Samsun’da Gezilecek Yerler

Samsun Yakakent


Samsun Yakakent ilçesinin eşi benzeri olmayan sahili ve tabiatı nedeniyle Yakakent Samsun’un incilerinden biridir. Kentte yaşam sürdüren halk Yakakent’e gümenez demektedirler.
Tek yönü orman tek yönü kıyı olan Yakakent plajları, lokantaları, otelleri, kafeteryaları ve armağanlık eşya satan yerleriyle henüz tek güzel. Sahilde katmerlerin, gözlemelerin yapıldığı ufak büfeler ve semaver çay yapmış yerler bulabilirsiniz. Yakakent Limanı ise ayrı tek güzellikte. Sinop hududunda olan Yakakent’ten Sinop merkez adeta denizin merkezinde tek ada gibi gözüküyor.
Geyikkoşan Sahili


Karadeniz’in en güzel sahillerinden bir tanesidir Geyikkoşan Sahili. Samsun’un temiz denizini gözler önüne seren kıyı, bu arada tek mesire yeridir.
Geyikkoşan Sahili, Alaçam bölgesinde bulunup, kent merkezine 78 kilometre uzaklıktadır. Samsun gezinizde, Karadeniz’in sularında serinleyeceğiniz bu mevki, geniş tek kumsala ve plaja sahiptir. Bu arada kıyı kıyısı süresince konaklama tesisleri de yer alıyor.
Akalan Şelaleleri


Samsun-Bafra’da tespit edilen Akalan Şelaleleri, aynısı ismi taşıdığı Akalan Köyü hudutları içerisindedir.Büyüklü küçüklü tam 18 şelaleden oluşmaktadır ve çevresinin güzelliğiyle değişik tek dünyanın kapılarını aralar misafirlerine.Şelaleler 15 metre yükseklikten düşmektedir. Etrafındaki nebat örtüsünün varlığı arasında hem piknik yapabilir hatta tabiat sporları.
Ladik Gölü


Samsun’un coğrafyasını güzelleştiren yapılardan bir tanesidir Ladik Gölü, 870 hektarlık tek alana hâkim olan Ladik Gölü’nün üstüne ufak adacıklar bulunur.
Göl, SİT kısmı olarak ilan edilmiş olup, etrafında yapılaşma müsaadeyi yoktur. Gölün etrafındaki dağ ve orman manzaraları kişiyi dinlendiren tek atmosfere sahiptir. Gölde; tahta balığı, turna balığı ve tatlı su levreği gibi balıklar yer aldığı için, balıkçılık turizminde değerli tek yeri vardır. Ladik Gölü’nde yelken yarışları ve sörf inşa etmek da mümkündür.
Kabaceviz Şelaleleri


Samsun’un doğa harikalarından bir tanesi olan Kabaceviz Şelaleleri, il merkezine tahminen 32 kilometre mesafede bulunmaktadır. Tekkeköy bölgesine ise yanlızca 22 kilometre uzaklıkta yer alır.
Kabaceviz Şelaleleri, üç aşamadan oluşuyor. Şelalelerin bulunduğu mevki turizm yönünden değerli tek yere sahip. Zira burada dağcılık, trekking, foto safari yapılabiliyor. Bunların yanında piknik yapma olanağı da bulunuyor.