Uşak’ta Gezilecek Yerler

Uşak; köklü kültürü, doğal güzellikleri, sıcakkanlı insanları ile görülmeye değer birçok güzelliğe ev sahipliği ediyor. Uşak, Ege bölgemizdeki şehirlerimizden biridir. Uşak’ta eğer bir gezi yapmayı planlıyorsanız buraya göz atmalısınız.

Doğal Güzellikler

Doğal Güzellikler

Uşak sadece tarihi ile değil doğal güzellikleri ile de görülmesi gereken bir yerdir. Ilıcak Subaşı Parkı, Evrenli Doğal Parkı, Göğem Göleti, Ulubey Kanyonu, Takmak Göleti, Karaağaç Göleti Uşak’da gezilecek yerler arasında bulunur.

Ören yerleri

Uşak Ören yerleri

Ege bölgesindeki birçok yer gibi Uşak, köklü bir tarihe sahiptir. Farklı medeniyetlere tarih boyunca ev sahipliği yapmış olan Uşak’ta Blaundus Antik Kenti ve Banaz Akmonia Antik Kenti’ni gezebilir, keyifli bir yolculuğa Uşak tarihinde çıkabilirsiniz.

Müzeler

Uşak Müzeleri

Mutlaka Uşak geziniz sırasında şehir merkezindeki görülecek yerler arasına müzeleri alın. Uşak Arkeoloji Müzesi binlerce yıllık arkeolojik buluntuların sergilendiği ve Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi Uşak’ın köklü geleneğini daha yakından tanıyabileceğiniz yeri gezmenizi tavsiye ederiz.

Kaplıcalar

Kaplıcalar

Uşak kaplıcalarında hem sağlık hem keyif dolu bir gezme yapabilirsiniz. Özellikle Örencik Kaplıcası, Aksaz Kaplıcası ve Hamamboğazı Kaplıcaları Uşak kaplıcaları arasında en bilinenleridir.

Tarihi Uşak Evleri

Tarihi Uşak Evleri

Uşak tarihi evleri, Uşak’ın simgelerinden biridir ve Kültür Bakanlığı tarafından korumaya alınmıştır. Mutlaka şehir geziniz sırasında görmeniz gereken kültür mirasları arasındadır. 86 tanesi günümüze ulaşabilmiş olan Tarihi Uşak Evleri’ni Karaağaç Mahallesi, Aybek Mahallesi, Işık Mahallesi ve Kurtuluş Mahallesi’nde görebilirsiniz.

Uşak Bedesteni

Uşak Bedesteni

Uşak Bedesteni, şehir merkezinde yer alır ve Sahaflar Çarşısı olarak da günümüzde bilinir. Kentte görebileceğiniz tarihi yapılardan biridir. 100 yıla yakındır var olduğu bilinen Uşak Bedesteni’ni gezebilir burada alış veriş yapabilirsiniz.

Uşakta Gezilecek Yerler

Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi

Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi

Kaftancızade adlı Uşak’ın tarihi binalarından biri olan yapı, Etnografya Müzesi olarak günümüzde hizmet vermektedir. Konakta şehrin hem tarihi mimarisini hem de kültürel yaşantısını gözlemleyebilirsiniz, konak il merkezine bağlı Bozkurt Mahallesi’nde bulunur.

Atatürk Evi de denilmektedir. Kurtuluş Savaşı’nın cereyan ettiği dönemlerde karargah binası olarak kullanılması ve Atatürk’ün burada bir süre ikamet etmiş olması bunun nedenidir. Atatürk aynı zamanda Yunan Ordusu Başkomutanı Trikopis ile bu binada görüşmüştür. Esir düşmesine rağmen Trikopis bu konakta Atatürk’ün misafiri olmuştur.

1793 yılında Kaftancızade Konağı kamulaştırılmış ve restore edilmiştir. Müze olarak hizmet vermeye ise 1978 yılında başlamıştır.

Kilimler, yöresel kıyafetler, halılar ve eski silahlar sergilenmektedir. Atatürk Müzesi olarak üst katı düzenlenmiş olup; Atatürk’ün bu katta yatak odası ve kişisel eşyaları bulunmaktadır.

