Gaziantep’te Gezilecek Yerler

Dülükbaba Ormanı
Karaçam ve sedir ağaçlarıyla çevrelenmiş sakin doğasıyla,Gazianteplilerin bilhassa hafta sonunu değerlendirdiği bölgeler arasındadır.Doğa yürüyüşlerine, kampa ve pikniğe epey makul tek alana bulunduran Dülükbaba Ormanı, nihai zamanlardaŞehitkamil Belediyesi’nin yapan bulunduğu çalışmalarla mesire yerleri düzenlenmiş ve içine botanik tek gölet yapılmıştır.Orman Gaziantep’in 4 kilometrelik uzaklığında kalırken, Dülükbaba Mesire Yeri ise kent merkezine 8 kilometrelik tek mesafede bulunuyor. Bu arada ormanın içinde orman içi istirahat yeri de mevcut.
Belediyenin yapan bulunduğu çalışmalarla şehre gelen turistlerin de ilgisini çeken Dülükbaba Ormanı, sizin de yapan olduğunuz gezi listesinde kesinlikle konumunu çok önemlidir.
Nuri Mehmet Paşa Camii
Gaziantep’in Çukur Mahallesi’ne bağlı Suburcu Caddesi üstünde tespit edilen Nuri Mehmet Paşa Camii, son zamanlarda işlevselliğini korumaktadır.
Caminin hangi sene yapıldığı net değilse de, Şer-i Mahkeme sicillerine göre 1786 seneninden birkaç sene evvel yapıldığı ön görü edilmektedir. Sicillerindeki istihparata göre ise banisi Nuri Mehmet Paşa’dır.Nuri Mehmet Paşa Camii, son zamanlarda orjinal mimarisinden uzaklaşmıştır. Bunun nedeni devre devre onarımdan geçmesidir. Fransız işgali esnasında askeri depo olarak sarfedilen bu tarihi yapı, Cumhuriyetin ilanının sonrasında müze olarak kullanılmıştır. Ardından ise cami olarak işlevselliğine devam etmiştir.
Şehrin değerli iman mekanlarından bir tanesi olan caminin yapımında kesme taşın yanında kara ve beyaz taşlar kullanılmıştır. Cami, turistik ziyaretlere de ev sahipliği yapmakta.
Tahtani Camii
Şekeroğlu Semti, Uzun Çarşı Caddesi üstünde tespit edilen Tahtani Camii, Gaziantep’in iman bölgeleri arasındadır.
Hangi sene yapıldığı meçhul caminin banisi ile ilgili da malumat yoktur. Ama 1557 senesine ilişkin tek belgede ismi geçmesinden kaynaklı bu tarihten evvel yapıldığı düşünülmektedir.Caminin ağaçtan yapması toplum arasında Tahtalı Camii olarak anılmasını sağlamış, şu zamana kadar ise Tahtani ismiyle gelmiştir. Tahtani Camii dikdörtgen tasarılı tek mimariye sahip. Nihai cemaat yeri kemerlerle bağlanmış dört ayaklı olup, mihrap önü kubbeyle örtülüdür. Başka bütün sekmeler ise çapraz tonozlarla örtülmüştür. Kuzeybatı köşesindeki minaresi epey ilgi çekici tek mimariye sahip. Çokgen tek yapısı olan minarenin rozet, yıldız ve geometrik bezemeleri güzel tek kalem işçiliği bulunmakta…

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir