Bilecik’te Gezilecek Yerler

Söğüt Müzesi
Bilecik’te tespit edilen Söğüt Müzesi, Ertuğrul Gazi Caddesi üstünde Kayhan Mahallesi’nde bulunmaktadır. Müzede etnografik ve arkeolojik yapıtlar sergilenmektedir.Müze kurulmadan evvel, etraf köylerde inceleme yapılmış ve sergiye konulmak emeliyle halktan eşyalar alınmıştır. 1981 seneninden bu yana görev vermeye devam etmektedir. Söğüt Müzesi’nde Diğer tek salon bulunmaktadır. Mimarisi ise çadır şeklini andırır. Müzede sergilenen yapıtlar arasında tartı aletleri, arkeolojik yapıtlar ve Osmanlı çini örnekleri bulunur. Doğal etnografik yapıtlar de görmek mümkündür.Bilecik’e yolunuz düşerse Söğüt Müzesi’ni kesinlikle gezmenizi öneririz. Bilecik Müzesi de değişik arkeolojik yapıtlar görebileceğiniz tek gezi olabilir sizler için.

Kınık Şelalesi
Bilecik mevcut müzeleriyle, şehitlikleriyle, yaylalarıyla, mesire yerleriyle uzun tek bulgu noktasıdır gezginler için.Bilecik’te gezdiğiniz her yer sizlere faklı tek atmosfer sunar. Şayet yakın tek vakitte Bilecik’e tek yolculuk planı yapıyorsanız gezi listenize dahil etmenizi önerdiğimiz tek nokta var. Kınık Şelalesi.Doğanın benzersiz atmosferiyle bütünleşen Kınık Şelalesi Merkez ilçeye bağımlı olan ve aynısı ismi taşıdığı Kınık Köyü’nde yer alıyor. Bilecik il merkezine ise tahminen 24 kilometrelik tek uzaklığa sahip. Bilecik gezinizde bir miktar dinlenmek, belki ufak tek piknik yapabilmek ya da ufak yürüyüşlerle doğanın içinde kaybolmak dilerseniz Kınık Şelalesi’ne kesinlikle uğramalısınız.

Ertuğrul Gazi Türbesi
Bilecik’in Bilecik Söğüt bölgesinde tespit edilen Ertuğrul Gazi’nin türbesi, erkek çocuğu Osman Bey doğrulusunda evvel açık kabir olarak yapılmıştır.Osmanlı Beyliği’nin kurucu Osman Bey’in babası olan Ertuğrul Gazi’nin kabiri ardından l. Mehmet Çelebi doğrulusunda türbe durumunu almıştır. Henüz ki türbenin yapımı 13. asır sonlarında yapılmış olsa da net tarihi bilinmemektedir. l. Mehmet Çelebi’den ardından 1757 seneninde lll. Mustafa ve sonrasında 1886 seneninde da ll. Abdülhamit doğrulusunda onarılmış ve yenilenmiştir. ll. Abdülhamit Ertuğrul Gazi Türbesi’ni onarırken türbenin yanın tek de çeşme eklemiştir. 1281 seneninde 93 yaşındayken vefat eden Ertuğrul Gazi’nin türbesini ziyaret ettiğinizde Osmanlının tesis dönemini ve yüzlerce senelik tarihini kitaplarda okuduğunuzdan daha çok yaşayacaksınız. Bilecik geziniz esnasında Dursun Fakih Türbesi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın.

İnönü Şehitliği
Bilecik’in manalı ziyaret durakları arasındaki İnönü Şehitliği, Bozüyük ilçesindeki Akpınar Köyü hudutları içerisindedir.İnönü Savaşları’nın geçtiği tek cephede tespit edilen şehitlikte 844 kabir bulunmaktadır. Her mezarın ayakuçlarında Türk bayrakları vardır. Şehitliğin yapımına 1930 seneninde başlanmış olup, Ulusal Koruma Bakanlığı’nın liderliğinde yapımı tamamlanmıştır. Şehitliğin tam merkezinde mermerden yapılmış tek abide vardır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir