Tatile Gidebileceğiniz Nefis 7 Yurtiçi Rota

Kapadokya

Henüz seyahat planlarını yapmamışlar için birbirinden nefis 7 yurtiçi tatil rotasına göz atın. Kültürel keşif isteyenler için de deniz, güneş ve kum tatili yapıp kafayı dinlemek isteyenler için de tavsiyeleri sıraladık.

Belki de bir çoğumuz tatil dönemini keyifle geçirip işlerine döndü Kimimiz ise gelecek senenin tatili planları için çoktan karar verdi ve erken rezervasyon fırsatlarının duyurulmasını bekliyor. Ancak kimimiz seyahati son dakikaya getirmeyi seviyoruz.

Son dakikacıların tatile gidebilecekleri önerilerime göz atın. Dileyen hareketli gece hayatına akacağı rotayı seçerken; dileyen ise daha önce gitmiştim denilen yere bir kez daha giderek görülmemiş yerlerini yeniden keşfetmeli!

Tatile Gidilecek Nefis 7 Yurtiçi Rota

1. Kapadokya

Kapadokya

Kapadokya’nın sıradışı coğrafyası, birbirinden ilginç peri bacaları, benzersiz atmosferi ile ölmeden önce dünyada görülmesi gereken yerlerden biri.  İlk yerleşimin Paleolitik döneme kadar uzadığı, Hititler’in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hrıstiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştu. Kayalara oyulmuş evleri ve kiliseleri, şafakta yapılan balon gezileri, trekking rotaları, at sürme ve atv safarileri ile de zengin aktivite seçeneği sunuyor. Dünyanın dört bir yanından turistin ilgi gösterdiği bölge son yıllarda yerli turistler tarafından da her mevsim ziyaret ediliyor.

Cave veya kaya mağara otel konseptiyle de benzersiz bir konaklama deneyimi sunuyor. Konaklama tavsiyesi Fresco Mansion, Queen’s Cave Cappadoccia.

2. Mersin

Mersin

Türkiye’nin en uzun kıyı şeritlerinden birine sahip olan Mersin, aynı zamanda 25’ten fazla antik kentiyle tam bir kültürlerin kaynaştığı şehir konumunda. Ülkemizde turizm pastasından yeterince pay alamayan Mersin, son zamanlarda kabuğunu kırıyor. Keşfedilesi pek çok yer sunan Mersin’de Tarsus St.Paul Kuyusu ve Kilisesi ve Şelalesi görmeye değer. Ayrıca Aynalıgöl Mağarası, Uzuncaburç, Aya Tekla Kilisesi, Anemurium Antik Kenti ve nefis koylarıyla tatil için gidilecek rotalardan birisi. Harika coğrafyası ve inanılmaz manzaralar sunan kıyılarıyla Mersin keşfetmeye değer.

Konaklama tavsiyesi: Ünlüselek Otel, Anamur; Sahil Martı Otel, Mersin; Wonasis Resort, Kargıpınarı.

3. Yanıklar Köyü, Fethiye

Yanıklar Köyü, Fethiye

Fethiye’ye gitmeyen yoktur nerdeyse, ancak herkes Fethiye’yi Ölüdeniz ile bilir. Oysa Fethiye bundan çok daha fazlasını sunuyor.  Kalabalıktan, klasik bir tatilden ve pahalılıktan dert yananlar için Fethiye’ye 15 km uzaklıktaki Yanıklar Köyü nefis koyları, turunç ağaçları, sıcakkanlı insanlarıyla dinlenmek için ideal. Çevre dostu otelleriyle öne çıkan bölgede dünyada çok nadir yetişen Günlük Ağaçlarının altında yürüyüş yapılabilir, tekne gezilerine çıkılabilir, doğanın içerisinde bir tatil yapılabilir.

