Van’da Gezilecek Yerler

Van Kedi Evi (Van’da Gezilecek Yerler)


Nesli azalan Van kedilerinin savunmaya alınması için yapılıp fonksiyonel duruma gelen Van Kedisi evi Van’da Gezilecek Yerler arasında en güzel yerlerdendir, Van Yüzüncü yıl Üniversitesi’nde bulunmakta.
Dünyanın faunası için oldukça önemli bir yere bulunduran Van kedilerinin, bundan sonra korunabildiği ve ilmi çalışmaların da gerçekleştiği Van Kedi Evi’nde dişi ve erkek kediler ayrı bölümlerde bulunmakta. Yeni doğan kediler için de ufak bir kısım bölünmüş halde olup, hasta olan kedilerin tedavileri yapılmakta.
Bahçede oynayan Van kedilerinin çok değişik ve bir o kadar tatlı dünyalarına şahit olmak isteyenlere çok keyifli bir gezi noktası oluyor Van Kedi Evi.

Eski Van Şehri (Van’da Gezilecek Yerler)


Eski Van Kenti, Van Kalesi’nin güney bölümünde bulunuyor olup, bütün kalıntılarıyla yeni kazı çalışmalarına ev sahipliği yapmakta.
Van’ın bu eski yerleşim kısmı üç istikametten çevreleyen surlarla destek edilmiş. Kentin en ehemmiyetli kalıntılarından ve eski fotoğraflarından buradaki hanelerin çoğunlukla bir ya da iki katlı olarak inşa edildiği bilinmekte. eski Van Şehri’nin camileri, kiliseleri ve başka bütün yapıları Rus işgaline kadar kesintisiz kullanılmış olup, işgalin sonrasında işlevselliklerini yitirmiş. Son zamanlarda yanlızca birkaç yapının viran bir şeklinde geldiği alanda ne yazık ki Van Ulu Camii’nin de yanlızca minaresinin bir kısmı görülür.

Adır Adası (Van’da Gezilecek Yerler)


Van Gölü’nün yüzölçümü devasa adalarından bir tanesi olan Adır Adası, Lim Adası şeklinde de adlandırılmaktadır.
Adır Adası hem içindeki tarihi kilise ve manastırıyla hatta tabii güzelliğiyle görülmesi istenilen yerlerin başında geliyor. çoğunlukla bahar aylarında gidip görmenizi önerdiğimiz Adır Adası, birden fazla martının kuluçka merkezi durumuna gelmiştir.

St. Bartholomeus Kilisesi


Van-Başkale’nin hudutlarında tespit edilen Albayrak Köyü’ndeki St Bartholomeus Kilisesi, alanda nadir Hristiyan dini yapılarından biridir.
St. Bartolomeus Kilisesi’nin yapılış tarihi net olarak bilinmemekle birlikte; 3. Asırda yapıldığına alakalı olan görüşler bulunmaktadır. Kentin göz dolduran yapıları arasında olup; turizme kazandırılması amaçlanarak restorasyon çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. Kilisenin duvarlarındaki süslemeleri orijinalliğini şu zamana kadar kadar korumuştur ve bu arada kentin turizm potansiyeli yüksek olan bir yapısıdır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir