Bodrum Yalıkavak Gezilecek Yerler

Bodrum Yalıkavak

Yalıkavak, Bodrum yarımadasının kuzeydoğusunda yer alır. Turistik ortamının yanı sıra doğal güzellikleri aşude yaşantısı, adeta Yalıkavak’ı kucaklayan yel değirmenleri, tarihi geçmişi ve birbirinden güzel koylarıyla Bodrum’un gezilecek ve görülmesi gereken en popüler mekanları arasında yer almaktadır. İnsana kendini Yalıkavak bir masalın baş kahramanı gibi hissettiren nadir tatil beldelerinden biridir.

Bodrum Yalıkavak

Bodrum yarımadasında eğer tatil planlıyor ve bir türlü nereye gideceğinizi seçemiyorsanız, Yalıkavak’a tatil rotanızı çevirmenizi tavsiye ederiz. 24 km Bodrum merkezden uzaklıkta konumlanan Yalıkavak, tatilcilerine zengin bir eğlence, kültür ve tatil anlayışı vaat eder.

Gezilmesi gereken yerler

M.Ö. 2000’li yıllara kadar tarihi geçmişi ile uzanan Yalıkavak, birçok medeniyete geçen yüzyıllar içinde ev sahipliği etmiştir. Bu medeniyetlerden arda kalan kalıntılardan bazıları ise günümüzde hala gezilip, görülebilmektedir.

Antik yerleşim bölgeleri, kaya mezarları, sur kalıntıları bugüne kadar taşınan bazı tarihi değerler olarak karşımıza Yalıkavak ve civarında çıkmaktadır. Bazı restorasyon çalışmaları ile antik yapılar yenilenmektedir. Restorasyon çalışmaları özüne sadık kalınarak yapılmış ve yeniden pek çok değerin ziyarete ve kullanıma açılmasını sağlamıştır. Bu restorasyon ve geri kazandırma çalışmalarına en iyi örnek, ünlü ressamların eserlerinin sergilendiği ‘su sarnıcı’ ve hediyelik eşya satan eski zeytinyağı fabrikasıdır. Tatilinizi eğer Yalıkavak’ta geçirmeye karar verdiyseniz bu iki yapıyı görmeden dönmemelisiniz.

Bodrum Yalıkavak

Yalıkavak’a Bodrum merkezden doğru hareket ettiğinizde ilk olarak sizi yel değirmenleri karşılar. En az kendi kadar Bodrum’un ünlü rüzgarının adeta sembolü haline gelen yel değirmenlerinde bu hayat bulduğunun bir göstergesidir. Tarihi geçmişi içinde Yalıkavak, bugün bir turizm merkezine dönüşmeden evvel, süngerci köyü olarak bilinir ve anılırmış. Süngercilik günümüzde yapılmasa da geçimini halk turizmden karşılamaktadır.

Deniz, koylar ve rüzgar sörfü

Deniz tatili için Yalıkacak, en iyi adreslerden biridir. Bölgede yer alan koylar, deniz, kum ve güneş üçlüsünün ideal rotasını oluşturur. Bodrum’un ayrıca meşhur rüzgarı Yalıkavak’ı rüzgar sörfü tutkunları için önemli rotalar arasına eklenmiştir. Bir dizi yatırımın bu alanda yapıldığı Yalıkavak’ta rehberler aracılığı ile rüzgar sörfünü siz de yapabilirsiniz.

Yat turizminin de Yalıkavak vazgeçilmez adreslerinden biridir. Port Bodrum Yalıkavak adlı sayısız tekneye ev sahipliği eden yat limanı özellikle yat sahiplerinin ihtiyaçlarının tümünü karşılayabilecekleri alt yapısı ile bir bağlama limanından çok daha fazlasını vaat etmektedir.

Pek çok popüler plaja da Yalıkavak sahilleri ev sahipliği etmektedir. Xuma Beach, Dodo Beach bu plajların en ünlülerindendir.

Mutlaka Yalıkavak’ta görülmesi gereken 10 adres

  • Adeta Yalıkavak’ı kucaklayan panaromik manzarası ile Aratepe
  • Antik bölge olan Burgaz
  • Yalıkavak Çarşı Merkez
  • Balık restoranları ile ünlü Geriş Altı
  • Bodrum’un Tibet’i sayılan Geriş Köyü
  • Volkanik patlamalar neticesinde oluşan Gökçebal
  • Paşa limanı ve ünlü Küdür
  • Port Bodrum Yalıkavak
  • 600 yıllık geçmişiyle Sandıma
  • Doya doya denizi yaşayamanızı sağlayacak Tilkicik Koyu