Konaklama tavsiyesi: Yonca Lodge, Yanıklar; Pastoral Vadi, Yanıklar; Oyster Residence, Ölüdeniz. Fethiye’ye gitmek için Dalaman Havalimanına uçmanız gerekiyor. Uygun uçak bileti ve kampanyaları takip etmek için THY kampanyalar sayfasına göz atmayı unutmayın

4. Datça

Datça

Datça, belki de Türkiye’nin en bakir ve en güzel koylarına sahip nadide ilçelerimizden birisi. Ege ve Akdeniz’in birleştiği yerde kurulu olan Datça, gidiş ve geliş sadece tek bir yola sahip olduğundandır belki, henüz kalabalık kitlelerce işgal edilmediğinden tertemiz ve berrak sahillere ve bozulmamış bir doğaya sahip. Huzur, sessizlik ve gerçek anlamda bir dinlenme için tercih edilecek noktaların başında gelen Datça tatil süresini uzatma garantisi veriyor.

Knidos Antik Kenti, Apollon Tapınağı, Palamutbükü, Hayıtbükü, Kızılbük, Ovabükü, Bencik Koyu, Kargı Koyları ile çok sayıda gezilecek ve görülecek yer sunuyor. Datça ve çevresinde yer alan yaklaşık 15 km uzunluğunda ve çoğu Mavi Bayraklı plajların keyfini çıkarın. Konaklama tavsiyesi: Villa Aşina, Datça

5. Çeşme, İzmir

Çeşme, İzmir

Maldivleri kıskandıracak güzellikte plajları, etkileyici doğası ile ülkemizin yaz tatilinde en çok tercih edilen merkezlerinden biri olan Çeşme, Dalyan, Paşalimanı, Ildırı, Çiftlikköy ve Ilıca gibi tatil kasabalarıyla farklı beklentileri karşılayacak altyapıya sahip.

Altın sarısı kumsallarının yanı sıra ilçe merkezinde bulunan kale, arkeoloji müzesi ve çarşısıyla ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunan Çeşme’de eğlence yeni günün ilk saatlerine kadar sürüyor. Damla sakızlı dondurmasıyla meşhur olan Çeşme’den bu lezzetin tadına bakmadan ayrılmayın.

İzmir’in Çeşme ilçesinin mahallesi olan Alaçatı, son yıllarda tatilcilerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden birine dönüştü. Özel araçla İzmir şehir merkezinden 50 dakika gibi bir sürede ulaşılabilen Alaçatı, her yıl nisan ayının ilk haftası düzenlenen ot festivaliyle tanınıyor.

Şık butik otelleri, taş evleri, sörf sporunun yapıldığı plajları, Arnavut kaldırımlı daracık sokakları ve rengarenk konsept mekanlarıyla Alaçatı, Ege’nin en güzel tatil merkezlerinden.

6. Safranbolu

 

Safranbolu

Tarihi değerleri, kent kültürü, yaşam tarzı, gelenek ve görenekleri, konak ve tarihi evleri, doğal güzellikleri ile Karabük’ün ilçesi Safranbolu, turizm açısından ülkemizin önemli yerlerinden birisi. Dünyaca ünlü Safranbolu evleri ile çevrili tarihi merkezi, Safranbolu Yemeniciler Çarşısı Arastası, Bakırcılar Çarşısı, Kristal terasa çıkarak izleyebileceğiniz kanyonu, Mencilis Mağarası ile görmeniz gereken bir yer.

Deniz-kum-güneş üçlüsüne alternatif arayanlar listelerine UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Safranbolu’yu eklemeli. Sadece görmeye değil kalmaya gidin. Konaklama tavsiyem: Cinci Han, Safranbolu.

7. Ölüdeniz, Muğla

Ölüdeniz, Muğla

Muğla’nın Fethiye ilçesinin dünyaca ünlü turizm merkezi Ölüdeniz, Türkiye’nin yurt dışında en çok tanınan tatil rotalarından. Yeşil ve mavinin buluştuğu, etkileyici güzellikteki Ölüdeniz, Tarihi Likya Yolu’nun da üzerinde yer alıyor.

Ölüdeniz’i kuş bakışı izlemek ve heyecan dolu bir aktivitede yer almak isteyenlerin tercihi Babadağ zirvesinden Ölüdeniz’e 45 dakikalık bir yolculuk yapılan yamaç paraşütü. Belcekız Plajı’ndan kalkan teknelerle farklı koyları gezmek ve mavinin tadını çıkarmak da seçenekler arasında.