Siirt’te Gezilecek Yerler

Siirt Gezilecek Yerler

Siirt’te gezilecek En Güzel yerler listemizde, görülmesi gereken tarihi mekanlar, aile ile gidilecek yerler ve daha fazlasını rahatlıkla bulabilirsiniz. Topraklarında her türlü sebze ve meyvenin yetişebildiği Siirt, oldukça bereketli bir toprağa sahiptir. Dört mevsimin de en iyi şekilde yaşandığı bu bölgeye yolunuz düşmesi durumunda uğramanız gereken yerler Siirt’te gezilecek yerler listemiz içerisinde yer almaktadır.

Siirt Gezilecek Yerler Listesi

Siirt Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Siirt, toplamda 7 ilçesi bulunmakta.Siirtte gezilecek yerler listemiz içerisinden bölgede bulunan birçok tarihi ve doğal güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

1. Ulu Cami

https://biliyomusunuz.com/wp-content/uploads/2019/03/Ulu-Cami.jpg

Caminin net olarak yapılış tarihi belirlenmiş değildir. Sahip olunan verilere göre Selçuklu Sultanlarından Mugizüddin Mahmut doğrulusunda Hicri 523, Miladi 1129 seneninde tamir yapılmıştır. Çinili Minare olarak hatıralan Ulu Caminin minaresi, tipik Selçuklu mimarisini yansıtmaktadır. Selçuklu Sultanlarından Mugizüddin Mahmut doğrulusunda yaptırılmıştır. Çinili Minare olarak hatıralan Ulu Caminin minaresi, tipik Selçuklu mimarisini örneklerindendir.

2. Veysel Karani Türbesi

https://biliyomusunuz.com/wp-content/uploads/2019/03/Veysel-Karani-Turbesi.jpg

Siirt’in Baykan bölgesine bağlı Ziyaret Beldesinde tespit edilen Veysel Karani Hz. Türbesi ile Aydınlar bölgesinde tespit edilen İbrahim Hakkı Hz. Türbesi İnanç Turizmi yönünden ehemmiyet arz etmektedir.
Veysel Karani İslam din büyüğüdür. Bilhassa anne sevgisinin büyüklüğüyle anlatılır. Tam ismi Üveys Bin Amir-i Kareni olan Veysel Karani, babasını dört yaşında kaybetmiştir. Deve çobanlığı yapmıştır. Baykan bölgesinde defa ziyaretçi çeken türbesi vardır.

.

3. Finik Kalesi

https://biliyomusunuz.com/wp-content/uploads/2019/03/Finik-Kalesi.jpg

Siirt gezilecek yerler listemizin bir diğer rotası ise Finik Kalesi olmakta. Finik Kalesi oldukça kilit bir bölgede yer alıyor, Finik Kalesi gözetleme ve savunma amaçlı kullanılmıştır.

4. Şeyhul Hazin Hazretleri

https://biliyomusunuz.com/wp-content/uploads/2019/03/Seyhul-Hazin-Hazretleri.jpg

Siirt merkez Ulu Camide vaaz ve tavsiyelerde bulunan Şeyhul Hazin Hazretleri, dönemin büyük alimler arasında yer almaktadır. 1891 yılında vefat eden Hazin Hazretleri kendi adına yaptırılan türbeye defnedilmiştir.

5. Sağlarca Kaplıcası

https://biliyomusunuz.com/wp-content/uploads/2019/03/Saglarca-Kaplicasi.jpg

Siirt’te gezilecek yerler listemiz içerisinde size güzel bir öneride bulunmak istiyorum. Kent merkezine 17 kilometre uzaklıkta bulunan bu mağara içerisinde yer alan kaplıca suları başta romatizma olmak üzere solunum yolları, sinir, deri hastalıkları, eklem ve kireçlenmeye ve bir çok hastalığa iyi gelmektedir.

6. Siirt Manzarası

Eklediğimiz fotoğraftan da görebileceğiniz üzere Siirt’i en güzel görebileceğiniz yerlerden birisi de bu manzara alanıdır. Tırmanırken bir hayli zorluk yaşayabileceğiniz bu tepe, biraz tehlikeler barındırmaktadır.

7. Siirt Mağaraları

https://biliyomusunuz.com/wp-content/uploads/2019/03/Siirt-Magaralari.jpg

Siirt bölgesinde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda keşfedilen bu mağaralar, kalkerli oluşumları nedeniyle büyük dikkat çekmişlerdi. İçerisinde yer alan bulgulara göre bir dönem insan yerleşimi olarak da kullanılan mağaralar bölgede görülmesi gereken yerler listelerine dahil edilmiştir.

8. Saat Kulesi

https://biliyomusunuz.com/wp-content/uploads/2019/03/Saat-Kulesi-2.jpg

1975 yılında Kent merkezini yapılan saat kulesi, şehrin birleştirici ve güçlü yanlarını görmek isteyenler için birebirdir. Ayrıca burası kentin navigasyonu diyede biliniyor.

9. Tillo Kalesi Seyir Terası

https://biliyomusunuz.com/wp-content/uploads/2019/03/Tillo-Kalesi-Seyir-Terasi.jpg

Siirt gezilecek yerler listemize son sırasında ise bu seyir terası yer almaktadır. Siirt Tillo gezilecek yerlerin arasında olan bu teras 2016 yılında açılmış ve yine bölgeyi tepeden görmek isteyenler için bulunmaz bir nimettir.