Salda Gölü

Salda Gölü

Salda GölüTürkiye‘nin en derin, en temiz ve en temiz tektonik göllerinden biridir. Turkuaz sevenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer. Bir krater gölü olan Salda’nın suları, cam kadehte başlar ve en derin yerlerden çivit mavisinde oynar. Parçalanmış bir krater gölü. Ve bu konuda gizemli bir şey var. Planlar da derin çünkü bitki örtüsü, 184 metre derinliğe sahip, Türkiye’nin en derin gölleri olan volkanik bir patlamadan oluşuyor.

Salda Gölü

Salda Gölü, Türkiye’de Maldivler olarak bilinir. Çünkü beyaz sahil ve turkuaz, mavi ve yeşil karışımı çok güzel bir manzara sunuyor. Kıyıların beyaz olmasının sebebi, suyun içinde bulunan magnezyumun sindirilmesinden kaynaklanan ve suda bakteri bulunan bir tür mineraldir. Sahilde kum bir tür güzel çakıl. Tuz Gölü, Türkiye’nin en temiz gölüdür. Dünyanın en temiz beşinci gölüdür. Türkiye’nin en derin gölü. Dünyanın en derin üçüncü gölüdür. Salda Gölü’nün su ve kil kumu da cilt için iyidir. Bu nedenle çamur banyoları için göle yakın minik çukurlar görebilirsiniz. Salda Gölü çevresinde yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri doğa ile yalnız gün batımını izlemek.

Ülkemizin en dikkat çeken göllerinden biri olan Salda, beyaz kumları ve berrak suyuyla çok çekici. Gölün hemen kıyısına veya ormanlık alana da çadırınızı kurabilirsiniz. Göl suyunun zengin mineral yapısı şifa kaynağı olarak kabul ediyor. Ülkemizin en temiz gölleri arasında yer alan Salda’da yüzmek de ayrı bir keyifli.

Salda Gölü

Hakkında

1. Salda Gölü, dünyanın en temiz 5. gölüdür. Buradaki su çok açık ve özel bir görünüme sahip.

2. Salda gölünün derinliği yaklaşık 184 metredir. Dünyadaki en derin tatlı su gölleri arasındadır.

3. Salda Gölü, yalnızca gölüyle ünlü değildir. Buradaki en ünlü yerlerden biri arsa! Buradaki topraklar dünyanın en özel topraklarından biridir. Salda Gölü, beyaz toprağı ile sizi etkileyecek! Burada toprakta bıraktığın öğeler beyazlaşabilir!

4. Salda Gölü, nesli tükenmekte olan ördeklere ev sahipliği yapmaktadır. Gölde ayrıca 3 adet tatlı su balığı türü bulunmaktadır. Bölgede domuzlar, tilkiler, kaplumbağalar gibi çeşitli hayvanlar var.

5. Salda Gölü tamamen doğal bir yer. İnsanlar burada hiç bina inşa etmediler. Yani burası çok özel bir görünüme sahip.

6. Salda Gölü tektonik bir krater gölüdür. Burası cildini sevenler için özel teklifler sunuyor.

7. Salda Gölü, çamur banyosu yapmak isteyenler için ideal bir mekandır.

Salda Gölü

Ne Yapılabilir?

1. Salda’nın tadını çıkarmak istiyorsanız bir tura katılın!

Muhteşem Salda Gölü manzaralıdır . Eşsiz görünümü ile dünyanın en etkileyici yerlerinden biridir. Burada gördüğünüz sahneyi dünyanın başka hiçbir yerinde göremezsiniz. Öyleyse bu mistik yerin çevresinde uzun bir yürüyüş yaptığınızdan emin olun. Bu yürüyüş size gönül rahatlığı verecek ve daha önce hiç görmediğiniz yapıları görme şansı verecek!

Salda Gölü 44 km çapındadır. Göl çevresinde bisiklet kiralama yerleri var. Bu dükkanlardan bisiklet kiralanabilir. Salda Gölü çevresindeki yollarda, yokuş yukarı yok. Yani burada bisiklet sürmek çok zevkli bir aktivite.

