Türkiye’de Doğa İle İç İçe Tatil Yerleri

şile agva

En iyi seyahat deneyimlerinden biri; ülkemizin zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğinin dillere destan olmakla birlikte bu canlıları barındıran ekosistemi gezip görmektir. Hem bütçe açısından hem de zihinsel dinlenmeniz açısından doğa ile iç içe ve huzurlu bir şekilde geçirdiğiniz tatilin tatilci dostu olduğu gerçeği yadsınamaz. İster kendi çadırınızda dinlenirsiniz isterseniz de ağaçtan yapılan evlerde konaklayabilir; eve dingin ve dinlenmiş bir şekilde dönebilirsiniz. İşte size doğayla içe içe tatil yapabileceğiniz yerlerden bazıları:

Türkiye’de Doğa İle İç İçe Tatil Yerleri

Türkiye’de Doğa İle İç İçe Tatil Yerleri

Doğa ile iç içe tatil yerleri listemiz biraz uzun… O yüzden sayfa sayfa bölmek zorunda kaldık. Listemizde Fethiye Kelebekler Vadisi, Bolu Abant ve Yedigöller, Trabzon Uzungöl, Antalya Geyikbayırı ve Olimpos, Tunceli Munzur Doğal Yaşam Parkı, Erzurum Palandöken, İstanbul Ağva, Bursa Kocayayla, Karabük Yenice Ormanları, Isparta Yenişarbademli  gibi yerler yer alıyor.

Fethiye-Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi

O kadar doğa ile iç içe ki biraz ulaşım konusunda zorluk çekebilirsiniz. Tüm stresinizi burası atabileceğiniz etkinliklerle ve bol bol içimize çekeceğimiz temiz hava ile dolu bir yerdir. Paraşütle atlayabilir ve heyecanınızın doruklara çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Canlı çeşitleri: Kelebekler Vadisi’nde birçok kelebek türü bulunmaktadır. Yeni kelebek türlerini burada tanıma şansınız olacak.

Hava durumu: Fethiye’de Akdeniz ikliminin etkisi görülmektedir ve yazları sıcak geçmektedir.

Konaklama: Bu alan 125 taneye kadar çadır alabilme kapasitesine sahiptir ve çadırınızla bu alanda kalabilirsiniz.

Bolu-Abant

abant Göl Çevresinde Yürüyün

İstanbul-Ankara karayoluna Abant gölü oldukça yakın olmasından dolayı çokça İstanbulluların tercih ettiği bir tatil yeridir. Eğlence, dinlenme, avcılık, spor ve piknik yapmaya göl çevresi uygundur. Gölün serin sularına girerek balık tutabilirsiniz.

Canlı çeşidi: Karaca, yabandomuzu, ayı, tavşan, tilki, yaban ördeği, yaban güvercini ve keklik gibi canlı türlerini barındıran Abant Gölü ve çevresi Abant Gölü Alabalığı olarak da bilinen endemik balık türüne de ev sahipliği etmektedir.

Hava durumu: Çokça kışları soğuğun hissedildiği bu yerde yazlar, güney sahillerine göre daha serin geçmektedir.

Konaklama: Oteller ve restoranlar gölün etrafında mevcuttur.

Trabzon-Uzungöl

UZUNGÖL

Yerli ve yabancı turistleri sık ormanları ve doğal güzelliği ile cezp etmektedir. Kıyısında bulunduğu gölden adını alan Uzungöl, doğası ve misafirperver insanları ile her zaman dolup taşmaktadır. Uzungöl, yayla turizminin önemli merkezlerindendir. Ayrıca dağ yürüyüşü sevenlerin çekim merkezi olmuştur.

Canlı çeşidi: Karaca, kurt, boz ayı, su samuru, çengel boynuzlu dağ keçisi gibi hayvan türlerine ev sahipliği eden Uzungöl’de 250 adet kuş türü yer almaktadır.

Hava durumu: Soğuğun kışları çokça hissedildiği bu yerde Karadeniz iklimine bağlı olarak yazın serin geçer.

Konaklama: Oteller ve restoranlar gölün etrafında bulunmaktadır. Kendi çadırınızla da kamp yapabilirsiniz.

Bursa-Kocayayla

Bursa-Kocayayla

Birçok nedeni tarihi şehir Bursa’nın güzide bölgesine uğramak için sıralayabilirsiniz. Bitki örtüsünün yoğun olması bunlardan biridir bir diğeri ise av turizmine trekking’e müsait bir yapının olmasıdır.

Canlı çeşidi: Erik, meşe, gürgen ağaçlarının bolca bu yerde bitki örtüsü sık bulunmaktadır.

Hava durumu: Kışlar bu bölgede soğuk geçerken yazlar ise sıcak geçmektedir.

Konaklama: Çadırınızı kamp kurmak için alabilir ve güvenli bir şekilde geceleri konaklayabilirsiniz.

İstanbul-Ağva

şile agva

Ağva, tertemiz denizi ve renkli kumsallarıyla İstanbul’un kuzeydoğusu’nda bulunan bir tatil köyüdür. Doğa içinde ve keyifli bir tatili her keseye uygun bir biçimde geçirmek için isteyenlerin adresi olan Ağva’da kano ile turlayabilir ve yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

Canlı çeşidi: Zengin bitki örtüsüne dere kenarında olmasından dolayı sahip olan ağva, derede barındırdığı çeşitli hayvanlarla canlı çeşitliliğini zenginleştirmektedir.

Hava durumu: Bu bölgede kışları soğuk yazları ise sıcak geçmektedir.

Konaklama: Çadırla kamp kurulabilir ya da otellerde konaklama tercih edilebilir.

Antalya-Olimpos

Antalya Olimposta

Olimpos, Likya yolu üzerinde bulunur ve aynı zamanda Caretta Caretta kaplumbağaların üreme alanı olduğundan sit alanı olarak ilan edilmiştir. Yürüyüşe Likya yolunda çıkabilir ya da bol bol yüzerek tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Canlı çeşidi: Olimpos, Caretta Carettalar’a ev sahipliği etmektedir ve ayrıca Olimpos birçok balık ve kuş türüne de ev sahipliği etmektedir.

Hava durumu: Bu bölgede kışları serin yazları ise sıcak geçer.

Konaklama: Çadırla kamp kurabilir ya da ağaç evlerde konaklayabilirsiniz.

Antalya-Geyikbayırı

Antalya-Geyikbayırı

Konyaltının sahillerinde yüzüp arabayla sonra yaklaşık yarım saat süren bir yolculuk sonrasında Geyikbayırı’na ulaşabilirsiniz. Kaya tırmanışını da burada yapabilirsiniz.

Canlı çeşidi: Kaya kırlangıcı, kızılgerdan, karatavuk, ispinoz gibi kuş türlerinin yanı sıra zengin bitki örtüsü ile de kendine çekmektedir.

Hava durumu: Antalya’da yazların sıcak olduğunu fakat bu bölgenin genel hava durumuna göre 1-2 derece daha düşük kaldığını söyleyebiliriz.

Konaklama: Kendi çadırınızla kamp kurabilir ve uygun fiyatlara Guest House’ta kalabilirsiniz.

Tunceli-Muzur Doğal Yaşam Parkı

Tunceli-Muzur Doğal Yaşam Parkı

Munzur doğa parkı, Munzur gözelerinden gelen ve içmeye doyamayacağınız o muhteşem suyun akıp gittiği Munzur suyunun etrafında yer alır. Kendine, hiçbir yerde bulunmayan Endemik bitki türleri ve hayvan çeşitliliği ile hayran bıraktırıyor. Dağ yürüyüşüne bu parkta çıkabilir ve Munzur Çayı’nda rafting yapabilirsiniz.

Canlı çeşitliliği: Yaban domuzu, su samuru, dağ keçisi gibi birçok canlı tür görebilir; Dağ Çayı ve Çan Çiçeği gibi endemik bitkilerle karşılaşabilirsiniz.

Hava durumu: Kışların soğuk geçtiği bu bölgede yazın sıcak ve kurak geçmektedir.

Konaklama: Kamp kurmak için bu alanda Belediye’ye başvurmak ve uygun alanları sormanız gerekebilir.

Erzurum-Palandöken

Erzurum Palandöken

Hem kış turizminin merkezlerinden biri olması hem de kendine hayran bıraktıran doğası ile Palandöken dağı, tatil için uygun bir rota olduğunu ispat etmiştir. Kış sporları için ideal bir adrestir.

Canlı çeşidi: Yaban domuzu ve ayı gibi hayvan türlerine rastlayabilir ve onlarca bitki çeşidi ile karşılaşabilirsiniz.

Hava durumu: Bu bölgede kışlar soğuk ve yazlar da sıcak ve kurak geçer.

Konaklama: Kaya merkezinde yer alan otellerde konaklayabilirsiniz.

Karabük-Yenice Ormanları

Karabük-Yenice Ormanları

Sessiz, sakin ve vahşi yaşama tanıklık edebileceğiniz bir yer arıyorsanız mutlaka Yenice Ormanlarında kamp yapmalısınız. Burada sizleri daha önce görmediğiniz bitki türleri bekliyor. Ekosisteme can veren ve orman içinde bulunan gölü ise fotoğraf tutkunları için harika anlar yakalayabilecekleri bir alandır. Zorlu ve uzun yürüyüşlere çıkabilir, bir kadeh şarapla akşam kitap okuyarak uyuklayabilirsiniz.

