Şırnak’ta Gezilecek Yerler – Şırnak Turistik Yerler

Şırnak’ta Gezilecek Yerler

Nuh Peygamber Türbesi (Şırnak’ta Gezilecek Yerler)


Kur’an ve muhtelif tarihçilere göre tufandan ardından Nuh Peygamber’in gemisi Cudi Dağı’na oturmuştur ve yerleşim için tufan ertesi bu mevki seçilmiştir. Nuh Peygamber’in kabirinin da yer aldığı türbesi uygulanan restorasyonlardan ardından ziyarete açılmıştır. Şırnak’ta Gezilecek Yerler arasında başı çeker.

Cudi Dağı


Şırnak dendiğinde akla gelen ilk isimlerden bir tanesi olan dağ birden fazla tarihi hikayeye mevzu olmuş ve çoğu medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Nuh’un gemisinin de bu dağa indiğine inanılmaktadır.

Cizre Ulu Cami


Köklü tek kiliseden Hz Ömer saatinde dönüştürülmüş olan cami dikdörtgen planlıdır. Bu camideki en değerli eserlerden birisi de Ejderli Kapı Tokmağı’dır. Selçuklu Dönemi’ne ilişkin bu kapı tokmağı İstanbul’da Türk ve İslam Yapıtları Müzesi’nde sergileniyor.

Kasrik Ören Yeri – Şırnak’ta Gezilecek Yerler

Sazirka isimiyle hatıralan ören yeri; su bentleri, köprüler ve kent kalıntısı bulunmaktadır. Boğaz şeklinde oluşundan ılıman tek abuhavaya bulunduran mevki muhtelif medeniyetler doğrulusunda yazlık şeklinde de kullanılmıştır. Hala Cizre halkı dinlenmek ve piknik için burayı kullanır.

Abdaliye Medresesi (Mir Abdal)


15. asırda uygulanan medrese, Mem u Zin isimli yapıtta geride bıraktığımız aşkın da yaşandığı yerdir. Öykü birbirine aşık olup kavuşamayan Mem ve Zîn’in aşkını ve onları engel olan Bekir karakterini anlatır. Devresinin sosyal ve kültürel hayatından esintiler de yapıtta görülebilir. Medrese Arap ülkelerinden ve vatan içinden birden fazla ziyaretçi çekmektedir.