Tokat’ta Gezilecek Yerler

Tokat Kalesi (Tokat’ta Gezilecek Yerler)


Tokat’ta Gezilecek Yerler. Pek keşfedilmemiş varlıklı bir tarihi bulunan Tokat, uzun bir gezi yolculuğunun ortasında tespit edilen antik kaleyle başlar.
Tokat Kalesi, il ortasında yüksek bir tepe üstünde bulunmakta. Kalenin hangi aralar ve kimler sayesinde yapıldığı ile ilgili net bulgular yok. Kalenin 5. ya da 6. asırda inşa edildiği ön görü edilmekte.
Tokat Kalesi’nin tabii bir kaya kütlesi üstüne oyularak yapıldığı görülüyor. Surlar ve oyulmuş odalar son zamanlarda de sağlamlığını korumakta.

Niksar Kalesi (Tokat’ta Gezilecek Yerler)


Tokat’ın Niksar kazasında tespit edilen kale, ile ilgili oldukça çok detay bulunmasa da şu zamana kadar dayanıklı bir şeklinde gelebilmiş ve kazanın en ehemmiyetli tarihi değerlerinden biridir.
Maduru ve Çanakçı derelerinin arasında tespit edilen ve yüksek bir tepe üstüne konuşlanmış olan Niksar Kalesi’nin hangi dönem inşa edildiği ile ilgili detay bulunmasa da; Danişmentli, Bizans ve Selçuklu zamanlarında yeni eklemeler yapıldığı ön görü edilmektedir.

 

Almus Baraj Gölü


Tokat’ta tespit edilen Almus Baraj Gölü, doğanın en güzel hallerinden yararlanabileceğiniz, piknik ve su sporları yapabileceğiniz kentin en çarpıcı noktalarından biri.
Almus Baraj Gölü, çoğunlukla bahar ve yaz aylarında etraf ilçelerden gelen halkın gün boyu piknik yaptığı önemli bir mesire yeridir. Gölün yer aldığı mevki hem fauna ayrıca flora bakımından zengin. Tilki, ceylan, güvercin, sansar, dağ keçisi, ayı, domuz, bıldırcın, karatavuk ve üveyiklere ev sahipliği gerçekleştirmeyle birlikte; içinde bol yeşil bir alan meydana getiren kayın, çam, meşe, ıhlamur ve sedir ağaçları bulunmakta.

Sulusaray Kaplıcaları

Tokat’ın Sulusaray bölgesinde 3 kilometre kadar mesafede tespit edilen Sulusaray Kaplıcaları, yöre halkının ve etrafında tespit edilen ilçelerdeki insanların daimi ziyaret ettiği yerlerden biridir. Ilıcak Köyü’nde tespit edilen kaplıcalarda hem İç Anadolu hatta Karadeniz iklimi hakimdir.
Romatizma, cilt ve nevralji rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmekte… Sulusaray Kaplıcaları’nın sularında sülfat, sodyumklorür ve bikarbonat mevcut. Termal sulardaki ilk araştırmalar 1933 senesinde yapılmıştır. Şayet yakın bir dönemde tatil için bir kaplıca bölgesini tercih etmek istiyorsanız Sulusaray Kaplıcaları’nı rotanıza dahil edebilirsiniz.