Datçanın En Güzel Koyları

Datça Aktur koyu

Datça, Muğla’nın eşsiz güzelliklerine sahip ilçelerinden biridir. Bu sevimli ve seyrine doyulmayan ilçe Ege Denizi’ne uzanan bir yarımada üzerine kuruludur. Datça, Akkaya Gökova ve Hisarönü körfezleri arasında yer alır. Başka bir yerde eşine rastlayamayacağınız bükleri, bakir köyleri, yemyeşil ormanları ve mavinin her tonunu görebileceğiniz denizi ile kendinize sizi aşık edecektir.

Muğla Datça Gezilecek Yerler: Datçanın En Güzel Koyları

Şüphesiz Datça’da yapılacak en güzel şeylerden birisi Datça’nın eşsiz büklerini ve koylarını gezmektir. Yaklaşık Datça merkezden 20-25 dakikalık uzaklıkta bulunan bu koylara giderken güneşten korunmak için yanınıza şemsiye, denizin altındaki güzellikleri görmek içinse şnorkel takımınız olmalıdır. Mutlaka Datça’da görmenizi tavsiye ettiğimiz en önemli bükler; Mesudiye Köyü’nde bulunan Hayıtbükü, Ovabükü, Palamutbükü ve Kızılbük’tür.

Şimdi sizlere Datça’nın en güzel koyları listesi hazırladık. Datça’da en güzel tatil için listemize göz atmanızda fayda var.

En Güzel Datça Koyları

Doğa ile iç içe Datça dünyaca ünlü ve bakir kalmayı başarmış bükler ve koylara sahiptir. Hayıtbükü, Palamutbükü, Kızılbük, Karı koyu, Bencik Koyu, Damlacık Koyu, Kızılağaç Koyu, İskandil Koyu bunların başında gelir. Datça’dan bu muhteşem güzelliğe sahip yerleri gezmeden dönmeyin.

Datça Aktur

Datça Aktur koyu

Çam oramnı ve denizin buluştuğu dünyanın oksijen deposu cennet köşelerinden biri de Aktur’dur. Türkiye’nin geçen sene en güzel koyu ünvanını alarak dünya çapında bir turizm birimi olduğunu ispatlamıştır.

Misafirlerimizi bu cennet yerinde turizm hizmeti olarak düzenlediğimiz etkinliklere katılabilirsiniz; windsurf, aletli dalış, günübirlik tekne gezileri, yelken, amatör balık avcılığı, rafting, tracking…

Emel Sayın Koyu

Datça Emel Sayın  koyu

Marmaris-Datça arasında bulunan bol virajlı yol, biraz tatilciler için zorlu olsa da onlarca yanından geçip gittiğiniz koy keyfinize keyif katar.

Emel Sayın koyu da bu güzel ve nadide koylardan birisidir. ‘Bencik’ diğer ismi olan bu koy, Datça’da her yıl tatilini geçiren ve birbirinden güzel şarkıları badem festivalinde seslendiren Emel Sayın’dan alıyor.

Emel Sayın Koyu Marmaris Koyu’nun 25. Kilometresinde bulunuyor ve burada mola vererek ormanlık alanda dinlenebilir, ışıl ışıl denizinde yüzerek biraz yolculuğunuza serinlik katabilirsiniz. Eğer yanınızda çadırınız varsa, Emel Sayın’ın göz rengine benzetilen bu masmavi suların kenarında uykuya yıldızları seyrederek dalabilirsiniz.

Palamutbükü Plajı

Palamutbükü Plajı

Palamutbükü, Datça’nın en güzel koylarından birine sahiptir. Yeşil ve mavinin buluştuğu eşsiz noktalardan biridir. Palamutbükü’nün kıyıları insana akvaryumu hatırlatır. Suyun içini rahatlıkla görebilmenizi denizin tertemiz olması sağlıyor.

Palamutbükü sahili oldukça uzundur. Çay bahçeleri ve lokantalar deniz kıyısı boyunca sıralanmıştır. Ve denize sizleri davet eden şezlonglar…

Palamutbükü’nde bulunan otellerin birinde konaklamanın en güzel yanı, bu eşsiz denizde kulaç atmaktadır. Plaja daha adımınızı ilk attığınızda yorgunluğunuzun yok olduğunu hissedeceksiniz. Dingin ve huzurlu bir tatil isteyenlerin ilk adreslerinden biri olan bölgede birçok otel yer almaktadır. Hemen Palamutbükü otel rezervasyonunuzu yaptırıp, bu büyüleyici denize sahip bölgede uzun bir tatil geçirebilirsiniz.

Bencik Koyu

Datça Bencik Koyu

Yerli tursitler kadar yabancı turistlerin de Datça’nın birbirinden güzel koyları ziyaret ettiği noktalar arasındadır.

