Sivas’ta Gezilecek Yerler

Sivas 4 Eylül Kongre Binası


Sivas kongresinin yapıldığı apartman bu gün müze olarak ziyarete açıktır. Kurtuluş Savaşı’nda bağımsızlığımızı ilan ettiğimiz bu apartman o devresinin zorlu yolculuğundan izler barındırıyor. Binada ayrı olarak devreye ilişkin silah, elbise gibi eşyalar da sergilenmekte.
Koyunkaya Mesire Yeri


Sivas’ın İmranlı bölgesinde tespit edilen Koyunkaya Mesire Yeri, cennetten tek parça sunuyor her gelen misafirine. Ulaşımı tek zor olsa da bu bölgeyi görüldüğü anda buna değdiğini hissedeceksiniz.
İmranlı bölgesine yanlızca 12 kilometre mesafede olsa da zorlu tek yola sahiptir. Içerisinde sakladığı tabii güzellikleri yanlızca yol vaziyetine dayanabilenlere gösterir. Koyunkaya Mesire Yeri, yol süresince size papatyalarla dolu yeşillikler, dereler, çağlayanlar ve kayaların içinden çıkan sular gösterecek. Bu bölgeyi keşfetme arzuladığı henüz ilk adımda başlar.
Eğriçimen Yaylası


Koyulhisar bölgesine 20 kilometre uzaklıktaki yayla, doğanın en güzel hediyelerin biri. Yeşilin her tonu, sıra sıra dizilmiş yayla haneleri ve onu ziyarete gelen turistler… Bütün güzelliğini cömertçe gözler önüne seren Eğriçimen Yaylası, dağ turizmi için epey önemlidir. Yaylada alabalık tutabilir ve ilkbaharın en güzel renklerine tanık olabilirsiniz. Gerçekte dört mevsim değişik renklere bürünür Eğriçimen Yaylası.
Tödürge Gölü
Demiryurt Gölü şeklinde de malum Tödürge Gölü, Sivas’ın gezilecek yerleri arasındadır. Sivas-Erzurum karayolunun 50 kilometre ardından karşınıza gelecek olan Tödürge Gölü, bilhassa Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nin tertip ettiği su sporlarıyla şenlenir. Şenliğe halkta eklenir ve muhtelif eğlencelerle her sene güzel saatler geçirilir. Gölün kenarında tek gazino bulunmaktadır. Gölde kayık gezintileri yapılabilmektedir. Bu arada burası bölgenin en iyi mesire yerlerinden biridir.
Hafik Gölü


İç Anadolu’nun değerli şehirleri arasındaki Sivas; Hafik Gölü’yle ve etrafıyla sene içinde çoğu ziyaretçisini ağırlar. Koçhisar Gölü şeklinde de malum Hafik Gölü’nde çoğu balık türü vardır. Bu noktaya geldiğinizde serbest olta balıkçılığı yapabilirsiniz. Bu arada gölün etrafında çoğu kuruluş bulunuyor. Tesislerden bir tanesi de belediyeye bağımlı olan Göl Gazinosu’dur. Gazino ardından kalifiye kuruluşlar doğrulusunda alınmıştır.