Uçmakdere Yamaç Paraşütü Yapmak

Uçmakdere’de Yamaç Paraşütü Deneyimimiz Nefis ve ıssız bir doğada kendini göğe bırakmak, süzülürken karnında kelebeklerin kıpırdayışını hissetmek enfes bir duygu. Hani ölmeden önce yapmanız gereken 100 şey gibi listeler var ya, yamaç paraşütünü dışarıda tutan bir listeyi geçersiz sayarız. Trakya turumuzdaki bu deneyimi herkesin hayatında en az bir kez tatması gerektiğini düşünüyoruz. Bir kez yapın, sonrası gelecektir. Uçmakdere’deki yamaç paraşütü pilotları oldukça tecrübeli ve güzel insanlar, biz dahil çekinceleri olan insanları rahatlatmayı çok iyi başardılar. Güvenlik önlemlerini sonuna kadar alarak, risk almadan, güven vererek işlerini yapıyorlar, onların rahatlıkları da size rahatlık veriyor. Bir doktora gittiğinizde sizin için durum korku verici olsa da onlar için rutin haline gelmiş bir beceridir ya benzer bir durum. Ama onların her atlayışta heves duyduklarını, hayat dolduklarını hissediyor ve özeniyorsunuz açıkçası. Böyle meslek mi olur arkadaş. Elbette zorlukları var hepimizin işlerinde olduğu gibi, ancak yamaç paraşütü eğitmenlerinin işi büyük zevk.

Tekirdağ Uçmakdere… Adı kendine bu kadar yakışan başka bir yer var mıdır gerçekten? Uçmakdere, el değmemiş doğasıyla nefis bir coğrafya ve İstanbul’dan yamaç paraşütü yapmak isteyenler için en ideal seçeneklerden biri. Eski bir Rum köyü olan Uçmakdere’yi ziyaret edip mükemmel manzaralar içinde doğayla baş başa kalıp, bir de üstüne yamaç paraşütü yapabilmek büyük lüks. Lüks olduğuna bakmayın sanılanın aksine Uçmakdere’de yamaç paraşütü fiyatları çok iyi. Yani İstanbul’a böyle yakın bir yerde ekstrem spor yapma keyfi oldukça ekonomik bir lüks. O doğayı görünce gece kamp için çadır atmadığınıza üzülürsünüz ancak İstanbul civarında günübirlik yapılacak aktiviteler kategorisinde ekonomik bir keyif.

Ayrıca amatör (tandem) ve turistik atlayışlar dışında Uçmakdere’de yamaç paraşütü eğitimi de alabilirsiniz. Yeteneğinize bağlı olarak 4 – 8 günlük yamaç paraşütü eğitimi sonrası kendi kendinize atlayış yapabilirsiniz.

Uçmakdere Yamaç Paraşütü

Uçmakdere Nerede?

Uçmakdere, Tekirdağ’ın önemli tatil beldelerinden Şarköy’e bağlı bir köydür. Tekirdağ Merkeze 34 km, İstanbul’a 200 km mesafede doğa harikası. Uçmakdere Köyü ile yamaç paraşütü yapılan alanlar birbirine yakın olmakla beraber tamamen iç içe değildir, aralarında yaklaşık 1 km mesafe var. Yamaçta bulunan köyden sahile mesafe de yaklaşık 2 km’dir. Birden fazla atlayış alanı ve mesafe bulunuyor.

Uçmakdere Nerede

Uçmakdere’ye Nasıl Gidilir?

Uçmakdere’de toplu taşıma olanakları ne yazık ki oldukça sınırlı. Haftanın sadece bazı günleri Tekirdağ’a minibüs bulunuyormuş. Uçmakdere’de konaklama ve bölgenin tadını çıkarabilmek için hususi arabayla gelmek şart diyebiliriz. Sadece yamaç paraşütü yapmak isteyenler ve arabası olmayanlar Tekirdağ Yamaç Paraşütü Kulübü TEYAK’la iletişime geçip, Tekirdağ’dan sabah onlarla beraber alana gelip, akşam ekiple dönebilirler. Bunun için önceden iletişime geçmek şart. Seviyorsanız gidin konuşun bizce.

Uçmakdere’de Yamaç Paraşütü Deneyimimiz
Nefis ve ıssız bir doğada kendini göğe bırakmak, süzülürken karnında kelebeklerin kıpırdayışını hissetmek enfes bir duygu. Hani ölmeden önce yapmanız gereken 100 şey gibi listeler var ya, yamaç paraşütünü dışarıda tutan bir listeyi geçersiz sayarız. Trakya turumuzdaki bu deneyimi herkesin hayatında en az bir kez tatması gerektiğini düşünüyoruz. Bir kez yapın, sonrası gelecektir.
Uçmakdere’deki yamaç paraşütü pilotları oldukça tecrübeli ve güzel insanlar, biz dahil çekinceleri olan insanları rahatlatmayı çok iyi başardılar. Güvenlik önlemlerini sonuna kadar alarak, risk almadan, güven vererek işlerini yapıyorlar, onların rahatlıkları da size rahatlık veriyor. Bir doktora gittiğinizde sizin için durum korku verici olsa da onlar için rutin haline gelmiş bir beceridir ya benzer bir durum. Ama onların her atlayışta heves duyduklarını, hayat dolduklarını hissediyor ve özeniyorsunuz açıkçası. Böyle meslek mi olur arkadaş. Elbette zorlukları var hepimizin işlerinde olduğu gibi, ancak yamaç paraşütü eğitmenlerinin işi büyük zevk.

