Yalova Gezilecek Yerler – Yalova Tarihi Yerler

Karaca Arboretumu


Yalova’da bulunan ve çoğu nebat türüne ev sahipliği yapmış Karaca Arboretumu, bilhassa nebat bilimciler doğrulusunda alaka görse de şehre gelen turistlerin de ilgisini üstüne çekmeyi muvaffak olan noktaların başında geliyor. Yalova gezilecek yerler arasında en başlarda gelir.

Karaca Arboretumu, Yalova-Termal yolu üstünde bulunan Samanlı Köyü içinde bulunuyor. İl merkezine tahminen 5-6 kilometre uzaklıkta… Toplam 135.000 metrekarelik tek kısmı içine alan arboretum iris bahçeleri, nebat bahçeleri, bonsai nebat koleksiyonları ve gül bahçeleriyle çevrili.Bunların yanında 5 bin odunsu nebat mevcut.

Üvezpınar


Yalova’nın kaplıcalarıyla meşhur Termal ilçesinin 11 km yukarısında bulunan Üvezpınar, yemyeşil nebat örtüsüyle görenleri kendisine hayran bırakıyor.Samanlı Dağları’nın eteğinde, görkemli tek panoramik manzaraya bulunduran Üvezpınar, tabii güzellikleri ile huzuru arayanların yegane adreslerinden biri.

Yürüyen Köşk


Yalova’da tespit edilen Yürüyen Köşk, yapıldığı dönemde yaşanan hikayesiyle ünlüdür. Yürüyen Köşk, Atatürk’ün talebi üstüne yapılmaya başlanmıştır.
Yapıldığı sırada köşkün yer aldığı yeri ziyaret eden Atatürk, o sırada çınar ağacının dallarını kesmeye gayret gösteren tek bahçıvan görür. Bahçıvanı yanına çağırarak bunu sebep yaptığı sorar. Ağacın dalları köşkün duvarlarına dayandığı için kesilmesi gerektiği yanıtını alınca şaşıran Atatürk, ağacın kesilmesini değil köşkün kaydırılması gerekliliğini söyler.

Kara Kilise (Yalova Gezilecek Yerler)


İlk yapıldığında Roma’ya ilişkin tek su yapısı olan, Bizans döneminde ise kiliseye çevrilen Kara Kilise, Yalova’nın Çiftlikköy kazasında bulunmaktadır.
Sahil Mahallesi’nde bulunan yapı, il merkezine 3 kilometrelik tek mesafededir. Başka kiliselerden değişik istikametlere doğru uzanır. Istikameti kuzey-güney eksenindedir.

Sudüşen Şelalesi (Yalova Gezilecek Yerler)


Yalova’nın kıymetli parçalarından bir tanesi olan Sudüşen Şelalesi, Termal ilçesinin hudutları içerisinde bulunmaktadır.
Doğal tek güzelliğin tam merkezinde yanlızca yanınızda tespit edilen değerli insanlarla keyifli zamanlar geçirmek için epey çekicidir. Misafirlerin sunmuş olduğu piknik alanlarında yeşil doğanın içinde, şelalenin tatlı mırıltısı ile birlikte tek şeyler atıştırırken bu arada ruhunuzun dinlendiğini fark edeceksiniz.