Elazığ’da Gezilecek Yerler

Hazar Gölü Plajı
Elazığ’a 22 km mesafede tespit edilen Hazar Gölü, Hazarbaba ve Mastar dağları arasında kalmış, ülkemizin yegane güzelliklerinden biri. Mavinin ve yeşilin görkemli uyumunu gözler önüne seren Hazar Gölü Plajı ise 22 km uzunluğunda tek kıyı şeridini oluşturuyor. Duru, sodasız ve tuzu olmayan suyu ile Hazar Gölü, büyüklüğü sebebi ile yöre halkı doğrulusunda Hazar Denizi olarak deyim ediliyor.
Hazar Gölü Plajı’nın çevreninde bugünlerde birçok sosyal kuruluş heyetmiş durumda. Batıda tespit edilen turizm merkezlerinde aranılan tümşeyleri, Hazar Gölü etrafında bulabilmek olası duruma getirilmiş. Hem de bu nedenden dolayı Güneydoğu Anadolu’nun Bodrum’u olarak nitelendiriliyor Hazar Gölü Plajı.Tekne gezileri ve su sporları yönünden de elverişli olan Hazar Gölü, bütün bu özellikleri nedeniyle son günlerde hem yerli hatta yabancı turistlerin kesif alakasıyla karşılaşıyor.
Daha evvel bu alanda tespit edilen şehirlerin sular altında kalması bundan dolayı, Hazar Gölü’nün derinliklerinde batık tek kent bulunuyor. Bu vaziyet Hazar Gölü Plajı’nın dalış için seçenek edilir tek mevki olmasını sağlıyor.
Kömürhan Köprüsü
‘Kömürhan Köprüsü Harput’a bakar’ adı verilir meşhur Fırat türküsünde. Gerçekte Harput’a bakmayan fakat Fırat Nehri’nin iki yakasını birleştiren Kömürhan Köprüsü, Elazığ – Malatya karayolunun 51. kilometresinde bulunuyor.Diğer tek isimiyle İsmet Paşa Köprüsü olan Kömürhan Köprüsü, Karakaya Barajı’nın yapımından ardından sular altında kalmış, 1986 seneninde güncellenmiş fakat aynısı ismi taşımaya devam etmiş.
Kömürhan Köprüsü’nün tarihi ise Sultan 4. Murad devresine kadar uzanıyor. Köprünün yapımına öncelikle 1638 seneninde Sultan 4. Murad’ın Bağdat seferi esnasında hüküm verilmiş. Gel gelelim sultanın vakitsiz ölümü bundan dolayı yarım bırakılmış. Aradan asırlar geçmiş ve Cumhuriyet döneminde, yeniden ayrı yere betonarme şeklinde inşa edilmiş.
Harput Buzluk Mağarası
Elazığ’a 12 km, Harput’a 4 km uzaklıkta tespit edilen Buzluk Mağarası, Keban Baraj Gölü’nün seyir tepesi konumunda yer alıyor. Uygulanan incelemelera göre Buzluk Mağarası’nın tarihi Urartulara kadar uzanıyor. Başka bir deyişle Harput’un tarihinden dahi henüz köklü tek geçmişe sahip Buzluk Mağarası.
Turistik yönden epey devasa tek dikkate bulunduran Buzluk Mağarası’nın en ehemmiyetli özelliği ise yazın serin, kışın ise sıcak olması. Jeomorfolojik yapısı hasebiyle mağara içinde oluşan klimatolojik şartlar ve hava sirkülasyonu bundan dolayı yaz aylarında içerisinde tabii tabakalar, sarkıtlar ve dikitler durumunda buzlar oluşuyor. Kış mevsiminde ise bu vaziyetin tam tersine buz oluşumu ortaya gelmiyor ve içeride sıcak tek hava karar sürüyor. Hem de bu özelliği hasebiyle külüstür tarihlerde ilk olarak Serince (Şüşnaz) Köyü olmak suretiyle, seviye köylerde yaşam sürdüren kişiler, yiyeceklerini gizlemek için bu mağarayı kullanıyorlarmış. Mağara içinde oluşan buzların kimi hastaların tedavisinde kullanıldığına değin kimi rivayetler de soz konusu.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir