Büyükada Adalar Gezilecek Yerler

Büyükada Adalar Yapılacak Şeyler

İstanbul’da yaz ayları geldiğinde Adalar sezonu açılır. Adalar yerli ve yabancı turistlerle dolar taşar. Sıcak yaz ayalarında şehir dışına kaçma imkanı olmayanlar, İstanbul’a yakın Adalar’a gitmeyi tercih ederler. Günümüzde İstanbul’un sayfiye yeri olan Adalar, eskiden çok kötü bir üne sahipmiş. Büyükada’nın, Bizans döneminde adı; Yunanca prens anlamına gelen Prinkipos’muş. Bizans’taki taht kavgaları, siyasi ve dini içerikli anlaşmazlıklar sonucunda, prensler, prensesler ve devlet büyükleri bu adalara sürgün edilirmiş. Çoğunlukla da Adalar’a gönderilmeden önce gözleri oyulurmuş. Bu nedenle adalar ingilizce Prince Islands (Prens Adaları) olarak da bilinir. 19. yüzyıla kadar, ulaşım çok zor ve neredeyse imkansız olduğundan Adalar’da çok az sayıda insan yaşarmış. İlk defa 1846 yılında İstanbul – Adalar arasında düzenli vapur seferleri yapılmaya başlanmış. Bu tarihten sonra burada daha çok yazlık evler yaptırılmış. Az sayıda da balıkçı nüfus buraya taşınmış.

Büyükada Adalar Yapılacak Şeyler Büyükada Adalar Yapılacak Şeyler

19. yüzyıl ve 20. yüzyıl sonlarında yaptırılan ahşap köşkler, geleneksel Osmanlı ve Türk Mimarisi tarzında inşa edilmiş. İstanbul açıklarındaki en büyük ada olan Büyükada’nın nüfusu sıcak yaz günlerinde ve özellikle hafta sonlarında 10 katına çıkıyor. Adada resmi araçlar hariç motorlu araçların kullanılması yasak. Bu nedenle, fayton ve bisiklete binebilirsiniz. Faytonlarla Büyükada’nın bütün çevresini dolaşabilirsiniz veya Lunapark denilen bölgeye gidebilirsiniz. Burada cafe ve restaurantlar bulunuyor.

Büyükada Adalar Yapılacak Şeyler – Büyükada Adalar Gezi Rehberi

Büyükada Aya Yorgi Kilisesi

Aya Yorgi Kilisesi’ne ulaşmak için faytonla Lunapark Bölgesi’ne geldikten sonra, 1 km yokuş yukarı tırmanmanız gerekiyor. Yokuş yukarı tırmanırken, burayı ters ters tırmananları veya makaradan yola ip serenleri görebilirsiniz. Ağaçlara; ev, araba gibi çeşitli resimler asanlar da var. Bu resimlere insanlar ihtiyaçları olan şeyleri çiziyorlar ve asıyorlar. Hristiyan inanışına göre Aya Yorgi Kilisesi’ni ziyaret edenler yarı hacı sayılırmış. Tam hacı olmak için ise Efes’te bulunan Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret etmeniz gerekiyor. Aya Yorgi; 1751 yılında Saint George adına yapılmış bir Ortodoks Kilisesi. Bu tarihte yapılan, şapel ve dua yeri eski kilise olarak biliniyor. Taştan yapılan diğer kilise ise 1905 yılında yapılmış.

Büyükada Aya Yorgi Kilisesi

Büyükada Aya Yorgi Kilisesi’ne Nasıl Gidilir?

Büyükada Adalar Gezilecek Yerler arasında ilk sırada olan Aya Yorgi Kilisesi’ne, faytonla veya bisikletle Lunapark Bölgesi’ne gelerek, buradan yukarı 1 km yürüyerek çıkmanız gerekiyor.

Büyükada Adalar Yücetepe Kır Gazinosu

Aya Yorgi Kilisesi’nin hemen yanında manzaralı güzel bir cafe ve restaurant bulunuyor. Yukarı çıkarken yorulursanız, burada dinlenip vakit geçirebilirsiniz. Adayı yukarıdan gören muhteşem bir manzarası var. Özellikle köfte, sucuk ve börekleri çok güzel. Denemenizi tavsiye ederiz.

Büyükada Adalar Yücetepe Kır Gazinosu

Büyükada’da Nerede Ne Yenir?

Choco White

Büyükada’da bir çok yerde dondurma ve tatlı deneyebilirsiniz. Özellikle, Büyükada Vapuru’ndan indikten sonra sağda ve solda bir çok tatlıcıya ve dondurmacıya rastlayacaksınız. Sıcak yaz günlerinde buralarda oturarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Biz Choco White’ı çok beğendik. Profiterol, ekler ve dondurmaları çok iyi. Denemenizi tavsiye ederiz.

Choco White

Büyükada Sahil

Büyükada İskelesi’nin bulunduğu sahil oldukça kalabalık oluyor. Burada yan yana bir çok cafe ve restaurant bulunuyor. Özellikle balık ve midye tava adanın en sevilen ve tercih edilen menülerinden biri. Ayrıca yaz aylarında dondurma ve waffle da yiyebilirsiniz.

Büyükada Sahil’e Nasıl Gidilir?

Büyükada Adalar Gezilecek Yerler arasında ilk sıralarda olan Büyükada Sahil’e vapurla Kabataş, Kadıköy veya Bostancı’dan ulaşmanız mümkün. Büyükada Vapur’undan indikten sonra sahil boyunca yürüyebilirsiniz.

Büyükada Adalar Plajları

Büyükada’nın çevresinde bir çok plaj da var. Sıcak yaz günlerinde oldukça kalabalık olan halk  plajlarının dışında, özel bazı plajlar da bulunuyor. Adada konaklamak isteyenler için butik oteller bulunuyor. Hafta sonunuzu, Büyükada’da geçirmek isterseniz, önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var.