Canlı çeşidi: Yüzlerce balık ve kuş türleri ile sık ormanlarıyla zengin bir tabiat barındırmaktadır.

Hava durumu: Bu bölgede kışları serin yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir.

Konaklama: Çadırla kamp yapılabilir ve doğa ile iç içe konaklayabilirsiniz.

Muğla-Akbük

Muğla-Akbük

Akbük Muğla’nın en güzel koylarından biridir ve kendinize bolca vakit ayırıp kamp yapabileceğiniz bu alan yaklaşık olarak 1,30 saat Muğla Merkez’e uzaklıktadır. Denizi muhteşem olan ve kalacak yer açısından bol alternatifi olan Akbük’te yüzebilir ve sahil kenarında yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Canlı çeşidi: Deniz kenarında bulunmasından dolayı birçok kuş ve balık türüne ev sahipliği etmektedir.

Hava durumu: Bu bölgede kışları serin yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir.

Konaklama: Çadırla kamp yapabilir ve doğayla iç içe konaklayabilirsiniz.

Marmaris-Yedi Adalar

Marmaris-Yedi Adalar

İnce kumlardan oluşan kumsalı ve masmavi denizi ile Yedi Adalar tam bir tatil cennetidir. Bu bölge irili ufaklı 7 adadan oluşur. Yazın gelmesiyle birlikte canlılaşır ve su sporlarına, dalış aktivitelerine ev sahipliği eder.

Anlı çeşidi: Yüzlerce balık türünü dalış yaptığınız takdirde gözlemleyebilirsiniz.

Hava durumu: Bu bölge kışları serin geçer yazları ise sıcak ve kurak geçer.

Konaklama: Buralara yat turları ile uğrayabilir ve hafta sonunuzu eğlenceli bir biçimde geçirebilirsiniz.

Bolu-Yedigöller

YEDİGÖLLER

 

Bu alan, doğa içinde bir yer olsun ancak sakin geçirmek istiyorum diyenlerdenseniz tam da size göredir. Göl kenarında fotoğraf makinenizle fotojenik resimler çekebilir ya da göl kenarında oturabilirsiniz. Uzun uzun yürüyüşlere yine çıkabilir ve enerjinizi atabilirsiniz.

Canlı çeşidi: Yedigöller bölgesi zengin bitki örtüsüne sahiptir ve birçok kuş türüne de rastlamanız mümkündür.

Hava durumu: Bu bölgede kışları serin yazları ise sıcak olur.

Konaklama: Bu bölgede çadırınızla kamp kurabilirsiniz.

Çanakkale-Kaz Dağları

Kazdağları

 

Kaz Dağları’nın kalbinde bir sürprize hazır olun. Kaz Dağları, doğa ile iç içe geçirebileceğiniz bir kamp haftası için tam da size göre. Temiz oksijeni dağ yürüyüşlerine çıkarak içinize çekebilir ve göletlere yazın serinlemek için girebilirsiniz.

Canlı çeşidi: Kaz dağları bölgesi zengin bitki örtüsüne sahiptir ve endemik bir bitki türü olan Kaz Dağ Göknar’ı bulunmakta ve hayvan türleri açısından da zenginlik vaat etmektedir.

Hava durumu: Bu bölgede kışın serin geçer yazları ise sıcak geçer.

Konaklama: Bölgede çadırınızla kamp kurabilirsiniz. Ya da kamp alanında yer alan ağaç evlerde konaklama yapabilirsiniz.

Isparta-Yenişarbademli

Isparta-Yenişarbademli

Isparta’nın Yenişarbademli ilçesi, Toros ve Anamas dağlarının birleştiği noktada yer alır ve yeşilliğin hakim olduğu bir bölgedir. Doğal güzellikleri ile Yenişarbademli ilçesi ilgi çekmektedir. Yeşili dört mevsim boyunca kalan ve dağcıları ağırlayan Yenişarbadem’de dağcılıkla ilgilenen sporcuları sıkça görmek mümkündür.

Canlı çeşidi: Yüzlerce çeşit balık ve kuş türleri ile sık ormanlarıyla zengin bir tabiat barındırır.

Hava durumu: Bu bölgede kışları serin yazları ise sıcak geçer.

Konaklama: Bölgede çadırınızla kamp kurabilirsiniz. Burada dağcıların kampları ile karşılaşabilirsiniz.