Şile Gezilecek Yerler

Şile Feneri

Şile gezilecek yerler – Şile görülecek yerler – Şile gezisi

Hafta içi İstanbul’da çalışıyorsanız, hafta sonları ise İstanbul’a yakın yerlerde tatil yapmak istiyorsanız Şile tam size göre. İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan kendinizi tatilde hissedebileceğiniz yerlerden olan Şile, Karadeniz kıyısında ve İstanbul’un kuzeyinde yer alıyor.

İstanbul’un kargaşasından, gürültüsünden uzak olan Şile, yeşili ve doğasıyla sizi küçük bir tatil kasabasında gibi hissettiriyor.

Şile Gezilecek Yerler

Şile mutlaka görülmesi gereken yerler – Şile gezi rehberi – Şile gezilecek Yerler

1. Şile Feneri – Şile turistik noktaları – Şile’de nereler gezilir?

Şile denilince akla gelen ilk sembollerden biri olan Şile Feneri, Türkiye’nin en büyük deniz fenerlerinden biri. Kırım Savaşı sırasında, Karadeniz’den İstanbul’a gelen gemilerin yollarını bulabilmeleri için 19. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş. Şile Feneri deniz seviyesinden 60 m yükseklikte.

Şile Feneri

2. Şile’nin Tarihi Ahşap Evleri – Şile gezilecek ve görülecek yerler

Şile’nin tarihi dokusunu şehrin sokaklarında gezerken hissedebilirsiniz. Şehrin karakteristik yapı malzemesi olan ahşap ile yapılan evler 19. yüzyılda yapılmış. Yaklaşık olarak 100 – 150 yıllık geçmişe sahip. Büyük ailelerin yaşayabileceği evler, genellikle 2 katlı olarak inşa edilmişler. Şile’de 138 adet tarihi ev bulunuyor.

Şile’nin Tarihi Ahşap Evleri Şile’nin Tarihi Ahşap Evleri

3. Şile Ağlayan Kaya – Şile’de görmeden dönmemeniz gereken yerler

Şile’nin en bilinen yeri olan Ağlayan Kaya efsanesine göre Çoban Mehmet ile zengin kızı Eftalya birbirine aşık olmuşlar ama birbirlerine kavuşamadan ölmüşler. Buraya geldiğinizde insanların dilekte bulunmak için çaput bağladığı dalları göreceksiniz. Ağlayan Kaya’nın kumsalı da bulunuyor.

Şile Ağlayan Kaya

4. Şile Sahili – Şile yapılacak şeyler – Şile görülecek yerler – Şile gezilecek noktalar

Yaklaşık 60 km’lik sahil şeridine sahip olan Şile’de, 10 km’lik kumsal da bulunuyor. Özellikle hafta sonları kumsallarda yer bulmak çok zor oluyor. Rüzgarlı havalarda deniz oldukça tehlikeli olabiliyor.

Şile Sahili

5. Şile Kalesi – Şile’de yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler?

Şile’de gezilecek yerlerin ilk sırasında bulunan Şile Kalesi, Cenevizliler zamanında yapılmış. O dönemde Şile Kale’sinde yaklaşık olarak 20 kişinin yaşadığı düşünülüyor. Denizden gelen saldırılara karşı şehri savunmak için inşa edilen kalenin yüksekliği 12 m.

Şile Kalesi Şile Kalesi

6. Şile Çarşısı – Şile’de neler yapılır?

Şile Çarşısı’nda ünlü Şile Bezleriyle yapılmış gömlekler ve elbiseler bulabilirsiniz. Şile Bezi’nin özelliği dokuması, %100 pamuklu olması ile yaz aylarında çok tercih ediliyor.

Şile Çarşısı

7. Şile Balıkçılar – Şile gezi ve seyahat rehberi

Karadeniz kıyısında olan Şile’de balıkçılık çok önemli, Şile’ye hangi mevsimde gelirseniz gelin en taze, en güzel balıkları burada yiyebilirsiniz.

Şile Balıkçılar

Şile’ye ne zaman gidilmeli? Şile hakkında bilgi

Özellikle yaz aylarında, İstanbul’a çok yakın olması nedeniyle çok kalabalık olan Şile’ye her mevsimde gidebilirsiniz. Kış aylarında sakin bir hafta sonu geçirmek için ideal yerlerden biri.

Şile

Şile’de kaç gün kalsak yeter? Şile’de kaç gün kalmalı

Şile’ye günübirlik gidebileceğiniz gibi, hafta sonu bir gün kalmalı olarak da gidebilirsiniz. Bu şekilde denizden ve Güneş’ten daha fazla yararlanabilirsiniz.

Şile’de kaç gün kalsak yeter Şile’de kaç gün kalsak yeter Şile’de kaç gün kalsak yeter

Şile’de nerede kalınır? Şile otel tavsiyeleri – Şile konaklama önerileri

Şile’de konaklama yapabileceğiniz bir çok otel ve pansiyon bulabilirsiniz.

Şile Nerede?

Şile’yi Haritada Görün