Trabzon’da Gezilecek Yerler – Trabzon Turistik Yerler

St. Eugenius Kilisesi (Trabzon’da Gezilecek Yerler)


Trabzon’daki Tabakhane Deresi’nin doğusunda tespit edilen St. Eugenius Kilisesi, adını Trabzon’un müdafaa edici Azizi Eugenius’tan almıştır. Trabzon’da Gezilecek Yerler arasında gelir.
13. ya da 14. asırda yapıldığı tahmin edilen ve şu zamana kadar dayanıklı gelmeyi başarmış olan kilise,İstanbul’un fethinden ardından camiye çevrilmiştir. Bu gün Yeni Cuma Camii olarak görev vermektedir.
Camiye çevrilmenin ardından mimarisinde ehemmiyetli değişimler olsa da özellikle dış cephesi orijinalliğini korumaktadır. Caminin iç mekanı Hattat Hafız Hasan Rıfat doğrulusunda yazılmıştır.
Altındere Vadisi


Trabzon Maçka’da, dev şekilde yeşil alan bulunduran ve içerisinden şelaleler akan Altındere Vadisi, kentin bol oksijenli havasında, benzersiz şekilde keşif noktası olacak sizler için.
Altındere Vadisi’ne ulaşım epey kolay ve stabilize şekilde yola sahiptir. Vadi içinde ise patika şekilde yol vardır. Altındere Vadisi il merkezine 48 kilometre, Maçka’ya ise 18 kilometre uzaklıktadır. 1987 seneninde Ulusal Park olarak ilan edilmiştir. Üstelik dünyaca meşhur Sümela Manastırı’na da epey yakındır. Vadinin mevcut coğrafya; trekking, tırmanma, balık avcılığı, tabiat incelemeleri ve kampçılık için oldukça elverişlidir.
Erikbeli Yaylası


Hem Trabzon-Tonya’dan hatta Gümüşhane-Kürtün’den ulaşılan Erikbeli Yaylası’nın devasa bir kısmı Trabzon hudutları içerisindedir. Tonya’ya 24, Kürtün bölgesinde ise 20 kilometrelik bir uzaklıkta yer alır.
Erikbeli Yaylası’nda alt yapı hizmetleri bulunmasa da yanınızda getireceğiniz kamp eşyalarıyla kamp kurabilirsiniz. Süt, et, yumurta ve ekmek gibi besinler ise yaylada bulunmaktadır. Erikbeli Yaylası’nın yolu stabilize olup Kürtün ilçesinden kalkan minibüslerle basit bir şeklinde ulaşabilirsiniz.
Sultan Murat Yaylası


Trabzon’un akıllardan çıkmayan yaylalarından bir tanesidir Sultan Murat Yaylası. Yeşilin her tonuna tanık olacağınız Sultan Murat Yaylası, Çaykara’nın hudutları içerisindedir. Çaykara’dan yaylaya 25 kilometrelik toprak bir yolla ulaşabilirsiniz.
Derler ki; IV. Murat 1635 senesinde İran Seferi’nden döndüğü sırada bu yaylada silahlı gücüyle beraber Cuma namazını burada kılmış ve konaklamıştır. bu nedenle dolayı Sultan Murat olarak adlandırılmış bu yayla. Sultan Murat Yaylası’nda bu arada Osmanlı silahlı gücünün bir şehitliği bulunur. Şehitlikte bir subay ve 70 Er’in kabiri vardır. Yaylada elektrik, tuvalet ve içme suyu bulabilirsiniz. Trabzon gezinizde Karadeniz’in hafızalara kazınan havası ile birlikte yeni yerler keşfederken Sultan Murat Yaylası’nı da keşif noktalarınız arasında dahil edebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir