Siirt’te Gezilecek Yerler

Siirt Veysel Karani Türbesi
Siirt’in Baykan bölgesine bağlı Ziyaret Beldesinde tespit edilen Veysel Karani Hz. Türbesi ile Aydınlar bölgesinde tespit edilen İbrahim Hakkı Hz. Türbesi İnanç Turizmi yönünden ehemmiyet arz etmektedir.
Veysel Karani İslam din büyüğüdür. Bilhassa anne sevgisinin büyüklüğüyle anlatılır. Tam ismi Üveys Bin Amir-i Kareni olan Veysel Karani, babasını dört yaşında kaybetmiştir. Deve çobanlığı yapmıştır. Baykan bölgesinde defa ziyaretçi çeken türbesi vardır.
Siirt Ulu Cami
Caminin net olarak yapılış tarihi belirlenmiş değildir. Sahip olunan verilere göre Selçuklu Sultanlarından Mugizüddin Mahmut doğrulusunda Hicri 523, Miladi 1129 seneninde tamir yapılmıştır. Çinili Minare olarak hatıralan Ulu Caminin minaresi, tipik Selçuklu mimarisini yansıtmaktadır. Selçuklu Sultanlarından Mugizüddin Mahmut doğrulusunda yaptırılmıştır. Çinili Minare olarak hatıralan Ulu Caminin minaresi, tipik Selçuklu mimarisini örneklerindendir.
Siirt Mağaraları
Siirt’in jeolojik yapısından kaynaklı birden fazla mağara bulunur. Tarih boyuncu bunların tek kısmını kişiler evlerin olarak kullanmıştır.
Kalkerli oluşumlar değerli yer tuttuğundan pek birden fazla mağara oluşmuştur. Bunların tek kısmında, insanlarca evlerin olarak kullanıldığını gösterir izlere rastlanmaktadır. Suya karşı direnci az olan kalkerlerin erimesi ile meydana çıkan bu tabii mağaralar çoğunlukla vadi boylarında yoğunlaşmıştır. Bunların en ünlüleri Botan Mağaralarıdır.
Siirt Yaylaları
Pervari İlçesindeki Çemikari, Cema ve Herekol yaylaları ile Şirvan bölgesinde Baçova yaylası yöre halkı doğrulusunda alaka görmektedir. Yaz, kış bol yağışlı olan bu yüksek platolar, varlıklı çayırlarla kaplıdır.
Sağlarca Kaplıcası
Siirt’e 15 km. uzaklığında, Eruh yolu üzerindedir. Bu kaplıca suyunun deri ve bayan rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir