayder Yaylası

Ayder Yaylası

 

Doğu Karadeniz’in Rize Çamlıhemşin yeşil cennetlerinden biridir. Yaz kış dolmuşlarla çok rahat gidilebilen Ayder Yaylası ise bir doğa harikası konumundadır. Karadeniz Bölgesinin en çok ziyaret edilen, en meşhur yaylası diyebiliriz Ayder için… Yükseliği 350 m olan yayla, Karadeniz yaylaları denilince ilk akla gelenlerindendir. Tüm alt yapı imkanları artık bir kasaba olan yaylada mevcuttur.

Otel, pansiyon ve konaklama yerlerinin olduğu yaylanın meşhur sıra kaplıcası 50 derece sıcaklığında olup hastalıklara şifa arayanların bir numaralı adresidir.

Ordu-Perşembe Yaylası

Ordu-Perşembe Yaylası

17 km Aybastı ilçesine uzaklıkta bulunan yaylada, karların erimesiyle güzelliklerin tümü ortaya çıkıyor. Etkinlikleri 7. ayın 1’inde başlayarak Off-Road, yağlı güreş, binicilik gibi sporlar yapılmaktadır. Ordu’nun altyapısının uygun olduğu yayla en büyüklerinden ve Evliya Çelebi’nin Seyahatname’de belirttiği Perşembe Yaylası da burası oluyor.

Rize Pokut ve Sal Yaylaları

Rize Pokut ve Sal Yaylaları

Pokut, Çamlıhemşin’in üstünde 2100 metrede yer almaktadır ve Palovit vadisine bakmaktadır. Pokut, çam ormanları ile çevrelenmektedir. Ayrıca doğa yürüyüşçüleri ve fotoğraf tutkunlarının uğrak yeridir. 100-150 yıllık tarihi evlerinin özgün mimarisi göz almaktadır. Pokut’a Sal Yaylası ise 15 dakika mesafededir.

Artvin-Kafkasör Yaylası

Artvin-Kafkasör Yaylası

 

8 km Artvin şehir merkezine uzaklıkta bulunan Kafkasör Yaylası, boğa güreşlerinin de olduğu şenliği ile tanınır. 1200 m yüksekliği olan yaylada Artvin Belediyesi’ne ait 50 yataklı Kafkasör Evleri bulunur. Köy Hizmetleri’ne ait bir misafirhane de yaylada hizmet veriyor. Çadır kurma alanlarının yer aldığı yayla, son zamanların yürüyüş parkurları ile gözde mekânlarındandır. Artvin şehir merkezinden yaz aylarında yaylaya dolmuş-minibüs seferleri düzenlenebiliyor. Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Festivali ise temmuz ayının ilk yarısı içinde yapılıyor ve üç gün devam ediyor.

Bayburt-Kop Dağı Yaylası

Bayburt-Kop Dağı Yaylası

Kop Dağı Yaylası Erzurum’a yakınlığı ile bilinir ve diğer yaylalar arasında en çok kayak sporuna elverişli mekanlardan biridir. Alt yapı hizmetleri kayak merkezi olarak kullanıldığı için tamamlanmamış durumdadır. 112 yataklı, İl Özel İdaresi’ne ait bir konukevi var. Karadeniz yaylaları kadar yeşil olmasa da çam ağaçları ile kaplı bu ormanda yayla gizli kalmışlar arasında bulunmaktadır.

Borçka-Karagöl Yaylası

Borçka-Karagöl Yaylası

Artvin’in Borçka ilçesi florasıyla ünlüdür. Bu anlamda Türkiye’de tek diyebiliriz. Borçka-Karagöl Yaylası ise en bakir yaylalarından biridir. Karagöl, Türkiye’deki en güzel göllerin başında geliyor… Birçok vahşi hayvana da yaylada yer alan Karagöl yaşam olanağı sunmaktadır.buraya vahşi hayvan fotoğrafçılığı ile uğraşanlar vaşak, dağ keçisi, boz ayı ve yırtıcı kuşları gözlemlemeye gelebilir. Sadece yaylada bir çeşme ve Orman İşletmesi’nin misafirhanesi bulunmaktadır.

Çorum-Abdullah Yaylası

Çorum-Abdullah Yaylası

Abdullah Yaylası, Kargı ilçesinde bulunur ve ilin en yüksek dağı olan Köse Dağı’nın eteklerinde yer alır. İlginç doğası ve trekking parkurları ile yayla meşhurdur. Bozulmamış doğası, temiz ve bol suyu, karaçam, sarıçam gibi kendine özgü bitki örtüsü yaylayı görülmeye değer kılmaktadır. 22 yataklı yaylada konaklama ünitesi; 120 kişilik restoran ve 1000 kişilik de piknik alanı bulunmaktadır.

Samsun Aktaş Yaylası

Samsun Aktaş Yaylası

Diğerlerine kıyasla Samsun’un Ladik Gölü’ne bağlı bu yayla çok fotojeniktir. Çam ağaçları ve kır çiçekleri ile kaplı oluşu herkesin hoşuna gidecektir. Mesire yeri ve yayla evlerinin olması daha da bu yaylayı çekici kılmaktadır.

Artvin Yaylalar Köyü

Artvin Yaylalar Köyü

Yusufeli ilçesinin 53 km batısında Yaylalar Köyü bulunmaktadır. Yaylalar Köyü 3200 m yüksekliktedir ve çeşme, elektrik, sağlık ocağı gibi altyapıya sahiptir. Kır kahvesi, bakkal, fırın, lokanta ve kasap köyde bulunmaktadır. Köyden yeme içme malzemeleri tırmanıştan önce satın alınabilir, yük taşımak için de katır kiralanabilir. Kaçkar dağları zirvesine en yakın kamp yeri, 3,328 m yükselikteki Dilberdüzü’dür. Rehbersiz Kaçkar dağlarına çıkmak ise tehlikelidir. Vaşak, ayı, kurt, yaban keçisi, tilki, çakal gibi yaban hayvanları izleme ve fotoğraflama imkanı bulunmaktadır. Yaylalar Köyü yolu üzerinde bulunan Altıparmak köyünde, Altıparmak (Barhal) kilisesi ziyaret edilecekler arasında bulunur. Köyde dokunan ipek halılar ise güzel bir seyahat haritası olabilir.

Trabzon-Maçka-Kiraz Yaylası 

Trabzon-Maçka-Kiraz Yaylası

Maçka İlçesi Gürgenağaç köyünden güneye doğru 7 km’lik toprak yolla Kiraz Yaylası’na ulaşılıyor. Alabalık, yaylanın içinden akan buz gibi suda avlanabilir, çim kayağı yaylada yapılabilir. Temmuz ayının üçüncü Cuma günü ise ‘Ayeser Şenlikleri’ kutlanmaktadır. Elektrik, PTT ve çeşme gibi altyapılar yaylada bulunmaktadır. Bakkal, kır kahvesi, kasap ve et lokantası da yanı sıra hizmet vermektedir.

Kastamonu-Dereyayla Bölgesi

Kastamonu-Dereyayla Bölgesi

Araç’ın ilçesinde yer alan Dereyayla bölgesine birçok yayla yer almaktadır. Fındıklı, Munay, Başköy, Sıra Gömü, İkiornaz, Kirazlı yaylaları bunlar araısnda yer almaktadır. Bu bölge yeşilliği ile ünlüdür ve rakımı en düşük olan yerler arasındadır.

Artvin-Kızgölü Efsanesi

Kızgölü Efsanesi

Gençiyan Dağı’nın eteğinde Kız Gölü bulunmaktadır. Bir gün efsaneye göre güneşin doğuşuyla göle yaklaşan çoban güzeller güzeli bir kız görür. Göl kenarındaki pikal taşın üzerine kız çıkıp saçlarını taramaktadır. Bir zaman çoban bu güzel kızı sessizce izler. İzlerken de hayal kurar, kendinden geçer. Çobanın garipliğini kız fark edince hemen suyun içine dalar. Gölde görünmez olur. Çoban heyecanla göle yaklaşarak kızdan kalan tarağı alır. Perişan bir biçimde de eve döner. Yemek yiyemez, yorgun bir durumdadır. Günden güne kıza olan sevgisi artar. Hastalanarak yataklara düşer. Bir nene sonunda, kurtulması için tarağın aynı yere bırakılması gerektiğini söyler. Söylenen yapılır ve çoban kurtulur. Bu göldeki kız efsaneye göre peri kızıdır. Kesinlikle bu zengin hikayesi olan göl ziyaret edilmelidir.

Tokat-Çamiçi Yaylası

Tokat-Çamiçi Yaylası

Çamiçi Yaylası, Tokat’ın Karadeniz’e açılan dağları üzerinde yer alır. İnsanların yazın mesire alanı ve tatil yaylası konumundadır. Niksar Belediyesi tarafından her yıl Çamiçi Yayla Şenlikleri de burada düzenlenmektedir. Turizm Bakanlığı’ndan ÇAmiçi Yaylası’nda yatırım belgeli tesis yanında nitelikli apart konaklama yerleri ve lokantalar yaz kış hizmet sunmaktadır.

Bartın-Uluyayla

Uluyayla

Yükseliği ortalama Uluyayla’nın 1000 metredir. İğne ve yayvan yapraklı ağaçlardan bitki örtüsü oluşmaktadır. Ormanların arasına sıkışmış ve ahşap evlerin beneklediği yayla düzlüğü yeşil bir halıya benzer. Hemen yaylanın ortasından geçen ve batıya doğru akan Ova çayı ve İnönü deresi yaylaya ayrı bir güzellik veriyor. Ormanı ve yeşili, rengarenk çiçekleri, pınarları, mağaraları ve yaban hayvanları ile Uluyayla bir doğa harikasıdır.