TÜRKİYE’NİN GRAND KANALI, PORSUK ÇAYI

Eskişehir

Eskişehir

Eskişehir’i baştan başa iki bölüp geçen Porsuk çayı Eskişehir’e adete yepyeni bir soluk getirdi eskiden atıkların atıldığı kirli bir nehir olan Porsuk çayı şimdi ise Eskişehir’in bir sembolü haline geldi.

Eskişehir Büyük Şehir Belediye Başkanı Sn. Yılmaz Büyükerşen’in başlatmış olduğu çevre düzenlemesi seferberliği ilk olarak porsuk çayı ile başladı. Üzerine yapılan köprüler, etrafında yapılan güzelleştirmeler ile Türkiye’nin içinden nehir geçen en güzel şehirlerinden birisi yapmıştır. Akarsu her zaman bir şehre güzellik katmıştır Porsuk çayı da Eskişehir’e bambaşka bir güzellik katmıştır hele şu günlerce yapılan ve halk tarafından çok beğenilen yapay plaj ile bu güzelliğine güzellik yapmıştır.

Üzerinde yer alan ahşap köprüler, nehir içersinde yer yapılan tekne turları ile bambaşka bir şehir oldu Eskişehir. Porsuk çayı kenarında yer alan kaffeler ile zenginleşip şehir için vazgeçilemez bir nokta oldu.

Porsuk Çayı Sakarya Irmağı’nın en uzun koludur uzunluğu yaklaşık 440km olan Porsuk Çayı, Yassıhöyük yakınlarında Sakarya ırmağı ile buluşur. Porsuk çayı üzerinde iki adet baraj yer almaktadır. Bu barajlar 1948 de ve 1971 de hizmete girmiş ve hala aktiftir.

Venedik’i hepimiz duymuşuzdur içinden geçen onlarca kanal ile şehre bambaşka bir büyü katmıştır Türkiye içinde aslında Porsuk Çayı‘nın süslediği Eskişehir aynı güzelliği sunmaktadır.