Otellerin birinde Datça otel fiyatlarını araştırdıktan sonra rezervasyonunuzu yaptırdıysanız ve tatilinize yakın bir tarihte başlayacaksanız eğer bölgedeki gezilecek yerlerin listesini hazırlamayı unutmayın. Bir liman özelliği taşıyan Bencik Koyu’nu Datça otellerinin birinde konakladığınız günlerde keşfe çıkabilirsiniz. Gökova Körfezi, Bencik Koyu ve Hisarönü Körfezi arasında kalır. Sizleri koydan yapacağınız yarım saatlik bir yürüyüş Bördübet Koyu ile buluşturacaktır. Bencik Koyu’nda oturup dinlenebileceğiniz bir tesis yer

Bulunmaktadır. Bencik Koyu, Datça’nın huzurlu atmosferinde gelen misafirlerini ağırlamaktadır. Sahip olduğu temiz denizi ile de gelenleri karşılamaktadır.

Kovanlık Plajı

Kovanlık Plajı

Kovanlık Mesire Yeri’nin bitişiğinde Aktur, Kovanlık Plajı yer alıyor. Huzurlu, cennet, sessiz, huzurlu, doğa ile iç içe tatil yaşamak isteyenler için bulunmaz bir yerdir. İl Özel İdaresi tarafından Kovanlık Plajı, işletiliyor ve gelen herkes faydalanabiliyor.

Aktur tatil sitesindeki tatil imkanlarından da ayrıca faydalanabiliyorsunuz. İncecik kumlu kumsalı ve tertemiz mavi bayraklı denizi ile Kovanlık Plajı harika bir plajdır. Günlük olarak plajdan faydalanmak isterseniz çok cüzi bir miktar ödeme yapıyorsunuz.

Ovabükü Plajı

Ovabükü, Datça’nın birbirinden güzel üç koyundan biridir. Yaz tatilinde gidilebilecek en ideal bölgelerden biridir. Yeşillikler arasında Ovabükü’nün plajında şezlongunuza uzanıp, güneşin tadını çıkarabileceğiniz ve keyifli saatlere gününüzü bölebileceğiniz bir noktadır. Konaklayabileceğiniz pansiyonlar Ovabükü Plajı’nın çevresinde bulunmaktadır. Aynı zamanda bu güzel plaj küçük lokantalara da sahiptir. Datça’nın en güzel koyuna gizlenmiş olan Ovabükü Plajı, tatiliniz bu yaz Datça’da geçirmek isteyenlerin mutlaka keşfetmesi gereken bir güzelliktir.

Çatı Koyu

Çatı Koyu

Küçük çatı koyu ve büyük çatı koyu olmak üzere Çatı Koyu ikiye ayrılmaktadır. İlçe merkezine Datça Yarımadası’nın kuzeydoğusunda 45 km uzaklıktaki Çatı Koyu’nun çevresi yemyeşil ağaçlarla kaplıdır. Birbirine yakın iki koy doğal liman görünümündedir ve bozuk, rüzgârlı havalarda tekenler için güvenli bir demirleme yeri olarak bilinmektedir. Mavi yolcularının özellikle uğrak yerleri arasında bulunur.

Küçük çatı koyu: Adından da anlaşılacağı gibi Börtübet Limanı’nın küçücük şirin bir koyudur. Karaya bir el gibi girer. Karaya batı burnunun ön kısmının bağlı bir kayalık bölümünü oluşturmaktadır.

Her iki yamacı da koyun yüksek tepelerden oluşur. Çam ağaçları, yemyeşil maki ve güllük ağaçları ile çevrilidir etrafı. Koyun en uygun barınma yeri tekneler için batı yönüne doğru kıvrılmış küçük bir girintisidir. Bu sessiz, iç içe bulunan koyun küçük bir de plajı bulunmaktadır.

Büyük Çatı Koyu

Büyük Çatı Koyu

Bördübet Limanı’nın güneyinde büyük çatı koyu da tıpkı küçük çatı koyu gibi mutlaka görülmesi, kalınması, yaşanılması gereken bir koydur. Batıya bakmış ayak şeklinde koy, karaya girmiştir. Teknelerin rahatlıkla her havada barınabilecekleri mükemmel bir yer olup tam bir doğa harikasıdır.

Büyük Çatı Koyu sakin havalarda mükemmel bir yerdir. Burada çamlık ve plaj bulunmadır. Genellikle bu alanda büyük gulet tekneleri barınır ve özellikle akşam saatlerinde yaz aylarında sayıları oldukça artmaktadır. En güzel, en korunaklı Büyük Çatı Koyu’nun yeri batıya dönen kısımdır.