Kavrun Yaylası

Kavrun Yaylası

Kavrun Yaylası

Kavrun Yaylası

Milyonlarca Yıl Öncesine Yolculuk

Rize’de bulunan, Aşağı ve Yukarı Kavrun Yaylası olarak ikiye ayrılan Kavrun Yaylası, Kaçkarların en önemli yaylalarından biridir. Hem dağcılar hem de yerel halk için merkez bir noktada yer alan Kavrun Yaylası, 2015 ve 2016’da “Yeşil Yol” projesine karşı yapılan protestolarda da başı çeken yaylalardan biri olarak bilinmekte.

Kavrun Yaylası 20-30 yıl öncesinde binlerce küçükbaş hayvanın otladığı, hatta insanların hayvanlarını otlatmak için yer kavgası verdiği bu yaylada nüfus bir hayli azalmış. Aşağı Kavrun yazın dahi hayalete dönmüşken, Yukarı Kavrun da yerel hayat kısıtlı olsa da varlığını sürdürmekte; bir kısmı eskiyi yad etmeye gelen yaşlılar, serinlemeye giden köylüler ve az sayıda kalan hayvan. Bu bölgelerde yaşayan birçok insan hayvancılıktan para kazanamayınca büyük şehirlere göç etmek durumunda kalmış. Kavrun Yaylasına nasıl gidilir

Yukarı Kavrun Yaylası, Kaçkar Zirvesi’ne tırmanacak dağcıların uğrak noktası ve ilk kamp yeridir. Buradan başlayan rotalarla zirve tırmanışları yapılır. Bizim gibi amatörler için ise çok özel trekking rotaları bulunmaktadır. Kavrun Yaylası’ndan yürüyerek 2-2,5 saatte ulaşılan “Buzul Gölleri” günübirlik bir gezi için en iyi seçenek. Kavrun Yaylası’nın tepesinden çıkıp dereyi sağınıza alarak patika yolları ve dağcıların bıraktığı taş kulelerini takip ederek yaklaşık 2,5 saatte varılıyor. Bu rotayı tamamlayıp hava kararmadan geri dönebilmek için öğleden önce yola düşmek şart. Bu geziyi bölgedeki rehberler eşliğinde daha güvenli yapabileceğiniz gibi, ufak da olsa yolunuzu kaybetme riski ile kendiniz de gerçekleştirebilirsiniz. Rize‘nin doğal güzelliklerini keşif için şahane fırsat.

Kavrun Yaylası Buzul Gölü

Biz şansımıza göllere ilk kez çıkacak, fakat trekking tecrübesi olan bir aile grubuna denk geldik ve beraber yürüdük. Bizim gibi doğa yürüyüşü deneyiminiz az ise birileri ile beraber gitmek daha güvenli olacaktır. Dağ havası her zaman sürprizlerle dolu, bir anda sis inip göz gözü görmeyecek bir hal alabiliyor, bu gibi durumlarda bölgeyi iyi bilen birilerinin yardımı önemli olacaktır. Patikayı ve dereyi takip ettiğiniz sürece sorun yaşamazsınız. Daha tecrübeliler göller bölgesinde gece konaklayıp, Öküzyatağı Vadisi’ne devam edebilir. Bölgede internet de çekmediği için hazırlıklı olmak şart.

Kavrun Yaylası Karadeniz turu

Göller bölgesine “Buzul Gölleri” denmesinin sebebi göllerin buzul olması değil, buzul çağından yadigar olmalarıdır. Kavrun Yaylası’nı da içine alan vadi, buzul çağı sonrası eriyen buzul kütlelerinin dağı yarmasıyla oluşmuştur.  Bu göller de buzul zamanında eriyen buzullardan meydana gelmiştir. Yani başka bir deyişle bu göller milyonlarca yıl öncesine yolculuk etmektir . Yorucu bir yolculuk sonrası bu göllere varmanın hazzı ve milyonlarca yıl öncesine bakıyor olmanın keyfi bütün yorgunluğa bedel. Yaklaşık 2900 rakımdaki göllerde suyun sıcaklığı sıfır derecesine yakın, ama bu gölde birkaç saniye çırpınma deneyimi için mayonuzu yanınıza almayı unutmayın, çıkınca da hızlıca kurulanın.

 

En az 4 saati bulan yürüyüş fazla geldiyse, Kavrun Yaylası’nın sokaklarında dolaşıp insanlarla sohbet edebilir, dereden akan nefis suyundan içip, derme çatma köprüsünün kenarında çay içebilirsiniz.

Kavrun Yaylası

Kavrun Yaylası’na Nasıl Gidilir?

2350 rakımda bulunan Kavrun Yaylası’na gitmek için Ayder’den geçmek gerekmektedir. Ayder’den 13 km uzaklıktaki yol araçla yaklaşık 1 saat sürmektedir. Yürüyerek ise yaklaşık 3-3,5 saat sürecektir. Bozuk ve toprak yoldan çıkmak için altı yüksek bir araba şart. Ayder’den Kavrun Yaylası’na çıkarken Galer Düzü’nde ve diğer başka noktalarda kurulmuş küçük tesislerde mola verilebilir.

Kavrun Yaylası

 

Ayder’den Kavrun’a sıklıkla minibüs seferleri yapılmaktadır. Bu sebeple araç kullanmadan da rahatça ulaşılabilir. Minibüsün tek yön ücreti 2015 itibariyle 15 TL’dir. Sabahın erken saatlerinden akşam 5-6 saatlerine kadar araç bulunabilmektedir.

Kavrun Yaylası yürüyüş turları

Kavrun Yaylası’nda Konaklama

Kavrun Yaylası’nda yaylada yaşayanları rahatsız etmeyecek uzaklıkta bir noktada çadır atabilirsiniz. Şahin Pansiyon ve Kır Pansiyon olmak üzere iki adet de tesis bulunmaktadır. Buralarda yemek seçenekleri de boldur ve Ayder’den çok daha tatmin edicidir. Ayder’e geldiyseniz bir gecenizi de burada yayla serinliğinde, sonsuz yıldızlar eşliğinde geçirmenizi öneririz.