Sri Lanka Gezilecek Yerler

Hindistan’ın güneyinde yer alan; tapınakların, çay tarlalarının, baharatların ve tabii fillerin diyarı Sri Lanka… İsmi Sinhala dilinde “Görkemli Ada” demek olan Sri Lanka, gezilecek yerler bakımından zenginliğiyle ziyaretçilerini büyüleyen eşsiz bir ada ülkesi.

65.610 kilometrekarelik alana yayılan Sri Lanka, köklü geçmişi, pek çok dini ve etnik kültürü barındıran yapısı ve benzersiz doğasıyla çok farklı deneyimlerin merkezi. Görkemli Ada; tüm yönleriyle, tamamen sizin kendi isteklerinize göre şekillendirebileceğiniz, farklı seyahat imkanları sunuyor.

Budist ve Hindu tapınaklarının büyüsüne dalıp antik kentleri keşfedeceğiniz bir kültürel yolculuk da planlayabilirsiniz; vahşi doğaya, yeşile, çay tarlalarına doyacağınız bir doğa keşfi de, ya da tamamen beyaz kumlu, kızıl gün batımlı sahillerde sörf yapıp Hindistan cevizi suyuna doyacağınız tropik bir deniz tatili de. Bu tamamen sizin tercihlerinize ve seyahat sürenize kalmış.

Fil Gezi kolektifi olarak çıktığımız Sri Lanka seyahatinde biz kültür, doğa ve sahil tatilini bir arada çıkarttık. 12 günlük uzun seyahatimiz bunun için çok uygun oldu, ama Sri Lanka’nın tadına doyum olmadı. Gitmeden önce bilmeniz gerekenler ve öneriler ve Sri Lanka Gezi Rehberi için aşağıdaki yazıya da göz atın:

Sri Lanka Gezi Rehberi

BÖLGE BÖLGE SRI LANKA

Sri Lanka’da gezilecek yerler listesini ve seyahatinizi planlarken, ülkeyi farklı bölgelere ayırmakta, rotanızı ona göre çizmekte fayda var. Çünkü ülke; tarih meraklılarına tapınaklar ve saraylar, doğa tutkunlarına tropik ormanlar ve vahşi milli parklar, deniz tatili arayanlara deniz ve güneş vaat ediyor. Biz de sizin için Sri Lanka’yı üç temel ilgi noktasına göre bölgelere ayırarak rotanızı oluşturmakta yardımcı olmak isteriz:

  • Sri Lanka Tarihi Bölge
  • Sri Lanka Doğa Bölgesi
  • Sri Lanka Plajları

1. Sri Lanka Tarihi Bölge

Sri Lanka Tarihi Bölge

Sri Lanka’nın “Kültür Üçgeni” olarak anılan; kayıp şehirler, tarihi Budist kentleri, tapınaklar ve sarayları barındıran bölgesi, ülkenin Orta-Kuzey kısımında yer alıyor. Eski Sri Lankalı hanedanlarının ilk başkentleri inşa ettikleri ve sanatsal ve mimari gelişmeyi desteklediği bölgede Anuradhapura, Dambulla, Sigiriya ve Polonnaruwa şehirlerini keşfedebilirsiniz.

Krallıklar yıkıldıktan sonra ormanların bürüdüğü alanlar, son yüzyılda arkeologlar tarafından kazılmış ve kayıp tarih yeniden ortaya çıkarılmış. Sri Lanka’nın kuzeyinde bulunan, ülkenin ilk başkentlerinden Anuradhapura, tarihi tapınakları ve stupalarıyla, gerçek bir kültürel ve dini miras. Dambulla, içinde yüzlerce Buddha heykelini barındıran kayadan oyulma mağara tapınağıyla, oldukça etkileyici bir bölge. Gizemli Sigiriya, Sigiriya Rock ile şaşırtırken, ülkenin 12.yüzyıldaki başkenti Polonnaruwa Antik Kenti, tüm mistik havasıyla ziyaretçilerini büyülüyor.

2. Sri Lanka Doğa Bölgesi

Sri Lanka Doğa Bölgesi

Sri Lanka’nın tam ortasında inanılmaz bir doğa tatili yapabileceğiniz bölgeler bulunuyor. Milli parklar, çay bahçeleri ve şelalelerle dolu bu kısım-belki Sri Lanka’da gezilecek yerler arasında en keyif vereni- trekking ve safari yapmak isteyen doğa tutkunları için birebir. Ayrıca Sri Lanka’nın başka hiçbir bölgesi bu derece geniş bir vahşi yaşam çeşitliliği sunmaz. Bölgede temel olarak görmeniz gereken yerler: Adam’s Peak, Horton Plantations, Ella Rock

3. Sri Lanka Plajları

Sri Lanka Plajları

Hint Okyanusu’nda yer alan ada ülkesi Sri Lanka, tabii ki muhteşem bir tropik tatil merkezi. Beyaz kumlu plajları, uçsuz buçaksız masmavi denizi ve palmiyeleriyle ülkenin farklı bölgelerinde deniz tatili yapmak da oldukça cazip. Sri Lanka’daki deniz aktivitelerinden bahsedecek olursak; ideal rüzgarıyla ülke tam bir sörf cenneti.

Sörf, Sri Lanka’da inanılmaz popüler; her seviyede sörfçü için uygun plajlar bulmak münkün. Deneyimsiz sörfçüler için Tangalle uygunken, Mirissa, Weligama ve Arugam Bay sahilleri deneyimli sörfçüler için birebir. Ayrıca tüplü dalış, nehirde safari ve balina seyretmek gibi farklı aktivite alternatifleri de mevcut.