Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

Türkiye’nin Kayak Pistleri, Kayak Snowboard Merkezleri

En zevkli ve eğlenceli kar kış aktivitelerinden kış sporları için burnumuzun dibinde birçok iyi seçenek var. Türkiye’nin en iyi kar pistlerini kendimizce sıralarken herhangi bir iyi/güzel sıralaması yapmamaya çalıştık, genel popülerliği tercih ettik ve tüm tesislerin temel özelliklerini vermeye çalıştık. Kar tatili fırsatlarını değerlendirmen için seni de kayak yapmaya, snowboard yapmaya, doğa yürüyüşleri ve trekkinge davet ediyoruz. Kış sporlarının bunlarla sınırlı olmadığını da hatırlatırız.

Sadece kışın iyi bir hafta sonu veya pazar günü geçirmek için dahi günübirlik kar turu yapabilir, kış tatili fırsatlarını değerlendirirken romantik bir kaçamaktan, karda sucuk ekmek veya şarap keyfine, iyi otel konserlerinden geniş partilere, çocuk eğlencelerinden, doğa ile baş başa temiz hava fırsatına, tesislerin çoğunu denemeni öneririz. ATV, kar motoru, kar kızağı, kar raftingi, snow tubing, buz pateni ve arazi yürüyüşleri gibi çok seçenek de artık ülkemizde var. Bildiğiniz gibi Neredegezilir‘in 2 yazarı da kendi çaplarında snowboard yapıyor ve en içten ısrarlarımızla sana da öneriyoruz.

BUGÜNE KADAR TÜRKİYE’DEKİ DAĞLARIN 5’İNDE KAYMA ŞANSIMIZ OLDU. TEK TEK EKLEYECEĞİZ.

Türkiye'deki kış sporları merkezleri

1- ULUDAĞ KAYAK MERKEZİ / BURSA

İstanbul’a yakın olması, on yıllardır kış turizmi yatırımlarını alması, ulaşım kolaylığı, Bursa ilinin nüfus çokluğu, onlarca tesiste 3000+ yatak kapasitesi, günübirlik gidiş geliş kolaylığı, 15’ten fazla lift ile yüksek tesis yoğunluğu ve çok sayıda pist varlığı, 8500 kişi/saat kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük kar kayak merkezi olması nedeniyle Uludağ, Türkiye’nin en meşhur kış merkezidir. Kış sporları kadar eğlence sıklığı, aptal konserler ve yoğun aktiviteleriyle de cazibe merkezimiz. Ayrıca birçok gençlik festivali de burada düzenleniyor.

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

2- KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ /BOLU

Hem İstanbul’a hem Ankara’ya yakınlığı, eski Yeşilçam filmleri, nispeten lüks konumu, huzuru, 1250 civarı yatak kapasitesi, 9 lifti ve birçok pisti ile saatte 5000 kişiye yakın kapasitesi ile Kartalkaya Türkiye’nin en büyük kış turizmi merkezlerinden. Ayrıca sezon uzunluğu ve kar kalitesi sebebiyle de biraz tecrübeli katılımcılar için daha tercih edilesi olabiliyor.

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

3- KARTEPE KAYAK MERKEZİ /KOCAELİ

İstanbul’dan günübirlik kayak turu yapmak için en ideal merkezlerden olan Kartepe, aynı zamanda en genç tesislerimizden. Bir otel ile konaklama imkanı da bulunuyor ve civarlardan ulaşım çok kolay. 4650 kişi/saat gibi yüksek kapasitesi, nispeten uygun fiyatları, çok sayıdaki lift ve 12 pisti ile hep iyi bir fikir. Ancak sezonun kısa sürmesi ve istenilen kar kalınlığına geç ulaşılıp erken sonlanması handikapları olarak aklımıza geldi. Ekipman kiralamak için de ipucu: zirveyi değil şehir merkezini ya da yolu tercih ederseniz, kâr edersiniz.

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

4- ERCİYES KAYAK MERKEZİ / KAYSERİ

Toz kar kalitesi ile Türkiye‘nin en iyi kar kalitesine sahip pistlerinden biridir. Özellikle ‘daha sakin’ yapısı, pistlerinin sayısı kadar genişliği acemiler için Erciyes’in bulunmaz bir merkez olmasını sağlıyor. 1200’e yakın yatak sayısı, saatlik 2400 kişi kapasitesine sahip Erciyes’in makul fiyatları ve karda sucuk ekmek keyfinin en iyi yapılacağı şehirlerden biri olması merkezin ekstralarından. Kayseri Havalimanı’ndan ulaşım da kolay. Detaylar;

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

5- PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ / ERZURUM

Doğunun cazibe merkezlerinden Palandöken özellikle 2011 Palandöken Kış Olimpiyatları ve birkaç yıl içinde olimpiyatlar için yapılan tesislerin çökmesi ile medyada ve gündemde yer almış olsa da, milli sporculardan profesyonellere, amatörlerden orta seviye kayak ve boardcılara herkes için her zaman tercih edilen bir yer. Nispeten ana yaşam merkezlerine ve kentlere uzak gibi görünse de havalimanı aracılığıyla uçakla Palandöken turu yapabiliyoruz. En önemli özelliklerinden biri de Türkiye’nin en büyük kayak pisti burada yer alıyor ve muazzam zevkli. Detaylar;

