Uşak’ta Gezilecek Yerler

Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi (Uşak’ta Gezilecek Yerler)


Uşak’ın tarihi binalarından bir tanesi olan Kaftancızade Konağı, son zamanlarda Etnografya Müzesi olarak görev vermekte. Uşak’ta gezilecek yerler arasında en üstlerde gelir. Kentin çok rahatlıkla hem tarihi mimarisini hatta kültürel yaşantısını olduğu gibi gözlemleyebileceğiniz konak, il merkezine bağlı olan küçük bir Bozkurt Mahallesi’nde bulunuyor.
Bu yapıya Atatürk Hanesi de denmektedir. Bunun nedeni, Kurtuluş Savaşı’nın cereyan ettiği dönemlerde karargah binası olarak uygulanması ve Atatürk’ün bir müddet burada ikamet etmiş olmasıdır. Bu arada Yunan Silahlı gücü Başkomutanı Trikopis ile Atatürk bu binada görüşmüştür. Trikopis tutsak düğmesine karşın bu konakta Atatürk’ün konuğu olmuştur.
Kaftancızade Konağı, 1973 senesinde kamulaştırılmış ve restore edilmiştir. 1978 senesinde ise müze olarak görev vermeye başlamıştır.

Uşak Tarihi Evleri (Uşak’ta Gezilecek Yerler)


Cumhuriyetin ilk yıllarıyla tarihlendirilen Uşak’taki tarihi evlerden şu zamana kadar kadar gelen sayılı apartman yapısı vardır.
Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan haneleri her köşede göremeseniz de Aybek Semti, Karaağaç Semti, Kurtuluş Semti ve Işık Mahallesi’nde denk gelmek mümkündür.
Tarihi Uşak haneleri çoğunlukla iki katlı yapılara sahiptir. Birinci katları taştan olan hanelerin ikinci katları ahşaptır. Kentte yanlızca 86 adet kalan tarihi haneler Kültür Bakanlığı doğrulusunda savunma altına alınmış durumda.

Ilıcak Subaşı Parkı


Uşak’ın dinlenilen, eğlenilen ve eğlenceli yürüyüş yapılabilen noktalarından bir tanesidir Ilıcak Subaşı Şelalesi. İzmir-Uşak çıkışında tespit edilen parkta piknik de yapılabiliyor.
Toplam bölümü 10.000 metrekare olan parkın içinde futbol sahası, tenis kortları, spor tesisleri, yüzme havuzu, çocuk oyun alanları da bulunuyor. Kent halkının sıklıkla geldiği ve ailelerin, dost gruplarının keyifli zaman geçirdiği Ilıcak Subaşı Parkı, gün boyu tek anda dahi sıkılmaya fırsat vermeyen tek nokta.

Örencik Kaplıcası

Ülkemizin termal su zenginliklerinin en büyük bölümlerinden birine sahip olan Uşak’ta, Örencik Kaplıcası’nın ehemmiyeti büyüktür.
Yıl içinde çoğu turiste ev sahipliği yapmış Örencik Kaplıcası Uşak-İzmir karayolunun üstünde tespit edilen Göre Köyü’ne tahminen 10 kilometre uzaklıktadır. Bölgedeki termal suyun ısısı 38 derecedir ve kadın-erkek hamamları mevcuttur.