2. Salda Gölü’nün büyüleyici gün batımını izleyin!

Salda Gölü çok yüksek bir rakımda bulunur. Salda Gölü’nün 1880 metre yukarısında, tüm bulut hareketlerini izleme şansınız var. Yüksek ve açık manzara nedeniyle, harika bir gün batımı manzarası! Salda Gölü gün batımını izlemek için en iyi 5 yerden biri! Burada her gün bu büyüleyici gün batımı manzarasını izlediğinizden emin olun. Yaşamınız boyunca size unutulmaz bir görsel ziyafet sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Tabii ki, bu güzel manzara için yanınızda bir kamera olması iyi bir fikirdir. Salda Gölü’nde, ilk fotoğraf yarışmasında ilk defa olacak olan onlarca fotoğrafı kolayca çekebilirsiniz. Salda Gölü’nün yapısı nedeniyle, daha önce hiç çekme şansınız olmayan fotoğraflar çekebileceksiniz.

3. Salda Gölü’nün Beyaz Adalarını keşfedin!

Salda Gölü’nde 7 özel beyaz ada var. Bu yerleri ziyaret etmek oldukça zevkli. Salda Gölü’ne gelirseniz, bu adaların yanında durduğunuzdan emin olun. Bu adalara gitmek için denizde yürümek zorundasınız. Adalara ulaşmanın tek yolu yürümek, insanlar onu yaşamayı sever.

4. Özel Doğa Parkında, Suya Girin!

Salda Gölü’nde, suya girmek için yalnızca belirli alanları kullanır. Çünkü Salda Gölü’nde yüzmek derinliği nedeniyle tehlikeli olabilir. Böylece, yerel halkın işaret ettiği alanda Tabiat Parkı’nda yüzebilirsiniz. Burada yüzmek çok özel bir deneyim olacak.

Faydalı Bilgiler

  • Salda Gölü, güney orta Anadolu Bölgesi’nde Türkiye’nin Burdur ilçesindedir.
  • Yolculuğumuzda Fethiye’den araçla seyahat süresi yaklaşık 2,5 saatti.
  • Gölün ana kenti Yeşilova ve gölün Yeşilova tarafında Halk Plajı (Halk Plajı) yer almaktadır. Burası kamp ve ahşap bungalovların bulunduğu yerdir. Ayrıca bazılarında alkol servisi olan snack barlar da vardır.
  • Halk Plajı ayrıca plajda çok sayıda piknik masası ve şezlong bulunan geniş bir alana sahiptir. Yüksek sezonda, özellikle de hafta sonları plajın bu tarafının çok kalabalıklaştığını hayal edebiliyoruz.
  • Zamanımızın çoğunu Salda köyündeki gölün etrafında daha da geçirdik (ve tüm fotoğraflarımızı çektik). Salda Köyü tabelalarını takip edin, ardından otoparkın tabelalarını ve gölün bu tarafına girişi göreceksiniz. Bu alan çok daha sessiz ve manzara daha dramatik.
  • Bu günlerde kamp yapmanın yanı sıra, bir gecelik konaklama arıyorsanız, civarda birkaç küçük pansiyon var.
  • Salda Gölü fotoğrafçılar, yürüyüşçüler için harika bir üstür ve süper formda iseniz, ayrıca gölün manzarasını yukarıdan alan bir etkinliği de var. Salda ayrıca kış ziyaretçileri için bir kayak merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Ulaşım

Salda Gölü, Denizli, Burdur ve Antalya’yı çevreleyen bir göldür. Pamukkale 90 km uzaklıkta ve en iyi yol bu tarafta. Göle düzenli otobüs veya ulaşım yoktur, ancak özel araçlarla ulaşmak yaklaşık bir buçuk saat sürer. Aracınız yoksa bu şehirlerden Salda minibüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.