Sinop’ta Gezilecek Yerler

Boyabat Kaya Mezarları
Boyabat ilçesindeki kaya mezarları, Salar Köyü’nün güneydoğusunda bulunmakta. Kalker kayalara oyularak uygulanan kaya mezarlarının yüksekliği 200 metreyi buluyor. Aslan figürlerinin yer aldığı sütun başlıkları ve sütun kuralları kare şeklinde… Boyabat Kaya Mezarları’nın Paflagonyalılar doğrulusunda yapıldığı ön görü ediliyor.Ülkemizin dayanıklı kaya mezarlarından yanlızca bir tanesi olan Boyabat Kaya Mezarları, epey çok tanıtılmadığı için pek bilinmiyor. Sinop gezinize dahil edip bu dayanıklı kaya mezarlarını ilk keşfedenler arasında olmalısınız.
Babaçay Kanyonu
İlkbahar ve yaz aylarında yürüyüş parkurlarıyla doğaseverlerin ilgisini çeken Babaçay Kanyonu, uzun tek bulgu rotasına sahiptir.
Babaçay Kanyonu, Sinop’un Ayancık bölgesinde bulunuyor. Ayancık Kastamonu yolunun tahminen 17. kilometresinde yer almakta. Kanyonda tespit edilen parkurun nihayetinde İnaltı Mağarası yer alıyor. Yürüyüş yapmışların geneli nihai noktada mağarayı da keşfetmeyi suistimal etmiyor.
Sinop Hamsilos Koyu
Türkiye’nin en kuzeyinde tespit edilen Sinop, Hamsilos Koyu ile Karadeniz’in en cezbedici manzaralarından birini sunuyor.
Hamsilos Koyu, halk doğrulusunda Türkiye’nin Diğer fiyordu olarak adlandırılsa da, asalında ilmi olarak bakıldığında buzul aşındırması neticesi oluşmuştur. Bu yüzden kaynaklı fiyord demek yanlıştır. Yeniden de mükemmel tek havası, unutulmaz tek tabii güzelliği bulunmaktadır Hamsilos Koyu’nun. Bilhassa gün batımında kesinlikle Hamsilos’ta olmalısınız. Gün battığı sırada bu tabiat harikası bambaşka tek manzaraya bürünür.
Karakum Plajı
Türkiye’nin Karadeniz kıyısında en dik bölümünde bulunanSinop, Karakum Plajı’yla dikkatleri üstüne çekmektedir.Karakum Plajı’na turistten ziyade yerli halk kesif alaka göstermektedir. Plajın mevcut tabiat el değmemiş tek güzelliğe sahiptir.Plajdaki denizin dibinde kara kumla kaplanmıştır. Bunun nedeni, Boztepe Yarımadası’nın tek yanardağ patlaması neticesi şekillenmesi ve yanardağın püskürttüğü kül ve kumlardır.
Erfelek Şelaleleri
Sinop il hudutları içinde cennetten tek parça gizlenmiş olan Erfelek Şelaleleri, Karadeniz’i anlatan tek tabii güzelliktir.Turizm yönünden son günlerde kesif alaka görmektedir ve Karadeniz turları esnasında uğrak yerlerinin arasına girmiştir.Merdiven şeklinde akan suları kademe kademe içinize işler ve tesiri fazla zaman devam eder. Yüzmeye elverişli göllerinde yer aldığı şelalenin çevresine kamp yapabilme imkanınız da bulunmaktadır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir