Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler

Sipahi Pazarı (Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler)


Şanlıurfa Balıklıgöl platosu içinde bulunan Sipahi pazarı, halıcılar ve kilimciler çarşısı olarak bilinir. Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler arasında gelir. Dar şekilde han olup içinde sağlı sollu olarak toplam 30 kadar taş dükkan vardır. Dükkanlar nahit taşı ile yapılmış olup, hanın içi ve dükkanlar kışın sıcak yazın ise serin şekilde havası vardır.
Sipahi pazarı içinde bulunan esnaflar yoğunlukla; el işi halı, el işi kilim, hakiki deri yelek, şark köşesi gibi ürünleri makul ücrete satmaktadırlar.
Sipahi Pazarı’nın şekilde özelliği ise 400 senedir her gün saat 10’da dua ile açılmasıdır. Hanın en ihtiyar büyüğü elini Allaha açıp günün hayırlı ve kazançlı geçmesi için dualar eder, El Fatiha demesinin sonrasında herkes Fatiha okur.

Harran Ovası (Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler)


Şanlıurfa’nın güneydoğusunda kalan Harran Ovası, şu zamana kadar taşıdığı tarihi değerleriyle malumat sağlıyor ve coğrafyasıyla eşi benzeri olmayan bir güzellik sunuyor.
Harran Ovası, ülkemizin tarihi yönünden ehemmiyetli bir yere sahip. Toprağın en etkili durumunu gördüğümüz ova, Şanlıurfa il merkezine 44 kilometrelik bir uzaklıkta yer almakta ve her sene binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Hz. İbrahim’in şehiri olarak isimlendirilen alanda şu zamana kadar kadar çoğu arkeolojik kazılar yapıldı. bölgenin ismi tam 4000 seneden itibaren değişmemiş olup, bu gün de Harran olarak adlandırılmakta.
Önemli ticaret yollarının kesiştiği bir nokta olması çoğu dönemde dikkatleri üstüne çekmiş ve çoğunlukla eski Mezopotamya putperestliğinin ehemmiyetli bir merkezi olmuş.

Kızlar Sarayı


Şanlıurfa’nın Binekli Köyü’ne 3 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Kızlar Sarayı, her ne kadar yapım yılı bilinmese de mimari açıdan ve çevresinde bulunan diğer tarihi değerlerden dolayı şehrin en gezilesi noktaları arasında…
Kasr-ul Benat olara da adlandırılan Kızlar Sarayı’na ilk inceleme 1905 yılında İngiliz asıllı Gertrude Bell tarafından gerçekleştirilmiştir. Bayan Bell, o dönemlerde bulunan anıtsal yapıları fotoğraflamış olup, bu yapılar günümüze kadar gelememiştir.
Kızlar Sarayı’nda Şehrin Soğmatar Örenyeri’ndekine benzer yazıtlar bulunuyor. Bu yazıtlar Süryanice olup, bulunduğu bölge Yazıtlar Tepesi olarak adlandırılıyor.

Fırfırlı Camii


Şanlıurfa’nın tarihi yapılarından bir tanesidir Fırfırlı Camii. Vali Fuat Bey Caddesi üstünde tespit edilen cami, ilk yapıldığı dönemde Oniki Havari Kilisesi olarak inşa edilmişti.
1956 senesinde ise camiye çevrilmiştir. Fırfırlı Camii’nin hangi sene yapıldığı tam anlamıyla bilinmemektedir. Fırfırlı Camii’nin üç nefli bazilika tasari düzeni vardır.
Yapımında kesme taş kullanılmış olup, ilgi çekici bir taş işçiliği vardır. Şanlıurfa’nın en köklü yapılarından bir tanesi olan Fırfırlı Camii (Oniki Havari Kilisesi) kent geziniz esnasında ziyaret edebilirsiniz.