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

6- SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ /KARS

Tarihimizde büyük acılarla anılan Sarıkamış ismi, kar çilesini pozitif bir şeye, kış turizmine evirmiş durumda. Kars’ı daha yakın kılan Sarıkamış kar pistinde Alpler’de bulunan kristal kar yapısı en güzel özelliklerden biri. Toplam 12 km. civarındaki 5 etaplı pistler Kars havalimanı’na 50 km. mesafedeki Çamurludağ’da bulunuyor. Neredegezilir henüz burayı hiç ziyaret etmedi.

Snowboard zirve

7- ILGAZ KAYAK MERKEZİ / KASTAMONU

Anadolu’nun yüce dağı Ilgaz, Kastamonu’nun tarihi güzellikleri ve doğal harikaları sebebiyle yazın ve baharda yapılan gezilere bir de kış keyfini ekliyor. Yıldız Tepe Kayak Merkezi diye de isimlendirilen merkezin imkanları biraz kısıtlı. Sadece 1700 metre uzunluğundan bir pist ve 1300 metrelik lift yer alıyor, Ilgaz’da konaklamak için de 2 tesis var, yatak kapasitesi 500’den az. Huzurlu bir kar tatili ve doğa ile iç içe keyifli bir zaman dilimi için birebir.

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

8- DAVRAZ KAYAK MERKEZİ / ISPARTA

Genç kayak ve kar merkezlerimizden Davraz’da 50 yatak kapasiteli bir tesis olsa da daha ziyade günübirlik ziyaretler için bölge şehirlerinin board ve kayak severleri Davraz’a gidiyor. 1000 kişi/saat kapasiteli liftler Akdeniz’le, Ege’nin, İç Anadolu ile yakınlaştığı Isparta’da alternatif bir seçenek doğuruyor.

Türkiye'de kar sporları

9- KONAKLI KAYAK MERKEZİ / ERZURUM

Erzurum il merkezine sadece 17 km. mesafedeki Konaklı kayak merkezi neredeyse şehrin içinde sayılması sebebiyle cazibe merkezi olmaya başlıyor. Bizim pek bir fikrimiz yok, araştırmalarımızda 3185 m. yükseklikte bir zirve, en uzunu 2145 metrelik lift ve 16 gibi yüksek sayıda pist olduğunu öğrendik. Giderseniz aşağıya yorum bırakın lütfen.

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

10-SAKLIKENT KAYAK MERKEZİ / ANTALYA

Popüler olmasının sebeplerinin başında elbette Antalya’da olması geliyor. Türkiye’nin turizm cenneti Antalya’nın deniz, kum, güneş üçgenine, tarihi güzelliklerine, lüks otel ve tatil koyu konseptlerine, golf tesislerine alternatif olarak kış ve kayak turizmi potansiyelini ortaya çıkaran Saklıkent’te yatak kapasitesi çok çok düşük ancak ulaşım çok kolay. Şehir merkezinde ya da civarda kalınarak günübirlik git gel yapmak çok kolay. Saklıkent’teki 2 teleskinin toplam kapasitesi 400 kişi/saat. Detaylar için tık tık: Saklıkent Kayak Merkezi Hakkında

Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

Diğer Kar Pistlerimiz

Ayrıca ülkemizde her geçen gün sayısı artan ancak henüz yeterli popülerliğe ulaşmamış da çok sayıda kış sporları pisti bulunuyor. Kar tatili, sömestre tatili, hafta sonu kaçamakları, doğa yürüyüşleri ve dinlenme gibi çok seçenekle tercih edilen bu merkezlerden bazıları ve bulunduğu şehirler de şunlar.

 • Kars Cıbıltepe Kayak Merkezi
 • Ordu Çambaşı Kayak Merkezi
 • Erzincan Ergan Kayak Merkezi
 • İzmir Bozdağ Kayak Merkezi
 • Bolu Esentepe Kayak Merkezi
 • Bitlis Merkez Kayak Merkezi
 • Bitlis Tatvan Kayak Merkezi
 • Van Merkez Kayak Merkezi
 • Siirt Merkez Kayak Merkezi
 • Bayburt Kayak Merkezi
 • Bingöl Yolaçtı Kayak Merkezi
 • Ağrı Bubi Dağı Kayak Merkezi
 • Muş Merkez Kayak Merkezi
 • Erzurum Kandilli Kayak Merkezi

Bonus: İSTANBUL 1977

Çamlıca tepesi kayak

Bu fotoğraf 1977 yılında İstanbul Çamlıca Tepesi’nde çekilmiş. O zamanlar şehrin içinde kayak yapılırmış. Nostaljik hatıramız olsun, iç çekelim.