Ankara’da Gezilecek Yerler

1923’ten bugüne ülkemizin başkenti olan Ankara’nın geçmişi yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanmaktadır. Bu naif ve kadim şehir tarih boyunca Hititlerden Perslere, Perslerden, Lidyalılardan da Bizans’a kadar onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yapmış bir başkenntir.

Ankara ismini merak edenler için  Frigce’de gemi çapası manasına geliyor.

Bugün ülkemizin ikinci büyük kenti olan Ankara’da bu tarihi ve kültürel zenginlikten kalan birçok miraa ev sahipliği yapmaktadır. Bu bakımdan da Ankara’da mutlaka görülmesi gereken onlarca yer bulunmakta.

Bu yazımızda Ankara’nın gezilecek yerlerini sizler için derledik

Ankara’da Gezilecek Yerler

1) Anıtkabir

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara dendiğinde akla gelen ilk yer elbette Anıtkabir geliyor. Gazi Mustafa Kemal’in ebedi istirahat yeri olan anıt mezar büyük komutanın şanına ve şahsiyetine yakışır nitelikte bir mimari yapı.

Birkaç farklı bölümden yer alsa da görülmesi gereken yerlerin neredeyse tamamı Anıt Bloku içerisinde yer alıyor. Çankaya ilçesine bağlı Tandoğan’da yer alan Anıtkabir şehrin tam merkezinde yer almasından ulaşım mümkün kılmaktadır.

Anıtkabir’in içerisinde bir de Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi de yer almaktadır.

Yaklaşık 3 bin metrekarelik üzerine kurulu olan müze sahip olduğu farklı ve ilgi çekici sergileme yöntemleriyle ziyaretçilerine farklı bir atmosferin kapısını aralıyor.

4 bölümden oluşan bu müzenin ilk bölümünde Gazi Mustafa Kemal’e ait özel eşyalar bulunmakta, ikinci bölümde ise Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’na ait bir çok tablolar, üçüncü bölümde ise Millî Mücadele ve yapılan devrimlerle ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır, dördüncü bölümdeyse Mustafa Kemal Atatürk’ün özel kitaplığına ait kitaplar sergilenmektedir.

Mozolenin yer aldığı şeref salonun alt katında yer alan bu müzeyi her Türk vatandaşının mutlaka ve mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden diyebilirim.

2) Kızılay Meydanı

Kızılay Meydanı AnkaraAdını Kızılay Genel Merkez Binası’ndan alan bu meydan şehrin hareket ve eğlence bakımından en yaşayan merkezidir.

Alışveriş ve eğlence mekanlarının bir arada olduğu bu meydanda istediğiniz her şeye rahatlıkla ulaşmanız mümkün.

Ankara’nın toplu taşıma araçlarının da merkezi olan Kızılay’da çeşitli alışveriş merkezleri mevcut.

3) Güvenpark

Güvenpark Ankara

Güvenpark şehir dışından gelen misafirlerin Anıtkabir’den sonra en çok ziyaret ettikleri ikinci yer olarak bilinmektedir.

Asıl adı Emniyet Park olan park içerisinde bir de anıt bulunmakta. Bu anıt Ankara taşından iki Avusturyalı heykeltıraş tarafından yapıldığı bilinmektedir.

Bir söylentiye göre Güvenpark’ın inşası halktan toplanan parayla gerçekleştirilmiş.

4) Kocatepe Camisi

Kocatepe Camisi Ankara

İnşatına 1967’de başlanılan bu caminin tamamlanması tamı tamına 20 yıl sürdüğü söyleniyor.

1987’de hizmete açılan cami bugün başkentin en büyük ve ihtişamlı dini yapısı olmuştur.

Açılışını dönemin başbakanı olan  Turgut Özal tarafından yapılan caminin mimarisi genel anlamda Osmanlı esintilerinden izler taşıyor.

Kocatepe Camii’nin tarihi bir niteliği olmamasına karşın işçiliğindeki estetik ve sanat mutlaka görülmeye değer.

5) Hacı Bayram Veli Camisi

Hacı Bayram Veli Camisi, Ankara

Ankara Ulus’ta yer alan Hacı Bayram Veli Camii, 1400’lü yılların başında Mimar Mehmet Bey tarafından inşa edilmiş.

Caminin hemen bitişiğindeyse Hacı Bayram Veli‘nin türbesni görebilirsiniz .

6) Ankara Kalesi

Ankara Kalesi şehre hâkim bir tepede konumlanıyor. Kaleye çıktığınızda her ilde olduğu gibi Ankara da ayaklarınızın altına seriliyor ve çok güzel bir manzarayla size güzel bir sunum sergiliyor.

Ankara kadar kadim olan kalede Galatlardan Osmanlı’ya kadar onlarca medeniyetin kalp atışlarını duymak mümkün.

7) Hamamönü

Hamamönü Ankara

Ankara’nın evleri ve sokaklarıyla ünlü bölgesi Hamamönü misafirlerine farklı bir atmosferin ile kapılarını aralıyor.

Hamamönü sokaklarında yürürken sanki kendinizi birkaç yüzyıl öncesinde hissedeceksiniz.

Özellikle ve özellikle Ramazan aylarında tamamen nostaljik bir hale bürünen Hamamönü tipik Osmanlı mimarisi özelliğindeki beyaz, ahşap boyalı evleriyle içinizi ferahlatacak.

8) Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ankara

Ankara gezilecek yerler içinde en önemlilerinden bir diğeri yer ise Anadolu Medeniyetleri Müzesidir. Paleolitik Çağ’dan Osmanlı’ya kadarki zamanın tarihi ve kültürel mirasına ev sahipliği yapmasından ötürü bugün dünyanın en önemli müzelerinden olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi 1997 yılında İsviçre’de yapılan bir elemede Avrupa genelinde “Yılın Müzesi” seçilmiştir.

9) Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara’daki sanayi temalı tek müze özelliğine sahip olan Rahmi M. Koç Müzesi Ankara’da da ziyareti hak eden yerlerden bir tanesidir.

Müze içerisinde sanayi dışında ulaşım ve iletişim alanında da oldukça geniş bir koleksiyon mevcut.

10) Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi Ankara

Gezilen yerler genel olarak insanlara keyif verir. Fakat Ulucanlar Cezaevi Müzesi bu tanımın dışında kalıyor. Burada yakın tarihimizin acılarının ve zorluklarının izleri hala taptaze olarak hissedeceksiniz.

Necip Fazıl, Nazım Hikmet, Deniz Gezmiş, Muhsin Yazıcıoğlu, Yılmaz Güney gibi ünlü ve her kesimden insanın yolunun düştüğü bir yerdir burası.

Balmumu heykelleri işin gerçekçiliğini o kadar katmerlendiriyor ki içeriye girdiğinizde bir an özgürlüğünüzü kaybettiğinizi düşünüyorsunuz.

Birçok idamın gerçekleştiği müzede bugün darağacının yerinde idamın yasaklandığı yasanın maddesi yazılı.

11) Atakule

Atakule Ankara

Artık Ankara’nın en önemli simgesi haline gelmiş olan bu yapı şehrin hemen hemen her yerinden görünüyor.

İlginç mimarisi ile de dikkat çeken Atakule Ankara’nın ilk alışveriş merkezidir aynı zamanda.

Ayrıca bir seyir terası ve dönen bir restoranı bulunan Atakule Çankaya’da bulunuyor.

12) Botanik Parkı

Botanik Parkı Ankara Botanik Parkı Atakule’nin arkasına kendini gizlemiş olağanüstü bir güzelliğe sahip olan bu park.

Şehrin göbeğinde farklı bir coğrafyadaymışsınız gibi hissediyor. Öylesine sakin ve huzurlu ki, burada ömrünüzün uzadığını adeta hissediyorsunuz.

13) Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı Ankara Botanik Parkı’ndan biraz aşağıda bulunan Seğmenler Parkı da huzuru ve temiz havası ile başkentin önde gelen parklarından bir tanesidir ve Ankara’nın en güzel yerlerindendir.

Nezih ve sakin bir park olan Seğmenler Parkı sabah yürüyüşleri için Ankara halkı ve misafirler için ideal alanlardan olma özelliğini taşımaktadır.

Bunun yanında etrafta fotoğraf çeken birçok insan görmekte mümkündür doğa severlerinde ve fotografçılarında uğradığı bir park.

Park her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Sonbahar aylarında etrafındaki ağaçlar sarının ve kızılın bin bir tonundan giyiniyor. Yaz aylarında ise hem serin hem de nezih olmasından ötürü özellikle çocuklu aileler tarafından piknik yeri olarak tercih ediliyor.

14) Kuğulu Park

Kuğulu Park AnkaraÇin ve Viyana’nın Ankara’ya armağanı olan beyaz ve siyah kuğuların yer almasından ötürü bu adı almış olan park bugün bünyesinde 20’den fazla kuş türünü barındırıyor.

Atatürk Bulvarı ile Tunalı Hilmi Caddesi arasında yer alan park Ankara’nın en ünlü yerlerinden.

15) Ankara Etnografya Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi

Türk kültürünün asırlardan bu yana süregelen değişim ve gelişimini bir arada görebilmek için Etnografya Müzesi’ni muhakkak ziyaret ediniz.

Müze içerisinde kategorilendirilmiş tamı tamına 11 salon bulunuyor.

Sahip olduğu geniş birikim bir yana müzeyi bizim için değerli kılan asıl etmen ise Atatürk’ün yatmış olduğu ebedi uykunun ilk 15 yılının burada geçmiş olmasıdır.

Ankara’nın en eski yerlerinden olan Sıhhiye’de bulunan müzeye merkezi konumundan dolayı ulaşım imkânı oldukça fazla.

16) Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Atatürk’ün isteğiyle dönemin ünlü mimarlarından Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından kurulan müze 1927 yılında açılmış.

Müzede diğer sanat dallarına nazaran yeni tanışık olduğumuz resim ve heykel sanatçılarının iz bırakmış eserleri sergileniyor.

İçerisinde tarihi ve devasa büyüklükte bir salon bulunuyor. Bu salonda konser, tiyatro ve sinema gösterimleri gibi çeşitli faaliyetler gerçekleşiyor.

17) Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzesi Ankara

İlk TBMM binasının restore edilmesiyle oluşan müze içerisinde dönemin vekillerine ve Atatürk’e ait bazı kişisel eşyalar, madalyalar, Teşkilat-ı Esasiye’nin bir nüshası, mors gibi araçlar, yağlı boya tablolar gibi döneme ışık tutan birçok eşya sergileniyor.

1. TBMM’nin Kurtuluş Savaşı Müzesi olması 1981’de Atatürk’ün doğumunun yüzüncü yılı şerefine gerçekleşiyor.

18) Ankara Cumhuriyet Müzesi (2. TBMM binası)

2. TBMM binasının 1960’da son bulan işlevi sonrasında 1981’de bina Cumhuriyet Müzesi olarak ziyarete açılmış.

Müze içerisinde ilk cumhurbaşkanlarına ait eşyalar, fotoğraflar, dönemin karar ve kanunları sergileniyor. Binanın inşasında tipik Selçuklu işleme ve bezemelerinden faydalanılmış.

Önemli yasalar, büyük ve uluslararası anlaşmalar, çok partili sistem gibi önemli olayların yaşandığı bina bugün tarihin yaşayan tanıklarından.

19) Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı, Ankara

Bozkırın ortasında adeta bir vaha olan Soğuksu Milli Parkı Ankara civarında piknik, temiz hava, doğa gibi kavramların karşılığı oluyor.

20) Eymir Gölü

Eymir Gölü AnkaraODTÜ sınırları içerisinde küçük bir göl olan Eymir Gölü olağanüstü bir doğal güzelliğe sahip.

Özellikle kış aylarında donan göl gözleri bayram ettirecek güzellikte manzaralara sahne oluyor.

21) Mavi Göl

 

Merkeze olan yaklaşık 12 km’lik uzaklığıyla merkeze en yakın piknik yerlerinin başında geliyor.

Göl çevresinde yürüyüş alanları, at maneji, çocuk oyun parkları, marina ve iskeleler, spor alanları ve daha birçok bölüm bulunuyor.

22) Mogan Gölü

Mogan Gölü Ankara

Şehir merkezine 25 km uzaklığındaki göl halk arasında Gölbaşı olarak da adlandırılıyor.

Ankaralıların deniz özlemini bir nebze olsun giderdiği göl civarında 160 farklı kuş türü yer alıyor.

Mogan Gölü ziyaretçilerini temiz havası, sakinliği, huzuru ve dinginliği ile adeta büyülüyor.

23) Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk’e hediye edilmiş olan bu çiftlik 52 dönümlük bir arazi üzerine kurulan çiftlik zamanının en modern ve gelişmiş tarım tesisiymiş.

Arazi içerisinde Mustafa Kemal’in Selanik’te bulunan evinin bir kopyası ve devlet mezarlığı bulunuyor.

Çiftliğin içerisinde Müze ve Sergi Salonu, Piknik Alanı, Atatürk Evi, Gazi Orman Çiftliği Parkı gezilecek bölümler arasında.

Ayrıca girişide ücretsiz.

24) Gençlik Parkı

Gençlik Parkı Ankara Gençlik Parkı’na ziyaretinizi sabah vakitlerinde gerçekleştirecek olursanız burada lezzetli ve keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Fakat burası en çok lunaparkıyla ünlü. Eğer fotoğrafa meraklıysanız devasa dönme dolapla zirveye çıktığınızda enfes bir Ankara manzarası ile karşılaşabilirsiniz.

25) Samanpazarı

Samanpazarı, Ankara

Ankara Kalesi eteklerinde bulunan bu tarihi çarşı, eski dükkanları, bakırcıları, boncukları ile görülmeye değer bir yer.

Ankara’nın en kadim bölgesi olan Samanpazarı bu özelliğinden dolayı şehrin en eski camilerinin de bulunduğu bölge.

Fotoğrafa meraklıysanız Samanpazarı sizler için oldukça estetik pozlar vermeye hazır.

Bunun yanında el işi için gerekli olan incik ve boncuğun her türlüsünü burada bulmanız mümkün.

 

Samanpazarı’na yolunuz düşerse küçük hediyelik eşya dükkanlarına da uğramayı ihmal etmeyin.

26) Akköprü

Ankara Çayı üzerinde bulunan köprü Selçuklulardan Ankara’ya kalan en önemli miraslardan.

1222’de Selçuklu hükümdarı Alaattin Keykubat tarafından yaptırılan köprü döneminde ticaret yollarının üzerinde olması bakımından stratejik olarak da büyük öneme sahipmiş.

Bugün darlığından ötürü yalnızca yayaların kullanabildiği Akköprü her ne kadar yorgun ve yıpranmış olsa da asaletinden herhangi bir şey kaybetmemiş.

27) Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Şehrin ilk özel arkeoloji müzesi olma özelliğine sahip olan Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi arkeoloji meraklısı bir koleksiyoncu olan Yüksel Erimtan’ın soyadıyla açılmış.

Ankara’nın kendine has evlerinden birinin restore edilmesiyle oluşturulmuş müzede arkeolojik değere sahip birçok eser sergileniyor. Sergilenen eserler ışık düzeneğinin de yardımıyla ortama farklı bir hava katıyor.

Anadolu Medeniyetler Müzesi ile Koç Müzesi arasında olan Erimtan Arkeoloj Müzesi, ulaşım olarak da oldukça avantajlı bir noktada.

28) Tabiat Tarihi Müzesi

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü bünyesindeki yaklaşık 4000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan müze 1968’de ziyarete açılmış.

Toplam 3 kat ve 5 bölümden oluşan müzenin ilk katında ülkemizde geçmişten bugüne yaşayan hayvan ve bitkilerin örnekleri bulunuyor.

Yaklaşık 6400 çeşit fosil bulunan müzede en ilgi çekici olanlar ise dinozor fosili ve fil iskeleti. Dinozor fosili satın alınmış. Fil iskeleti ise Fransa tarafından hediye edilmiş.

29) Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

2015 yılından bu yana ziyaretçilerini kabul eden müze Türkiye’deki ilk satranç müzesi olma özelliğine sahip.

Altındağ Hamamönü’nde bulunan müze modern ve estetik iç tasarımı ile ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

Müze içerisinde değişik ülkelerden farklı farklı birçok satranç takımı sergileniyor.

30) PTT Pul Müzesi

Osmanlı’dan günümüze kadar geçen sürede basılmış olan hemen hemen tüm pulları bir arada görebileceğiniz bir yer PTT Pul Müzesi.

Pullardan en dikkat çekenler ise Kıbrıs’ın kuruluşu, Anıtkabir açılışı, 27 Mayıs için basılan pullar.

Müzede tarihin küçücük kâğıt parçaları üzerinde ete kemiğe bürünüşünü hayret ve hayranlıkla izleyeceksiniz. Bunun yanında müzede dünyanın değişik bölgelerine ait pullar ve zarf koleksiyonları da bulunuyor.

Müzeye ulaşma için Ulus güzergahına giden otobüslere bini Ulus durağı ya da Opera durağında inebilirsiniz. 09.00-17.00 tarihlerinde ziyarete açık olan müzeye girişler de ücretsiz.

31) Gordion Müzesi

Gordion Müzesi Ankara Polatlı’ya 17 km Ankara’ya ise 100 km uzaklığındaki Gordion Müzesi 1963’de 15.000 kilometrekarelik bir alan üzerine inşa edilmiş.

Gordion Müzesi’nde yakınlarında bulunan Gordion Antik Kenti‘nden çıkan eserler sergileniyor.

Yassıhöyük Köyü sınırları içerisinde bulunan müzenin tam karşısında Midas Tümülüs’ü bulunuyor. Bu Tümülüs’te Eşek Kulaklı Midas efsanesindeki Kral Midas’ın mezarı yer alıyor. Gordion Müzesi’nde sergilenen eserlerin kronoloji sıralaması Kral Midas döneminde son buluyor.

