Strasbourg Gezilecek Yerler

Strasbourg seyahat önerileri

Strasbourg şehir olarak Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmiş. Şehri gezerken bu muhteşem tarihi dokuyu hissedebiliyorsunuz. Evler, sokaklar, her yer çok bakımlı ve temiz. Alsace Lorraine bölgesine başkentlik yapan şehir, aynı zamanda Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’na da ev sahipliği yapıyor. Strasbourg bu kadar önemli olunca, özellikle Notre Dame Kilisesi meydanının bulunduğu bölgede çok sayıda askere rastlıyoruz. Ellerinde tüfeklerle gruplar halinde gezen askerler insanı biraz tedirgin ediyor.

Strasbourg Gezilecek Yerler

Strasbourg’da nereler gezilir? Starsbourg’da neler yapılır?

Strasbourg çok canlı bir şehir. Müzeler, tiyatrolar, operalar, konserler ve festivaller, aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz. Strasbourg’ta gezilecek ve görülecek yerler listesi yaparken oldukça zorlandık. Strasbourg için en az 3 gün ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Sizin zamanınız daha fazla olursa da kesinlikle sıkılmazsınız.

1. Batorama, Strasbourg Tekne Turu

Batorama, Strasbourg Tekne Turu

Strasbourg’da görülmesi gereken yerleri tekne turu ile keyifli bir şekilde ziyaret etmek ister misiniz? Özellikle Strasbourg’un en güzel köşelerinden Grande Ile (Büyük Ada) bölgesinden başlayan turlar nehir üzerinden devam ederek Avrupa Parlamentosu binasına kadar devam ediyor. Teknelerin üstleri cam ile kaplı olduğundan soğuk ve yağmurlu havalarda bile bu turlar yapılabiliyor. Tarihi köprülerin, ahşap bakımlı evlerin yanından geçerken, kulaklığınızdan bir çok dilde çevre ile ilgili bilgiler alabiliyorsunuz.
Starsbourg tekne turları için farklı seçenekler mevcut ama genellikle 1 saat kadar sürüyor.

2. Grande Ile, Strasbourg – Büyük Ada, Strasbourg

Grande Ile, Strasbourg – Büyük Ada, Strasbourg

Grande Ile için Strasbourg’un merkezi diyebiliriz. Grande Ile tarihi yapıları, arnavut kaldırımlı dar sokakları ile Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Bu güzel adada gezerken kendinizi, konusu Ortaçağ’da geçen bir film stüdyosunda gibi hissediyorsunuz.

Strasbourg’ta gezilecek noktalar

Strasbourg’ta gezilecek noktalar arasında bulunan Grande Ile’nin yerini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Grande Ile, Strasbourg

3. Petite France, Strasbourg

Petite France, Strasbourg

Petite France, Strasbourg’un en çok fotoğrafları çekilen bölgeleri arasında yer alıyor. Pencerelerin kenarlarına asılı renkli çiçekler ile süslü ahşap binaları ve canlı sokakları ile Strasbourg’ta görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında. Petite France’ta evler 16. ve 17. yüzyıllardan kalmış. O zamanlarda buralarda balıkçılar ve dericiler yaşarmış.

Petite France

Strasbourg’ta gezilecek ve görülecek yerler arasında yer alan Petite France’ın nerede olduğunu görmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Petite France, Strasbourg

4. Strasbourg Notre Dame Katedrali

Strasbourg Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali, Strasbourg’un turistik noktaları arasında bulunuyor. Notre Dame Katedrali’nin 142 m uzunluğundaki kulesi ve gotik mimari yapısı çok dikkat çekici.

Strasbourg’un turistik noktaları

Katedralin çevresindeki meydana dinlenip vakit geçirebileceğiniz sandalyeler koymuşlar. Ayrıca cafeler ve restaurantlar da var. Burası Strasbourg’un en hareketli bölgesi diyebiliriz.

Strasbourg gezilecek ve görülecek yerler

Strasbourg Notre Dame Katedrali 1439 yılında tamamlanmış. 12. ve 14. yüzyıldan kalma renkli vitray pencerelerine özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz.
Strasbourg’ta görülecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan Notre Dame Katedrali’nin yerini aşağıda bulabilirsiniz.

Notre Dame Katedrali, Strasbourg

5. Ponts Couverts, Strasbourg

Ponts Couverts, Strasbourg

Petite France bölgesinin girişindeki köprüler Strasbourg’un gezilecek yerleri arasında bulunuyor. Nehrin üzerindeki bu köprülerin üstü eskiden kapalıymış ve şehir surlarının bir bölümü buradaymış. Ponts Couverts, 14. yüzyılın başında inşa edilmiş. Vauban Barajı yapılırken köprülerin üstündeki çatılar sökülmüş ama adı günümüze kadar Ponts Couverts (Kapalı Köprüler) olarak kalmış. Strasbourg gezisi içinde bulunması gereken Ponts Couvert’in yerini aşağıda görebilirsiniz.

Ponts Couverts, Strasbourg

6. Barrage Vauban, Strasbourg

Barrage Vauban, Strasbourg

Vauban Barajı 17. yüzyılın başlarında yapılmış. Bu köprüye çıktığınızda Pont Couverts bölgesinin çok güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Strasbourg’un önemli noktaları arasındaki Barrage Vauban’ın yerini aşağıda görebilirsiniz.

Barrage Vauban, Strasbourg

7. European Parliament – Avrupa Parlamentosu

European Parliament – Avrupa Parlamentosu

Strasbourg, tarih boyunca farklı kültürlere, dillere ve inançlara ev sahipliği yapmış bir şehir. Günümüzde de Avrupa Parlamentosu’na ev sahipliği yapıyor. Nehrin kenarında bulunan binayı isterseniz gezebilirsiniz. Strasbourg’ta nehir turu yaparsanız, tekneler Avrupa Parlamentosu’nun yanına kadar gidiyor.

European Parliment, Strasbourg

8. St Saint Thomas’ Church, Strasbourg

St Saint Thomas’ Church, Strasbourg

Saint Thomas’ Church 1520 yılında tamamlanmış. O zamanlarda Strasbourg Alman egemenliği altındaymış ve kilise Alman stilinde inşa edilmiş. Alsace Lorraine bölgesinde bu stilde görebileceğiniz tek kilise burası. Strasbourg 1681 yılında Fransa egemenliği altına geçmiş. Kilise’nin 1778 yılında Mozart tarafından övgüler yağdırılan orgu çok ünlü.

Strasbourg’ta gezilecek ve görülecek yerler arasında bulunan kiliseyi haritada görmek için tıklayın.

St Thomas’ Church

9. Strasbourg Musee Alsacien

Strasbourg Musee Alsacien

Alsace Lorraine bölgesindeki geleneksel yaşam hakkında bilgiler almak ister misiniz? Nehir kıyısında 17. yüzyıldan kalma tarihi bir ev müzeye dönüştürülmüş. Eskiden bu bölgede yaşayan insanların kıyafetleri, yaşam biçimleri, mobilyaları, gibi bir çok şey bu müzede canlandırılmış.

Strasbourg gezi rehberi içinde önemli bir yere sahip olan Strasbourg Musee Alsacien’in yerini aşağıda görebilirsiniz.

Strasbourg Musee Alsacien

10. Rohan Sarayı, Strasbourg – Palais des Rohan

Rohan Sarayı, Strasbourg – Palais des Rohan

Palais des Rohan, XV. Louis’in baş mimarı Robert de Cotte tarafından yapılmış. Barok sitilinde inşa edilen bina 1720 yılında tamamlanmış.
Palais des Rohan, günümüzde 3 ayrı müzeye ev sahipliği yapıyor. Alt katta; arkeoloji, giriş katta; dekoratif sanatlar, üst katta; güzel sanatlar müzelerini ziyaret edebilirsiniz.

Strasbourg gezilecek yerler listesinde bulunan müzenin yerini aşağıda görebilirsiniz.

Rohan Sarayı, Strasbourg

11. Neustadt, Strasbourg

Neustadt, Strasbourg

Strasbourg, Fransa ve Almanya egemenliği arasında sürekli yer değiştirmiş. Neustadt adından da anlaşılacağı gibi Almanya egemenliği zamanında yapılmış bir bölge. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Strasbourg çok gelişmiş ve büyümüş. Neustadt bu dönemde çok planlı bir şekilde şehrin merkezi olarak dizayn edilmiş. Yeni ve geniş caddeler, parklar, evler ve diğer her şey şehir planlamacıları tarafından düşünülerek yapılmış.
Strasbourg’da görülecek yerler arasında bulunan Neustadt’ı haritada görmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Neustadt, Strasbourg

12. Strasbourg Tarih Müzesi – Musee Historique de Strasbourg

Strasbourg Tarih Müzesi – Musee Historique de Strasbourg

Strasbourg Tarih Müzesi, 18. yüzyılda yapılmış. O zamanlarda burası mezbaha olarak kullanılıyormuş.
Strasbourg Tarih Müzesi’nde Strasbourg‘un tarihi geçmişi ile ilgili bir çok şey sergileniyor. Silahlar, heykeller, elbiseler ve resimler bunlardan bazıları.
Müzenin en önemli eseri ise, 1727 yılından kalma kabartmalı bir harita. Strasbourg ve çevresinin o dönemlerdeki halini 80 m² bir alanda sergilenen bu eserde görebilirsiniz.

Strasbourg’ta gezilecek ve görülecek yerler arasında bulunan müzenin yerini görmek için linke tıklayabilirsiniz.