Uşak Arkeoloji Müzesi

Uşak Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi, Uşak’ın merkezine bağlı Kurtuluş Mahallesi’nde yer almaktadır ve zengin bir koleksiyona sahiptir.

İlk olarak Uşak’ta müze fikri ortaya 1966 yılında çıkmıştır ve Arkeoloji Müzesi’nin açılışı 1970 yılında yapılmıştır. İçerisinde çok fazla kalıntıyı barındıran Uşak Arkeoloji Müzesi, aslında biraz küçük bir binadır. Müze binasının bahçesinde bile öyle ki çok sayıda paha biçilmez arkeolojik parçalar sergilenmektedir.

Bol miktarda heykeller, mezar stelleri ve adak stelleri görebileceğiniz Uşak Arkeoloji Müzesi’nde Tunç çağından günümüze gelen gaga ağızlı testiler ve taş baltalar da bulunmaktadır. Roma çağının aynı zamanda küçük parçaları olan cam eserler, toprak kaplar da müzede bulunmaktadır.

Uşak Arkeoloji Müzesi şehrin ilk ziyaret edilesi mekanlarından biridir. pazartesi günleri dışında 8:30-16:30 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Aksaz Kaplıcası

Aksaz Kaplıcası

Sadece Uşak ilinin termal su zenginliklerinden biri olan Aksaz Kaplıcası, Örencik Kaplıcası’nın yer aldığı Ulubey ilçesinde yer alıyor. 25 km ilçe merkezine uzaklıktaki Aksaz Köyü’nde bulunan kaplıca, 650 m deniz seviyesinden yüksektedir. Aksaz Çayı kenarındaki bir granit kayasının dibinden kaplıcanın kaynak suyu gelmektedir. 39 derece sıcaklığa sahip olup, su sülfat karbonatlıdır. Felçlilere, ağrılara, sancılara ve cilt rahatsızlıklarına şifa niyetindedir.

Burma Camii

Burma Camii

Burma Camii, Uşak’ın il merkezindeki Küme Mahallesi’nde bulunur, kesin bir bilginin hangi yılda yapıldığına dair olmamakla birlikte Evliya Çelebi’nin Seyahatname isimli kitabında ismi Hacı Mustafa Camii olarak geçmektedir ve M. 1572-1573 yılları olarak yapım yılı kabul edilmektedir.

Burma camii, Ulucami’nin doğusunda yer almakta, yapımında ise tuğla, moloz taş ve beton malzemenin kullanılmakta olduğu görülmüş olup, özellikle caminin minaresi dikkat çekmektedir. Burma yivli olarak minaresi inşa edilmiştir ve tek şerefelidir. 1771-1772 yılları arasında Burma Camii tamir geçmişi olup, 1922 yılında geçirdiği bir yangından sonra onarılmıştır. 1988 ve 2008 yıllarında da aynı zamanda geniş çaplı bir onarım sürecinden geçmiştir.

Burma Camii’nin iki kubbesi olmakla birlikte ibadete günümüzde de hala açıktır.

Uşak Bedesteni

Uşak Bedesteni

Günümüzde Sahaflar Çarşısı olarak kullanılan ve Uşak’ın en sağlam bedesteni olan yapı, şehrin il merkezinde bulunmakla birlikte Uşak Bedesteni adı ile anılır.

Uşak Bedesteni’nin Mendepazarı mevkiindeki hangi yıl ve kim tarafından yapıldığı bilinememekle birlikte bazı kaynaklardan edinilen bilgiye göre mimarinin bir İtalyan olduğu ve 1901 yılında yapının inşa edildiği bilgisi bulunmaktadır. Dikdörtgen planlı Bedestenin mimarisinin her iki ucunda da birer giriş kapısı bulunmaktadır. Uzunca bir koridoru olup, odalar koridorun her iki yönünde de sıralanmış durumdadır.

1980 yılında Uşak Bedesteni büyük bir restorasyon döneminden geçerek hem onarılmış hem de yenilenmiştir ve Sahaf Çarşısı olarak artık hizmet vermektedir.

