Sinop’ta Gezilecek Yerler

Sinop Cezaevi

Antik çağlardan bu yana sürekli bir medeniyete ev sahipliği yağmış olan Sinop; adı çok fazla duyulmasa da Karadeniz’in inci tanelerinden birisidir.Sinop gezilecek yerler yazımızı okuduktan sonra belki siz de bu az bilinen değerin farkına varıp Sinop turu planlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Ülkemizin Karadeniz bölgesinde yer alan Sinop doğal güzellikleri ve tarihi ile gezilmesi ve görülmesi gereken şehirlerimiz arasında yerini alıyor.Sinop’ta müzeleri, mağaraları, tabiat parklarını ve harika koylarını gezebilir Erfelek şelalesinde güzel vakit geçirebilirsiniz.

Sinop Gezilecek Yerler Listesi

Sinop ilimizde gezmeniz ve görmeniz gereken yerler için oluşturduğumuz tarihi yerler, görülmesi gereken doğal güzellikler ile Sinop gezilecek yerler listesi;

Sinop Cezaevi

Sinop Cezaevi

Sinop gezinize bir cezaevi turu ile başlamak istemeyebilirsiniz ancak cezaevi tarihi bu kadar eskiye dayanan başka bir şehir olduğunu söylemek çok zordur. Yapının 4000 yıl öncesinde inşa edildiği düşünülmektedir. 1600’lü yıllarda Evliya Çelebi’nin notları arasında ise hapishane olarak kullanıldığına yer verilmiştir. Muhteşem manzarası ve ilginç yapısıyla sizi hem tarihe, hem de başka dünyalara alıp götürecektir.

Sinop Kalesi

Sinop Kalesi

Sinop’un en önemli yapılarından biri olan Sinop Kalesi, milattan önce yedinci yüzyıldan günümüze ulaşır. Kale şehrin hemen giriş kısmında yer alır ve denize bakar. Bu durum kalenin cazibesini daha da artırır. Ne yazık ki zaman içinde sıklıkla istilaya uğrar. Buna rağmen farklı dönemlerde onarım süreçlerine dahil edilir. Uzunluğu 2 bin metre civarında olan kalenin yüksekliği 25 metredir.

Alaaddin Camii

Sinop Alaaddin Camii

Alaaddin Camii, Sinop şehir merkezinde bulunur. Caminin yapılış sürecinde Alaeddin Keykubat’ın önemli çabaları olur. Aktarılan bilgilere göre cami 1214 senesinde inşa edilir. Bu dönem Selçuklu’nun Sinop’u fethettiği dönemin başına tekabül eder. Enine planlı olan Alaaddin Camii, 12 metre yüksekliktedir. Camiye girmek adına üç ayrı kapı kullanılır. Caminin bugünkü minberi 1800’lü yılların sonunda eklenir. Bugün günümüzde ibadete açık durumdadır.

Advertisements

Boyabat Kalesi

Sinop Boyabat Kalesi

Sinop şehrinin sembol yerlerinden biri olan Boyabat Kalesi, Gökırmak Vadisi’ne bakar. Kayalık bir tepeye konuşlanan kale, oldukça heybetli bir görünüme sahiptir. Kulelerin bir kısmı yuvarlak, bir kısmı ise dikdörtgen biçiminde tasarlanmıştır. Kalenin girişi güneyde yer alan ufak kapıdan gerçekleşir. Kalede Bizans dönemine dair tipik izler bulunsa da mimari olarak Osmanlı Kalesi özellikleri gösterir. Burası Eski Kale ve Yeni Kale şeklinde iki bölümden oluşur.

Paşa Tabyaları

Paşa Tabyaları Sinop

Sinop Yarımadası’nın hemen doğu bölümünde yer alan Paşa Tabyası, özellikle denizden gelebilecek tehlikelere karşı inşa edilir. Tabyanın yapımı 19. yüzyılı işaret eder.  Yukarı bölümünde top yuvaları bulunur. Alt kısımda ise görece daha büyük mekânlar dikkat çeker. Ayrıca mahzen de bu alanda bulunur.

Sinop Etnografya Müzesi

Sinop Etnografya Müzesi

Sinop şehrine geldiğiniz zaman Sinop Müzesi’ni es geçmeyin. Şehirdeki müzecilik ile alakalı faaliyetlerin 1921 senesinde gerçekleştiği bilinir. Sinop Müzesi ile alakalı çalışmalar, o dönemin Müzeler Genel Müdürü Hikmet Gürçay’ın döneminde yoğunlaşır. Nitekim 1968 senesinde bölgede yapılan kazılar neticesinde müzenin hazırlıkları başlar. 1970 senesinde de müze ziyarete açılır. Müze 2001 senesinde kapsamlı bir onarım sürecinden geçirilir.

Karakum Plajı

Karakum Plajı Sinop

Türkiye’nin Karadeniz kıyısında en dik bölümünde bulunanSinop, Karakum Plajı’yla dikkatleri üstüne çekmektedir.Karakum Plajı’na turistten ziyade yerli halk kesif alaka göstermektedir. Plajın mevcut tabiat el değmemiş tek güzelliğe sahiptir.Plajdaki denizin dibinde kara kumla kaplanmıştır. Bunun nedeni, Boztepe Yarımadası’nın tek yanardağ patlaması neticesi şekillenmesi ve yanardağın püskürttüğü kül ve kumlardır.

Hamsilos Koyu

Sinop Hamsilos Koyu

Türkiye’nin en kuzeyinde tespit edilen Sinop, Hamsilos Koyu ile Karadeniz’in en cezbedici manzaralarından birini sunuyor.
Hamsilos Koyu, halk doğrulusunda Türkiye’nin Diğer fiyordu olarak adlandırılsa da, asalında ilmi olarak bakıldığında buzul aşındırması neticesi oluşmuştur. Bu yüzden kaynaklı fiyord demek yanlıştır. Yeniden de mükemmel tek havası, unutulmaz tek tabii güzelliği bulunmaktadır Hamsilos Koyu’nun. Bilhassa gün batımında kesinlikle Hamsilos’ta olmalısınız. Gün battığı sırada bu tabiat harikası bambaşka tek manzaraya bürünür.

İnaltı Mağarası

Sinop İnaltı Mağarası

Sinop gezilecek yerler listemizde İnaltı mağarasıda yer alıyor.Henüz daha yeni turizme kazandırılan mağara, zor sayılabilecek bir yaya yolculuğunun ardından görülebilir. Sarkıt ve dikitlerin de olduğu mağaranın toplam uzunluğu 700 metre.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri

Sinop Erfelek Tatlıca Şelaleleri

Sinop il hudutları içinde cennetten tek parça gizlenmiş olan Erfelek Şelaleleri, Karadeniz’i anlatan tek tabii güzelliktir.Turizm yönünden son günlerde kesif alaka görmektedir ve Karadeniz turları esnasında uğrak yerlerinin arasına girmiştir.Merdiven şeklinde akan suları kademe kademe içinize işler ve tesiri fazla zaman devam eder. Yüzmeye elverişli göllerinde yer aldığı şelalenin çevresine kamp yapabilme imkanınız da bulunmaktadır.

Sinop Arkeoloji Müzesi

Sinop Arkeoloji Müzesi

Tarihi bu kadar eskiye dayanan bir yerde, bunca yılın izini taşıyan eserlerin olmaması imkansız. Bu eserlerin bir kısmının sergilendiği Arkeoloji Müzesi de size Sinop tarihi ile ilgili oldukça detaylı bir bilgi verecektir.

Akgöl

Sinop Akgöl

Sinop gezilecek yerler arasında Akgöl’de bulunuyor.“Doğa harikası Karadeniz” deyimini canlı canlı deneyimlemek isterseniz Akgöl’e bir yolculuk yeterli olacaktır. 2 çayın birden beslediği göl 1200 metre yükseklikte bir yaylada yer alır ve halen yaban hayatının yaşandığı bir doğaya sahiptir.

Babaçay Kanyonu

İlkbahar ve yaz aylarında yürüyüş parkurlarıyla doğaseverlerin ilgisini çeken Babaçay Kanyonu, uzun tek bulgu rotasına sahiptir.
Babaçay Kanyonu, Sinop’un Ayancık bölgesinde bulunuyor. Ayancık Kastamonu yolunun tahminen 17. kilometresinde yer almakta. Kanyonda tespit edilen parkurun nihayetinde İnaltı Mağarası yer alıyor. Yürüyüş yapmışların geneli nihai noktada mağarayı da keşfetmeyi suistimal etmiyor.