Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler

TORTUM ŞELALELERİ – ERZURUM

Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler listesi hazırlasam da bu liste emin olun, uzadıkça uzayabilir. Ülkemiz büyük medeniyetle ev sahipliği yapmış, her bir köşesi ayrı bir cennet. Türkiye video çekimleri için ülkemin her bir köşesini dolaşırken gördüğüm bilmediğim o kadar nadide yerler varmış beni hayrete düşürdü. Bu yerlerin içinde bende iz bırakanları sizler ile paylaşıyorum.

 1. AKDAMAR ADASI – VAN

AKDAMAR ADASI

Ülkemin en doğusunda Van gölünde yer alan Akdamar Adası bundan birkaç yıl öncesine kadar ziyarete kapalıydı. Şimdilerde ziyaret açık olan adada ki Akdamar kilisesini ziyaret etmenizi öneririm. Kilisenin dış duvarlarında ki kabartmalar ise insanda hayranlık uyandırıyor.

2. AHLAT SELÇUKLU MEZARLARI – BİTLİS

AHLAT SELÇUKLU MEZARLARI

Ziyaretim de çok etkilenmiştim. Van gölünün karşı kıyısında yer alan Ahlat’da bulunan Anadolu Selçuklu Mezarları mutlaka görmenizi isteyeceğim tarihi alanlarımızdan. Devasa boyutta ki mezar taşları ziyaretçilerini büyülüyor.

3. TARİHİ YARIMADA – İSTANBUL

TARİHİ YARIMADA – İSTANBUL

İstanbul’un gezmekten en keyif aldığım yeri. Tarihi değerlerin hepsinin birbiriyle bağlantılı olduğu Tarihi Yarımada şehrin kalbi.

4. TORTUM ŞELALELERİ – ERZURUM

TORTUM ŞELALELERİ – ERZURUM

Ülkemin tartışmasız en büyük ve en güzel şelalesi. Görselliği muhteşem, şelale de oluşan gökkuşağı ise insanın yüzünü tebessüm ettiren türden.

5. SELİMİYE CAMİ – EDİRNE

SELİMİYE CAMİ

Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği Selimiye caminin bir eşi benzeri yok. Muhteşem mimariyi her Edirne’ye gelişimde ziyaret ederim. O denli büyüleyici bir yer.

6. GELİBOLU TARİHİ YARIMADA – ÇANAKKALE

GELİBOLU TARİHİ YARIMADA – ÇANAKKALE

Bir devrin battığı, insanın tüylerini diken diken ettiği bu topraklar, mutlaka görülmesi gereken yerler. 1 günde gezebileceğiniz tarihi alanı mutlaka görmelisiniz.

7. AYVALIK – BALIKESİR

Ayvalık Cunda Adası

Ege’nin sevdiğim ilçesi, her bir  köşesinde keyif aldığım ve mutlu olduğum Ayvalık ülkemde yaşayabileceğim birkaç yerden birisi. Özellikle yazları muhteşemdir Ayvalık sokakları.

8. ŞİRİNCE KÖYÜ – İZMİR

Şirince Köyü (Günübirlik)

Bir türlü kıyametin kopamadığı köy benim her gelişim de keyifle gezdiğim, mimarisi ile her zaman keyif aldığım Şirince’yi görmediyseniz keşfetmelisiniz.

9. DALYAN BELDESİ – MUĞLA

Dalyan

 Ülkemin nadide yerlerinden birisi, her gelişimde büyük keyif aldığım, her günümü huzur ile geçirdiğim mükemmel bir belde. Sessiz sakin etrafında muhteşem güzellikler olan Dalyan’ı görmenizi isterim.

 10. SAFRANBOLU – KARABÜK

SAFRANBOLU

Osmanlı’nın günümüzde yaşayan yüzü Safranbolu. Her sokağında, konaklarında dönemin izlerine rastlamanız mümkün. Ülkemin popüler destinasyonlarından birisidir.

11. ANİ HARABELERİ – KARS

ani harabeleri

Ülkemin doğusunda ki sınırda kalan Ani Harabeleri’ne müze kartınız ile ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Çok büyük bir alanda yer alan tarihi alan ülkemin en güzel tarihi alanlarından birisi. Mutlaka ziyaret etmelisiniz.

12. MENDERESLER – ORDU

MENDERESLER – ORDU

Ordu’nun Aybastı ilçesinde ki Perşembe yaylasında yer alan Menderesler görünümü ile insanı şaşırtıyor. Kıvrım kıvrım akan küçük akarsular dünya da eşi benzeri yok.. Görmelisiniz..

13. FIRTINA DERESİ – RİZE

FIRTINA DERESİ – RİZE

Dizilerden tanıdık gelen Fırtına deresi, Rize gezimde benim keyifle zaman geçirdiğim yer oldu. Üzerinde ki köprüler, etrafında ki yerleşimler ile beni kendine hayran bıraktı.

14. İZNİK – BURSA

İZNİK – BURSA

Bursa’nın en güzel ilçelerinden birisi. Bir çok tarihi yapıyı etrafında  barındıran İstanbul’a da yakınlığı ile bolca ziyaretçileri olan bu güzel kenti görmediyseniz keşfetmelisiniz.

15. ŞANLIURFA MÜZESİ – ŞANLIURFA

ŞANLIURFA MÜZESİ – ŞANLIURFA

Ülkemizin en büyük müzesi özelliğini taşımaktadır. İçeri girdiğim de salon geçişleri ve canlandırmalar gerçekten mükemmel. Hemen yanında ki mozaik müzesi de mutlaka görülmeli. 

16. ÖLÜDENİZ – MUĞLA

Ölüdeniz, Muğla

Ege’nin seyri zevki yüksek muhteşem doğal güzelliği. Hele ki gökyüzünden yamaç paraşütü ile seyretmeye doyamayacağınız ülkemizin nadide yerlerinden. Etrafında ki bir çok koy ise insanı kendine çekiyor.

17. NEMRUT KRATER GÖLÜ – BİTLİS

NEMRUT KRATER GÖLÜ – BİTLİS

İlk defa gördüğüm ama etkilendiğim yer oldu Nemrut Krater Gölü. Bitlis’in Ahlat ilçesinde ulaşabileceğiniz bu doğa güzeli yer de bir gün kamp yapmayı çok isterim.

18. OLİMPOS – ANTALYA 

Antalya Olimposta

Muhteşem tarihin harika bir koyla birleştiği insanı mutlu eden Akdeniz’in bence en özel yerlerinden. Görünce dibimin düştüğü nefis bir yer. Burada yaşayabilirim.

19. LONGOZ ORMANLARI – KIRKLARELİ

LONGOZ ORMANLARI – KIRKLARELİ

Trakya’nın doğasının en güzel olduğu yerlerin başında gelir Longoz ormanları. Kırklareli bölgesinde ki doğanın huzur bulunduğu bu toprakların özellikle İstanbul’dan çokça ziyaretçisi olur.

20. GÖBEKLİTEPE – ŞANLIURFA

Göbeklitepe

Dünyanın en eski medeniyetlerinin yerleşim yeri olarak bulunduğu Göbeklitepe’yi mutlaka keşfetmelisiniz. Şu an çatı restorasyonu yapılan bu tarihi yeri ziyaretinizde sizler yer altından çıkanlara hayret edeceksiniz. Ülkemde görmelisiniz dediğim yerlerin başında gelir.

21. AMASRA – BARTIN

Amasra Kalesi

Batı Karadeniz’in şirin ilçesi, Fatih Sultan Mehmed’in fethinde Çeşm-i Cihan dediği bu güzel yeri günü birlik gezimde çok sevmiştim. 2 kez gelmeme rağmen tekrar tekrar gelmeyi isterim.

22. AMASYA 

Amasya Evleri

Anadolu’da en çok keyif aldığım birkaç şehirden birisi Amasya. Kaya mezarları, Osmanlı dönemi tarihi konakları ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Şehri 2 günde keşfedebilmeniz mümkün.

23. SAGALASSOS – BURDUR 

SAGALASSOS – BURDUR 

Ülkemde görülmesi gereken en önemli tarihi alanlardan. Yamaçta kurulan tarihi antik kentte özellikle 2000 yıldır akan Antonio çeşmesi büyüleyici.

