ANTALYA MERMERLI PLAJI NEREDE ?

Antalya Mermerli Plajı

Deniz, güneş, kum üçlüsünü her zaman doya doya yaşadığımız Antalya tarihi geçmişi ile de fazlası ile ünlüdür. Antalya turizmi için deniz, kum, güneş demişken çok önemli bir değeri olan Mermerli Plajı bilinmeyenleri ile bizimledir. Antalya’ya bu yaz yolunuz düşerse Mermerli Plajı’nın mavi sularında mola vermeden geri dönmeyin.

Antalya Mermerli Plajı

Antalya Mermerli Plajı

İlk bakışta, Antalya Kaleiçi’ndeki bu özel plaj iki yanı yat limanı olan yüksek yüksek kayalıklar arasında hemen ilk bakışta dikkatleri toplayan tek kumsaldır. Belki bu yazıyı okuyana dek hiç ismini bile duymadığınız Mermerli Plajı adını güneydoğusundaki yamaçta yer alan şimdilerde ise olmayan Mermerli Köşk’ten almıştır. Daha çok Antalya’nın ismine alışık olduğumuz diğer plajları henüz bilinmezken Mermerli Plajı’ndan ta o zamanlar çıkılmazmış. Böylesine bir geçmişe sahip. İçerisinde binlerce yıllık bir tarihi barındırması yetmezmiş gibi traverten kayalıkları ile de çok ünlüymüş. Adeta Mermerli Plajı, Beydağları’nın o ihtişamlı manzarasına karşı tüm güzelliği ile süzülüyor.

Deniz üzerinden kıyıya doğru ta ki 1930’larda ahşap paravanlarla çevriliymiş ve Mermerli Plajı plajın yıkanma yeri olarak kullanılırmış. Böyle de kullanılmaya 1970’lere kadar devam etmiş. Ancak artık o tarihte halka açılmış ve kadınlar sabahtan öğlene kadar, erkekler ise öğleden sonrasında gelip buralarda yüzerlermiş. Yıllarca böyle ilginç bir tarihe ev sahipliği yapmış.

Denize girilebilecek Antalya’nın Kaleiçi’nde bir yer ararsanız Mermerli Plajı burada masmavi, pırıl pırıl bir denizin keyfine varabileceğiniz tek adrestir. Burada siz yaz sıcakları vız gelecek şimdiden söyleyelim.

Antalya Mermerli Plajı Nerede ?

Antalya’nın Cumhuriyet Meydanı’ndan Kaleiçi’ne doğru Yat limanına inip limanın ucuna kadar yürürseniz plaj tam karşınızda.

Sakin, huzurlu bir şekilde Antalya’da tatil geçirmek istiyorsanız doğasından ve tarihinden asla bir daha vazgeçemeyeceğiniz her yanı ile Antalya’ya yolunuz düşerse Antalya otellerinden konaklayarak Mermerli Plajı’nın merak uyandıran her şeyine tanıklık edebilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller.