Tekirdağ’da Gezilecek Yerler

Tekirdağ Şehitler Abidesi (Tekirdağ’da Gezilecek Yerler)


Tekirdağ’da Gezilecek Yerler. Tekirdağ’ın fethi esnasında şehit düşen askerlerimiz hatırasına 1949 seneninde uygulanan Tekirdağ Şehitler Abidesi, kentin turizmini hareketlendiren bölgeler arasında…
Muratlı Caddesi üstünde tespit edilen Tekirdağ Şehitler Abidesi, her sene şehre gelen yüzlerce turistin alakasını görmekte. Tekirdağ’ın fethinde şehit olan askerlerimizin hatırasına uygulanan bu alana uzun yalnız merdivenle çıkılıyor. Merdivenlerin tam merkezinde taşlarla Türk bayrağı yapılmış. Bayrağın bulunduğu yerin tam önünde ise yalnız bir yazıt bulunuyor.

Rakoczi Müzesi (Tekirdağ’da Gezilecek Yerler)

 


Macar prensi Rakoczi’nin yaşantısının en son senelerini geçirdiği Tekirdağ’daki evdir. Klasik Osmanlı mimarisiyle yapılmıştır. Macaristan hükümeti vasıtasıyla satın alınıp müzeye dönüştürülen Rakoczi Müzesi’ne Macar Prensi II. Frenc Rakoczi’nin ismi verilmiştir. Müze binasında Rakoczi 15 sene yaşamıştır. Avusturyalılara karşı Macar ayaklanmasının başına geçmiştir ve savaşta başarısız olunca Osmanlılara sığınmıştır.
Tekirdağ’da birbirine yakın 24 evde yaşamış olan Rakoczi, ölümüne kadar Tekirdağ’da ikamet etmiştir. Yaşadığı haneler birleştirilip tek konak manzarası kazandırılmış olsa da; son zamanlara bu konağın yanlızca yemekhanesi gelebilmiştir.

Hora Feneri


Tekirdağ’ın Şarköy bölgesinde yanlızca 20 kilometre mesafede yer alan Hora Feneri, Hoşköy’ün girişinde her geleni karşılayan ilk yapıdır. Hoşköy’ün girişinde yer alan bu fener 1861 senesinde Sultan Abdülhamit sayesinde Fransa’dan getirtilen dökme demirlerle Fransız mimarlara yaptırılmıştır. Halen aktif olarak kullanılmaktadır.
Tarihi dayanıklı bu fener günümüzü de sağlamlığını koruyarak gelebilmiştir. 1861 senesinde Abdülmecit sayesinde yaptırılan tarihi Hora Feneri’nin yapımında kaynak kullanılmamıştır ve bütün bağlantıları vida ile birleştirilmiştir. Bütünü ile demir bir yapıya sahiptir.

Namık Kemal Evi


Meşhur şair Namık Kemal’in ölümünün ardından adına; gönüllü halk, okullar ve belediye aracılığı ile Tekirdağ’da ev yapılmıştır.
19. asır Osmanlı mimarisinin tarzını yansıtan ev üç katlıdır ve 1992 seneninde esası atılmıştır. Tam bir sene ardından hizmete giren ve müze olarak vazife yapmış apartman ahşap yapılıdır ve 6 odadan oluşmaktadır.
Vatan Şairi şeklinde de isimlendirilen Namık Kemal’in yaşadığı mahallede onun hatırasına uygulanan ahşap ve iki katlı evdir. Namık Kemal’in kullandığı eşyalar, Tekirdağ’da tespit edilen etnografik eşyalar, Atatürk ve Namık Kemal’in resimleri sergilenmektedir