24. PAMUKKALE – DENİZLİ

Pamukkale Travertenleri

Denizli dediğimizde ilk aklımıza gelendir Pamukkale. Burayı ziyaret ederken hemen arkasında ki Hierapolis Antik Kentini de ziyaret etmeyi unutmayın derim.

25. GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ – NEVŞEHİR

GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ – NEVŞEHİR

Göreceğiniz en etkileyici alanlardan birisidir. Kapadokya’nın aslında tamamı açık hava müzesi gibi. Her yerde peri bacaları, yer altı şehirleri, ibadet yerleri görebilirsiniz.

26. IHLARA VADİSİ – AKSARAY

ihlara-vadisi-aksaray

Kesinlikle görmelisiniz, Aksaray şehrinde bulunan Ihlara vadisinin nefis parkurları mevcut. Ayrıca burada balon turu yapabilirsiniz. Müze kartınız ile ücretsiz gezebilirsiniz.

27. LEODİKYA ANTİK KENTİ – DENİZLİ

Leodikya Antik Kenti

Türkiye’nin en büyük tarihi alanı olduğu söyleniyor. Hele ki tapınaklar görülmeye değer. Öylesine büyük ki ziyaretiniz de anlayabiliyorsunuz. Denizli şehir merkezinden 20 dakikalık bir yolculuk ile varabilirsiniz.

28. ZİL KALE – RİZE 

ZİL KALE – RİZE

Gördüğüm en ilginç ve en küçük kalelerden. Fırtına vadisinde yer alan Zil kaleyi yolunuz düşerse es geçmeyin derim. 

29. SALDA GÖLÜ – BURDUR

Salda Gölü

Gördüğümde kendimi bir an Asya’da tropik adalarında birinde zannetmedim değil hani J Cennet ülkem diyorum ya, harbiden haklıyım

30. EFES ANTİK ŞEHRİ – İZMİR

Efes Antik Kenti Gezi Rehberi

Her yıl yüzbinlerce ziyaretçisini ağırlayan Efes antik kenti ülkemin gözbebeklerinden. Celcus kütüphanesi benim antik kentte favori tarihi eserim.

31. YASON BURNU – ORDU

Yasonburnu Yarımadası

Ordu’nun Perşembe ilçesinde yer alan Yason burnu muhteşem güzelliği fotoğrafa da yansıyor. Nasıl haksız mıyım sizce

32. NEMRUT DAĞI HEYKELLERİ – ADIYAMAN 

nemrut-dagi-adiyaman-

Ülkemde beni etkileyen yerlerin başında gelir Nemrut dağında ki heykeller. Dağın iki yamacında da heykelleri görebilirsiniz. Buraya gelmişken gün doğumu veya gün batımını mutlaka görmenizi isterim.

33. İSHAKPAŞA SARAYI – AĞRI

İshak Paşa Sarayı

Ülkemin en güzel saraylarından biri, eski çağlarda kalorifer tesisatı döşenmiş ilk saray olma özelliğini taşımakta. Doğubeyazıt ziyaret edebileceğiniz İshakpaşa Sarayı mutlaka listeniz de olmalı.

34. ÇATALHÖYÜK NEOLİTİK KENT – KONYA

ÇATALHÖYÜK NEOLİTİK KENT

Çatalhöyük Neolitik Kenti, Göbeklitepe ile beraber ülkemin  en eski yerleşim yerlerinden birisi. Konya’dan ulaşım zor olsa da Konya’ya yolunuz düştüğünüz de görmenizi isteyeceğim yer. Dönemin evlerinin iç içe olması beni hayrete düşürdü.

35. UÇHİSAR – NEVŞEHİR

UÇHİSAR – NEVŞEHİR

Güzel atlar diyarı Kapadokya’nın en beğendiğim yerlerin başında geliyor Uçhisar. Gün batımı ise kale den Göreme Güvercinlik vadisini mutlaka izleyin derim.

36. ALAÇATI – İZMİR

Alaçatı meydanı

İzmir’de en keyif aldığım yerlerden birisi ise Alaçatı oldu. Bu güzel beldenin sokaklarına, kapılarına aşık oldum. Bana sıcaklığını  fazlasıyla hissettiren Alaçatı’da yaşayabilirim

37. AİZONAİ – KÜTAHYA 

Aizonai antik şehri

Aizonai’de bulunan Zeus tapınağı dünyada ayakta kalan sadece birkaç tapınaktan birisi. Dünyanın en eski ticaret borsası ise burada olması ise ziyaretimde beni çok heyecanlandırdı. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

 38. KNİDOS ANTİK KENTİ – MUĞLA

KNİDOS ANTİK KENTİ

Muğla’nın Datça ilçesinden yaklaşık 40 dakikalık bir yolculukla varabileceğiniz deniz kenarında ki antik şehir zamanında liman ticareti olarak kullanılmış. Ülkemde mutlaka ziyaret edilmesini önereceğim tarihi alandır. Keşfetmelisiniz.

39. CENDERE KÖPRÜSÜ – ADIYAMAN

Cendere Köprüsü

Adıyaman Cendere çayı üzerinde dünyanın kullanılan en eski köprülerinden birisi Cendere Köprüsü. Romalıların yaptığı 2. Geniş köprü olma özelliğini taşımakta. Adıyaman’dan yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk ile varabilirsiniz.

40. VARDA KÖPRÜSÜ – ADANA 

VARDA KÖPRÜSÜ – ADANA 

Diğer adıyla Alman köprüsü, filmlere bile konu olan Varda köprüsünün mimarisi muhteşem. Adana’dan ulaşım biraz meşakkatli olsa da yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

41. BERGAMA – İZMİR

Bergama

Ülkemde ilk ziyaret ettiğim tarihi alandır. Akropol ve Asklepion olarak iki bölümden oluşan Pergamon krallığının tarihi kentlerini ziyaret etmenizi öneririm.

42. KIZ KALESİ – MERSİN

KIZ KALESİ

Tek kelime ile muhteşem.. Bence fazla söze gerek yok, ülkemde ayakta kalan sayılı kalelerden birisidir Kız kalesi.

43. YEŞİLGÖZ OBRUĞU – KAHRAMANMARAŞ

YEŞİLGÖZ OBRUĞU – KAHRAMANMARAŞ

Ben değil fotoğraf size anlatsın herşeyi  Nasıl muhteşem değil mi ?

 44. ODUNPAZARI – ESKİŞEHİR

ODUNPAZARI – ESKİŞEHİR

Eskişehir’e geldiğiniz de ilk ziyaret noktalarından olan Odunpazarı evleri listemin olmazsa olmazlarından. Renk renk eski Osmanlı mimarisindeki evler dikkatinizi çekecektir.

45. HARRAN– ŞANLIURFA

HARRAN– ŞANLIURFA

Tarihi Harran evleri, hemen yanı başında Tarihi Harran Üniversitesinin kalıntıları ile Urfa ziyaretimde beni en çok etkileyen yerlerin başında oldu. Urfa’da programınıza almayı unutmayın derim.

46. CUMALIKIZIK KÖYÜ – BURSA

Cumalıkızık Köyü

Bursa’ya her gelişimde büyük keyif aldığım Cumalıkızık köyü, Osmanlı’nın Bursa’da ilk kurduğu köy.

47. GÖLCÜK – BOLU

Gölcük Milli Parkı

Mükemmel doğası ile beni etkileyen Gölcük hafta sonu kaçabileceğiniz, sizi mutlu edebilecek yerlerden. Fotoğraf ve kamp açısından keyif alacağınızı düşünüyorum.

 48. ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ – GAZİANTEP

Zeugma Mozaik Müzesi

Tek kelime ile muhteşem. Çingene kızı mozaiğinin de sergilendiği Zeugma müzesi Gaziantep gezinizde mutlaka yer almalı.

49. YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI – BOLU

YEDİGÖLLER

Özellikle sonbaharda renk cümbüşlerinin yaşandığı Yedigöller benim favori yerlerimden birisi. Burada kamp yapmayı çok seviyorum.

50. İZTUZU PLAJI – MUĞLA

İztuzu Plajı

Muhteşem değil mi? İztuzu plajı ülkemin en güzel plajlarından. Bir tarafı tuzlu su, bir tarafı tatlı su ile çevrili.  Radar tepesine çıkarsanız bu muhteşem manzara ile karşılaşabilirsiniz.

Türkiye Gezilecek Yerler o kadar fazla ki bu listeyi gittikçe uzatabiliriz.