TÜRKIYE’NİN GİZEMLİ YERLERİ: TÜRKİYEDE GİZLİ CENNETLER

Ortakent Yahşi-Bodrum

Türkiye’nin Gizemli Yerleri: Türkiyede Gizli Kalmış Cennetler… gizemli ve çok güzel doğaya sahip yerlerin listesini sizin için oluşturduk.

Ülkemizin şüphesiz ki gezilecek ve görülecek yerleri bir hayli fazladır. Daha da bu liste arttırılabilir ancak daha çok biz ziyaretçilerden ve deneyimlerden yola çıkarak en popüler olan 10 yeri seçtik.

Akyaka-Muğla

Akyaka-Muğla

Akyaka, Muğla ili sınırları içerisinde bulunur. Şirinliği ve sadeliği açısından Muğla’nın diğer ilçelerini açık ara geçmiş durumdadır. Muğla’nın Ula ilçesine bağlı şirin bir köy olan Akyaka, halk arasında balıkçı köyü olarak bilinir. Akyaka’nın güneyinde Gökova Ovası bulunur. Başını dinlemek isteyenlerin ve birçok gezginin ilgi odağıdır.

Faralya-Fethiye

Faralya-Fethiye

Son yıllarda özellikle inanılmaz ilgi gören ve turizm sektöründeki yatırımcılar için potansiyel bir tatil beldesi olan Faralya, Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunur. Faralya köyü, bin bir çeşit doğal zenginliğe sahiptir. Son 2-4 yıldır birçok yerli ve yabancı turistin tercihleri arasında yer almaktadır.

Selimiye-Marmaris

Selimiye-Marmaris

Selimiye, yeryüzündeki cennetin vücut bulmuş halidir. Bodrum ve Marmaris yakınlarında bulunan Bozburun Yarımadası’nın batı kıyısında bulunur. İlk sıradan mutlaka görülmesi gereken yerler listenize girebilecek potansiyeli olan bu doğa harikası, uygun konaklama seçenekleri ile bütçenizi zorlamadan tatil seçenekleri sunmaktadır.

Kocayayla-Bursa: Turizm deyince elbette ki akla yalnızca kum, deniz ve güneş üçlüsü gelmemelidir. Macera sporlarına da yanı sıra ilgi gösterip birçok yer gezen ve konaklayan turist de vardır. doğa sporlarına bilhassa ilgi gösteren ziyaretçiler için eşi benzeri olmayan Kocayayla’da doğa ile iç içe; ahşap bungalov evlerde konaklayabilir ve sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Arboretum-Zonguldak

Arboretum-Zonguldak

Bakacakkadı adlı Zonguldak’ın Gökçebey ilçesine bağlı beldesindeki Arboretum tatil köyünde çok uygun fiyatlara konaklayarak huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Çeşitli fırsatları doğaseverlere sunduğu gibi gezginler için de mükemmel bir mola yeridir.

Pygela-Kuşadası

Pygela-Kuşadası

Tarihi dokusu ve eşsiz güzellikleri ile aslında pek bilindik bir yer olmamasına rağmen göz dolduran Pygela, sadece Kuşadası’na 3 km uzaklıkta bulunur. Hala aslında keşfedilmeyi bekleyen Pygela, sağlık şehri olarak kurulan ilk antik kenti olarak bilinir. Sağlık turizmini bu bölgede yapan birkaç otel ve şifalı suların yer aldığı eski yerleşim yerlerini de görmeniz mümkündür.

Gölyanı Yaylası-Giresun

Gölyanı Yaylası-Giresun

Belki de ismi yalnızca fındıkla anılan Giresun’da göz ardı edilemeyecek kadar doğa güzelliklerine bürünmüş yayla ve küçük tatil beldeleri bulunmaktadır. Şehrin kalabalığından bir nefes almak için bu serin mi serin yaylaya çıkarak hem tatilinizi ekonomik hem de keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Ortakent Yahşi-Bodrum

Ortakent Yahşi-Bodrum

Ortakent, Bodrum Yarımadası’nın batı kısmında yer alır ve eski özelliklerini hala taşıyan küçük ancak sevimli bir yerleşim yeridir. Hemen hemen yeşil ve mavinin her tonuna burada rastlayabileceğiniz gibi hem doğa sporları hem de deniz alanlarında birçok fırsatlar sunmaktadır. Kargı koyu olarak eskilerin bildiği, ancak Camel Beach diye şimdilerde adlandırılan plaj ise turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.

Şövalye Adası-Fethiye

Şövalye Adası-Fethiye

Tatil köylerinden veya plajlarıyla ünlü koylardan elbette ki bahsetmek olmaz. Tatil yaparken farklı deneyimler yaşamak isteyenlere işte fırsat: hemen Fethiye Körfezi’nin ağzında yer alan ve muhteşem bir manzaraya sahip olan Şövalye Adası’dır.

Gideros-Amasra

Gideros-Amasra

Gideros, Batı Karadeniz’in çocuğudur. Amasra’nın bir bakıma en güzel koylarının yer aldığı yerleşim yeridir. Cide sahil yolu ve Kastamonu il sınırları içerisinde yer alan Gideros, ziyaretçileri için konumu itibari ile birden fazla Karadeniz iliniz gezme fırsatı sunuyor.