Strasbourg Tarih Müzesi

13. Strasbourg Saint Pierre le Jeune Church

Strasbourg Saint Pierre le Jeune Church

Saint Pierre le Jeune Kilisesi, ikiye ayrılmış bir kilise. 200 yıldır, bir bölümü Protestanlar diğer bölümü ise Katolikler tarafından kullanılıyor. Kilise’nin tarihi çok eskilere dayanıyor. 11. yüzyıldan kalma bazı bölümleri bile var. İçindeki freskler 14. ve 15. yüzyılda yapılmış. Saint Pierre le Jeune Kilisesi’nin orgu Johann Andreas Silbermann tarafından 18. yüzyılda dizayn edilmiş.

Strasbourg Saint Pierre le Jeune Kilisesi

Strasbourg Gezi ve Seyahat Rehberi

Strasbourg Gezi ve Seyahat Rehberi

Bu bölümde Strasbourg hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Strasbourg’ta yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler ?

Strasbourg’ta yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler

-Strasbourg’un Grande Ile Adası’na gidip arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşın.
-Strasbourg Notre Dame Kilisesi’nin bulunduğu meydanda oturup etrafı seyredin.
-Strasbourg’ta nehir kenarında bir restaurantta oturup güzel bir yemek yiyin.

Strasbourg seyahat önerileri

-Eğer imkanınız varsa şehirde bisiklet ile tur yapın.
-Bir akşam Notre Dame Kilisesi meydanına gidin. Çok güzel ışıklandırma yapıyorlar.

Strasbourg gezisi

-Petite France bölgesine gidip, dükkanları gezin. Bir şey almasanız da bu bölge çok hareketli ve canlı.
-Fransız ve Alman mutfağının güzel yemeklerini deneyin.

Strasbourg yeme içme rehberi

Strasbourg yeme içme

Strasbourg’ta neler yenir ? Strasbourg’un nesi meşhur? derseniz, bu masal şehrinde gezerken, bir çok restaurant göreceksiniz. Özellikle nehir kıyısında, büyük çınar ağaçlarının altında oturup romantik bir yemek yiyebilirsiniz.

Strasbourg’ta neler yenir

Tipik bir Alsace şehri olan Strasbourg’ta Fransız ve Alman mutfağının izlerini bulabilirsiniz. Et, patates ve sosis dışında çok geniş bir tatlı kültürü var. Eğer yaz ve bahar aylarında giderseniz, restaurantların dışarıdaki masalarında oturabilirsiniz. Strasbourg’ta makarna ve pizza çeşitlerini bulabileceğiniz çok güzel İtalyan restaurantları da var.
Bunun dışında daha ekonomik yemekler isterseniz burger ve sandviç tarzı yiyecekleri de bulabilirsiniz.

Strasbourg alışveriş – Strasbourg’tan neler alınır ?

Strasbourg alışveriş

Strasbourg Petite France bölgesi alışveriş için en çok çeşit bulabileceğiniz yerlerden biri. Burada el işi, örgü, dantel, kıyafet ve hediyelik eşyalar satan bir çok dükkanı bir arada bulabilirsiniz. Bunun dışında Notre Dame Kilisesi’nin bulunduğu meydanın yanındaki sokaklarda marka mağazalar var.
Strasbourg’a eğer kış aylarında giderseniz, Strasbourg Noel Pazarı’na rastlayabilirsiniz.

Strasbourg nerede?

Strasbourg, Fransa’nın kuzeydoğusunda yer alıyor.
Strasbourg’u harita görmek için aşağıdaki linke tıklayın.

Strasbourg, Fransa

Strasbourg şehir içi ulaşım

Strasbourg küçük bir şehir. Bir çok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda tramway ve otobüs kullanabilirsiniz.
Aşağıdaki linkte Strasbourg şehir içi ulaşım haritasını bulabilirsiniz.

Strasbourg Ulaşım Haritası

Strasbourg düz bir şehir ve Avrupa’nın en iyi bisiklet yollarına sahip. Bisiklet kiralamak isterseniz Velhop kiralama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Strasbourg Velhop Bisiklet

Strasbourg havaalanından kalkan trenler ile şehir içi tramway ağına ulaşabilirsiniz.

Strasbourg’a nasıl gidilir?

Strasbourg’a bir çok şehirden tren ile ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan direk uçuş bulunmuyor.

Strasbourg konaklama ve oteller – Strasbourg’ta nerede kalınır?

Strasbourg’ta merkezi bir otelde kalmak isterseniz, Strasbourg Notre Dame Kilisesi’ne yakın bir yerde konaklamanızı öneririz. Buradan Strasbourg’un tarihi ve turistik yerlerine yürüyerek ulaşmanız mümkün. Strasbourg oldukça pahalı bir şehir. Oteller de çok pahalı.

Strasbourg’ta kaç gün kalmalı? – Strasbourg’ta kaç gün kalsak yeter?

Strasbourg’ta yapılacak şeyler ve görülecek yerler oldukça fazla. Strasbourg için en az 3 gün ayırmanızı tavsiye ederiz. Strasbourg gezi planı yaparken etkinlik takvimlerini de mutlaka kontrol edin. Şehirde çeşitli konserler ve festivaller yapılıyor. Zevkinize göre bir sanat olayına rastlayabilirsiniz.