Çanakkale Babakale Gezilecek Yerler

Ak Liman Koyu

Henüz bu hafta sonu için tatil planı yapmadıysanız Çanakkale’nin muhteşem manzarasına karşı konumlanmış Babakale’yi ziyaret edin. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde görsel şölen sunan Babakale ölmeden evvel görülecekler listesine eklenmelidir. Balık konusunda Türkiye’deki usta rota Çanakkale Babakale hakkında bilinmeyenleri sunuyoruz.

Çanakkale Babakale Gezilecek Yerler

Çanakkale Babakale Gezilecek Yerler : Babakale Gezi Rehberi

Türkiye’nin en batı ucundayız… Burası Türkiye’nin ve Asya’nın en uç noktası…

İlk olarak Babakale’de neler yapılır sorusunun ilk yanıtı; müthiş bir manzaraya karşı o eşsiz gün batımını izlemek olmalı. Babakale ismini peki nereden almış; ismi, Babakale’nin içindeki o kale sayesinde hep böyle anılmış. Balıkçılık ve zeytincilikle köyün tamamında uğraşan halkı göreceksiniz. Buralardan geçimlerini sağlıyorlar. O lezzetli zeytinlerinden yapılan zeytinyağları da haliyle sofraların baş tacı. Çanakkale’nin olmazsa olmaz rotası Ege’nin incisi, Babakale balıkların yumurtalarını bıraktığını özel bir bölge ve her çeşit balık burada taze taze sofralarınıza geliyor. Bu yüzden Babakale’nin ikinci adına akvaryum demek buraya yakışacak en doğru kavramlardan biridir.

Ak Liman Koyu

Ak Liman Koyu

Osmanlı donanmalarının Babakale, deniz yolu ile Çanakkale’ye ulaştıkları tek rotadır. Sürüyle balık çeşidi barındıran Babakale’de deniz keyfi yapmak isterseniz Ak Liman Koyu gideceğiniz adres olmalıdır. İlk gördüğünüz andan itibaren incecik kumu ve o eşsiz plajı ile vazgeçilmezlerinizin arasında olacak. Babakale’nin o büyüleyici gün batımını Çanakkale tatilinizde izledikten sonra keyifli bir akşam yemeğine sıra geldiyse köyün içerisinde bulunan oldukça mütevazi restoranları tercih edebilirsiniz. Yemek için burada yaşayan halka adres sorarsanız Babakale’in en meşhur yerinde taptaze balıklarından afiyetle yiyebilirsiniz.

Babakale Kalesi

Babakale Kalesi

Babakale’de gezilecek yerler arasında ilk sırada Babakale Kalesi var… Düzgün kesme taştan Horasan tekniği ile yapılmış, dikdörtgen biçimli bir kaledir… Kalenin yapımı için zindanlarda mahkumlar getirilmiş, kalenin tamamlanmasıyla birlikte özgürlük vaadedilmiş ve kale tamamlanmıştır. Salınan mahkumlar, burada ilk yerleşik hayatı da başlatmışlardır…

Babakale’nin en önemli özelliği ise, Osmanlı Devleti’nin yaptığı son kale olmasıdır…

Babakale’de gezilecek diğer yerler, Babakale Camii, Babakle Feneri, Babakale Limanı olarak sıralanabilir…

Babakale Camii

Çanakkale Babakale camii

Babakle Feneri

Babakale Limanı

Babakale Limanı

Babakale Limanı

Bir hafta sonunu Babakale’de geçirmek işte böyle keyif vericidir. Bu atmosferde şayet olmak ve içinize havasını doya doya çekmek ve de çeşit çeşit balıkları ile süslü masalarında akşam yemeği yemek isterseniz şimdiden Ayvacık Otelleri’nden yerinizi ayırtabilirsiniz.

Babakale’nin bıçakları

Babakale’nin bıçakları ünlüdür… Gitmişken Babakale bıçağı alıp gelmeniz tavsiye edilir…