32) Türk Hamamı Müzesi

Beypazarı’nda bulunan Türk Hamamı Müzesi kültürümüzde önemli bir yeri olan hamam geleneğinin korunması, sergilenmesi ve gelecek kuşaklara miras bırakılması amacıyla açılmış.

Konusu ve müzecilik yöntemleri ile ülkemizde ilk ve tek olan müze gelin hamamı gibi sergilerinin yanında hamam anası, külhanbeyi gibi canlandırmalar içeriyor.

Türk Hamamı Müzesi’ne Beypazarı yönüne gelen toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz.

33) Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi

Beypazarı sınırları içerisinde olan müze yapım tarihi 1800’ler olan eski bir konakta hizmete açılmış. Müzenin açılış tarihi ise 1997.

Müzede sergilenen eserlerin tamamına yakını yerli halk tarafından bağışlanmış. Bu durum da müzeye Beypazarı’nın tarihini ve kültürünü yansıtan bir misyon yüklemiş.

Müzenin içinde olduğu kadar bahçesinde de görülmeye değer eserler bulunuyor.

Müzeye Beypazarı’na gelen toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz.

34) Beypazarı Yaşayan Müze

Beypazarı Yaşayan Müze, Ankara

Türkiye’nin uygulamalı ilk ve tek müzesi olan Yaşayan Müze klasik bir Osmanlı evinde hizmet veriyor.

Müzeye girdiğinizde yöresel kıyafetli hanımlar size konakla alakalı bilgiler anlatıyor.

İki katlı olan konakta katlardaki ilk odalarda ebru, kurşun dökme ve baskı atölyeleri bulunuyor. Dilerseniz bu atölyelere katılabilirsiniz.

Beypazarı’nda bulunan müzeye ulaşım sağlamak için Ankara’dan kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz.

35) Mehmet Akif Ersoy Evi

Milli şairimiz Akif’in İstiklal Marşı’mızı kaleme aldığı bu ev kendisine Tacettin Şeyhi tarafından tahsis edilmiş.

1949’da müzeye çevrilen ev zamanla bakımsız kalsa da 1984’te restore edilerek ziyarete açılmış.

Tipik bir Ankara evi olan yapı içerinse Mehmet Akif Ersoy’a ait olan saat, tüfek, gözlük, tesbih vb. gibi şahsi eşyalar sergileniyor.

Altındağ’da bulunan şehir içi toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

36) Pembe Köşk

1923 yılında bağ evi olarak alınan Pembe Köşk, Cumhuriyet’in kuruluşunun, ilk yılların sancılarının hepsine tanık olmuş çok köklü bir yapı.

İsmet İnönü Evi olarak da anılan köşk yeni yönetim sistemiyle gelen birçok “ilk”e de ev sahipliği yapmış.

İsmet İnönü ve ailesinin mutlu bir aile hayatı sürdükleri Pembe Köşk’ün yemek odası dekore edilirken Atatürk’ün bizzat ilgilendiği söylenir.

Birçok hayati kararın Pembe Köşk’teki yemek masasında alındığı düşünüldüğünde söylentinin doğruluk payı büyük ölçüde artıyor.

Çankaya’da bulunan köşk 23 Nisan ve 29 Ekim’i içine alan aylarda olmak üzere yılda iki kez ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

37) Pirinç Han

Ankara’nın ilk ahşap hanı olmasından ötürü ayrı bir öneme sahip olan han, 1. Dünya Savaşı yıllarına kadar konaklama alanında hizmet vermeye devam etmiş. Daha sonra restore edilerek antika ve tarihi eşyaların yer aldığı günümüzdeki görünümüne kavuşmuş.

Bugün irili ufaklı 40 dükkânın bulunduğu hanın girişinde Han Duvarları adlı şiiri misafirleri karşılıyor.

Dükkanlarda halılar, bez işlemeler, el emeği cam, ahşap, gümüş ve bakır ürünler bulunuyor.

Dükkanlardan alışveriş yapmak gibi bir niyetiniz olmasa dahi bu tarihi dokunun size sunduğu atmosferle keyifli bir Türk kahvesi içebilirsiniz.

38) Augustus Tapınağı

 

Ulus’ta bulunan tapınak binlerce yıllık köklü bir geçmişe sahip.

Tapınağı dünyaca ünlü yapan neden ise içerisinde Monumentum Ankyranum ya da bizim tabirimizle Ankara Anıtı’nı bulunduruyor olması.

Hacı Bayram Camisi’nin arkasında bulunan tarihi yapıya ulaşma için şehir içi toplu taşıma araçlarından faydalanabilirsiniz.

Tapınağa girişler ücretsiz.