Zonguldak’ta Gezilecek Yerler – Zonguldak Turistik Yerler

Halil Paşa Konağı


Üç bini aşkın arkeolojik yapıtın sergilendiği Karadeniz Ereğli Müzesi’nin de yer aldığı Halil Paşa Konağı 19.yy’da 2. Abdülhamit’in sancak beyi Halil Paşa doğrulusunda yaptırılmıştır. Romai Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerine ilişkin birden fazla tarihi yapıt vardır. Zonguldak’ta Gezilecek Yerler arasında en üstlerde yer alır.
Konak 3 katlı olup, sofalı tasari tarzında inşa edilmiş. 19. asır sonlarına doğru kentin ehemmiyetli isimlerinden olan Halil Paşa Karamanoğlu doğrulusunda yaptırılmıştır.Halil Paşa Konağı, tek devre ortaokul ve lise olarak görev vermiştir. 1988 seneninde ise Kültür Bakanlığı doğrulusunda alınıp geniş kapsamı geniş tek restorasyon döneminden geçmiştir. 1998 seneninde bütün çalışmaları biten konak Ereğli Müze Müdürlüğü’nün yedi adresidir.

Gökgöl Mağarası


Sarkıtlarıyla, esrarengiz atmosferiyle Erçek Deresi seviyesinde tespit edilen mağara, Zonguldak’ın en uzun ikinci mağarasıdır. 3350 metre uzunluğundadır. Gökgöl Mağarası, Zonguldak’ın turizmini canlandıran gezi meydanlarından biri. Içindeki mistik atmosfer yaratan sarkıtları, dikitleri ve galerileri harbiden görülmeye kıymet, fantastik tek dünya sunuyor.
Şehrin 5 kilometre uzaklığında, Erçek Deresi’nin doğusunda tespit edilen mağara, basit tek ulaşım yoluna sahip. Zonguldak-Çaycuma yolunun derhal üstünde bulunuyor.

Sofular Mağarası Zonguldak’ta Gezilecek Yerler


Sofular Köyü’ne olan yakınlığından kaynaklı bu ismi almıştır. Tarih evveli vakitte oluşmuştur. Mağara içerisinde salon ismi verilen devasa ve muhteşem oda var. Tavandan yere inen sarkıtlar ne yazık ki zaman içinde tahrip edilmiş. Ayrı olarak Zonguldak’ta Cumayanı mağarası, Çayır Köyü Su Mağarası gibi görülmesi lüzumlenen mağaralar da vardır.

Cehennemağzı Mağaraları Zonguldak’ta Gezilecek Yerler


Hades’in ölüler ülkesi şeklinde de Mitoloji’de ismini duyduğumuz Cehennemağzı Mağarası, Herkül’ün altın postu bulmak için girdiği ve vazifesini başarı ile tamamladığı yer şeklinde de bilinir.
Mitoloji’de Hades’in ölüler ülkesi olarak biliniyor. Bu arada efor tanrısı Heracles’in (Herkül) yeryüzündeki 12. vazifesini gerçekleştirdiği yer şeklinde de bahsedilmektedir. Herkül altın postu bulmak için Cehennemağzı Mağaraları’na girmiştir ve vazifiyeti tamamlamıştır. Ereğli ismi de Heracleia’den gelmektedir. Bu mitolojik değere bulunduran Cehennemağzı Mağaraları, üç mağaradan oluşmaktadır.

Cumayanı Mağarası


Ilk defa 1976 seneninde incelenen Cumayanı Mağarası,Zonguldak’ın Cumayanı Mahallesi’ne epey yakındır. Semt ile mağara arası tahminen 1 kilometredir.Mağarada ilk araştırmalar Chris Baue, Dündar Çetin ve Arda Çalı doğrulusunda gerçekleştirilmiştir. Mağara 1976 ve 1978 senelerinde da incelenmeye devam edilmiştir; bu kez değişik arkeologlar tarafından.Mağaraya ilişkin üç giriş bulunmaktadır ve mağaranın toplam uzunluğu 10 kilometredir.