İnay Kervansarayı

İnay Kervansarayı

Günümüzde Uşak’ın tarihi kalıntılarından biri olan İnay Kervansaray’ı harap bir durumdadır.

Kervansarayın, herhangi bir onarım ya da restorasyon geçirmediği için sadece bir kısmı ayakta kalabilmiştir. Ulubey ilçesine bağlı olan İnay Köyü’nde İnay Kervansarayı yer alıyor. Moloz ve kesme taşın yapımında kullanıldığı görülüyor. 13. ve 14. yüzyılda bu tarihi kalıntının yapıldığı tahmin edilmektedir. Çok fazla her ne kadar bakımsız kalmış olsa da İnay Kervansarayı’nı Uşak gezinize dahil edebilirsiniz.

Ilıcak Subaşı Parkı

Ilıcak Subaşı Parkı

Ilıcak Subaşı Şelalesi Uşak’ın dinlenilen, eğlenilen ve keyifli yürüyüş yapılabilen noktalarından biridir. İzmir-Uşak çıkışında yer alan parkta piknik de yapılabilmektedir.

10000 metrekare alanın içerisinde olan parkta tenis kortları, futbol sahası, yüzme havuzu, spor tesisleri, çocuk oyun alanları da yer almaktadır. Sık sık şehir halkının geldiği ve ailelerin, arkadaş gruplarının eğlenceli vakit geçirdiği Ilıcak Subaşı Parkı, bir an bile gün boyu sıkılmaya fırsat vermeyen bir noktadır. Şehre gelen turistlerin de bu özelliği sayesinde muhakkak uğradığı yerler arasında olmayı başarmıştır.

Evrenli Doğal Parkı

Evrenli Doğal Parkı

Evrenli Doğal Parkı, Uşak-Sivaslı ilçesinde bulunur ve mesire yeri olarak bölge halkı kullanır. İlçe merkezine park 1 km uzaklıkta bulunmaktadır ve asfalt bir ulaşım yoluna sahiptir. Bahar ve yaz aylarında özellikle kalabalıklaşan Evrenli Doğal Parkı yeşil bir alana hakimdir. Bir kısım yeşillik doğal, bir kısım da sonradan yapılmış olan çam ağaçlandırmasıdır.

Cimcim Çeşmesi

Cimcim Çeşmesi

Cimcim Çeşmesi Uşak’ın şehir merkezinde bulunur ve 1896 yılı ile tarihlendirilmektedir. Kim tarafından çeşmenin yapıldığı ise bilinmemektedir. Kesme taşlar yapımı sırasında kullanılmış olup, oldukça mimari açıdan da gösterişlidir. Her iki Cimcim Çeşmesi’nin yüzünde de basık yuvarlak silmeli kemerler görülmekte olup, kabartma ay yıldız ile çeşmenin köşe dolguları da süslenmiştir. Taş oyma sanatının, özellikle kıvrımlarındaki incelik en benzersiz örneklerinden biridri.

Cimcim Çeşmesi Kitabesi’nde yazanlar;

‘Toplanıp ehli mürevvet yaptılar bu çemeyi

Oldu çari ab feyz harü şevrullah ile

Görmek istersen eğer dünyada ab-ı kevseri

Çeşme-i Cimcimden iç bi kase aşkullah ile

Sene 1316 (1896)

Şehir merkezindeki Halit Ziya İlköğretim Okulu’nun yakınında çeşme yer almaktadır.

Örencik Kaplıcası

Örencik Kaplıcası

Ülkemizin termal su zenginliklerinin en büyük bölümlerinden birine sahip olan Uşak’ta, Örencik Kaplıcası’nın ehemmiyeti büyüktür. Yıl içinde çoğu turiste ev sahipliği yapmış Örencik Kaplıcası Uşak-İzmir karayolunun üstünde tespit edilen Göre Köyü’ne tahminen 10 kilometre uzaklıktadır. Bölgedeki termal suyun ısısı 38 derecedir ve kadın-erkek hamamları mevcuttur.