Uçmakdere’de Yamaç Paraşütü Deneyimimiz

Nefis ve ıssız bir doğada kendini göğe bırakmak, süzülürken karnında kelebeklerin kıpırdayışını hissetmek enfes bir duygu. Hani ölmeden önce yapmanız gereken 100 şey gibi listeler var ya, yamaç paraşütünü dışarıda tutan bir listeyi geçersiz sayarız. Trakya turumuzdaki bu deneyimi herkesin hayatında en az bir kez tatması gerektiğini düşünüyoruz. Bir kez yapın, sonrası gelecektir.

Uçmakdere’deki yamaç paraşütü pilotları oldukça tecrübeli ve güzel insanlar, biz dahil çekinceleri olan insanları rahatlatmayı çok iyi başardılar. Güvenlik önlemlerini sonuna kadar alarak, risk almadan, güven vererek işlerini yapıyorlar, onların rahatlıkları da size rahatlık veriyor. Bir doktora gittiğinizde sizin için durum korku verici olsa da onlar için rutin haline gelmiş bir beceridir ya benzer bir durum. Ama onların her atlayışta heves duyduklarını, hayat dolduklarını hissediyor ve özeniyorsunuz açıkçası. Böyle meslek mi olur arkadaş. Elbette zorlukları var hepimizin işlerinde olduğu gibi, ancak yamaç paraşütü eğitmenlerinin işi büyük zevk.

Uçmakdere’de Yamaç Paraşütü Kursları

Uçmakdere’de Yamaç Paraşütü Kursları

Bizim yaptığımız hocayla beraber yapılan iki kişilik uçuşa tandem deniyor. Dilerseniz, Tekirdağ Yamaç Paraşütü Kulübü TEYAK’ın düzenlediği kurslarla yamaç paraşütü yapmayı öğrenip, kendi kendi kendinize uçabilirsiniz. Minimum 4 gün süren teorik ve pratik eğitimler sonucu siz de havada kendi kendinize süzülebilirsiniz. Biz paraşüt yaparken yeni öğrenmiş arkadaşları da izledik, açıkçası cesaretlerine ve aldıkları keyfe imrendik.

Yamaç Paraşütü Yapmak için Neler Gerekli?

Her tür ekstrem spor gibi öncelikle istek ve cesaret, sonrası kolay. Yanınızda spor ayakkabı ve spor yapmaya uygun rahat bir kıyafet olması yeterli. Pilotunuzun yapacağı birkaç dakikalık bilgilendirmesini iyice dinleyin, zaten bütün işi pilotlar yapıyor ve size ilk cesur koşu sonrası dünyaya kuşların gözünden bakma zevki kalıyor. 15-20 metrelik koşu kısmı kritik, hocanın sözünü dinleyip durmadan koşuyorsunuz ve yavaşça ayağıınz yerden kesiliyor, sonrası oldukça konforlu. Bildiğin havada oturuyorsun. Adrenalin sever olarak kendinizi tanımlıyorsanız tandem uçuş pilotunuzdan biraz aksiyon isteyin, küçük numaralarla keyfiniz daha da artacak.

Uçmakdere’de Konaklama

Uçmakdere Köyü’nde kamping ve pansiyon olanakları bulunmakta. Aynı şekilde yamaç paraşütünün iniş pisti olan sahil bölgesinde de kamp yapmak mümkün. Sağa sola ücretsiz çadır atma imkanı da var ve çok zevkli. Bir yan deniz, bir yan yemyeşil dağlar, özetle dört bir yan sonsuz doğa.

Uçmakdere; sadece yamaç paraşütü için değil, nefis manzaralara sahip yollardan geçmek, eski Rum köyü Uçmakdere’yi ziyaret etmek, kamp yapmak ve Tekirdağ’ın güzelliklerini keşfetmek için de de iyi bir seçenek. İstanbul’a bu kadar yakın ve doğal kalan bir yer gördüğümüze çok mutlu olduk. Bizi tek üzen şey bazı manzara noktalarında bırakılan çöpler oldu. Yolları tepip bu manzaranın keyfini çıkarmaya gelen insanların çöplerini atıp gitmesini anlayabilmek gerçekten imkansız.

Sonuç olarak, Trakya’nın en özel noktalarından biri Uçmakdere’ye bir hafta sonunuzu ayırın, yamaç paraşütü yapın, doğayla baş başa kalın, yaşadığınız anın değerini bilin ve tadını çıkarın.

Uçmakdere Yamaç Paraşütü Festivali

2007’den beri Tekirdağ Doğa sporları ve havacılık kulübü tarafından her yıl düzenlenen festivalde bir sürü güzel etkinlikte onlarca sporcu ve amatör sıralı ve toplu atlayış yapıyor. Uçmakdere Yamaç Paraşütü Festivali 2015  Nisan’da düzenlenmiş. Her geçen yıl gelişen festivalde Dünya çapında sporcular yarışıyor ve Türkiye’nin alternatif seçeneklerini dünyaya duyuruyor.