Saklıkent Kayak Merkezi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Saklıkent Kayak Merkezi

Saklıkent Kroki

Güneşin Yanı Başında Antalya’da Kar Keyfi

Antalya’nın klasik turizm anlayışındaki “deniz, kum, güneş” üçgeninin oldukça dışına çıkan, Akdeniz’in alternatif turizm bölgesi Saklıkent Antalya il merkezine 45 km, Antalya hava alanına yaklaşık 65 km. mesafesiyle kolay ulaşılan, doğal bir güzellik. Beydağları üzerinde bulunan Saklıkent kayak merkezi ise Türkiye’nin en genç ve en küçük kış sporları tesislerinden. Küçük ve butik yapısı ile sadece kar sporları meraklılarına hizmet etmekle kalmıyor, “gelmişken” Akdeniz’in turizm cenneti Antalya’yı ve civarını da gezmek için fırsat yaratıyor. Konaklama için hem dağda seçenek bulunuyor hem de çeşit çeşit Antalya otelleri bizlere hizmet veriyor.

Kış sporları kadar doğal güzellikleriyle de öne çıkan bölgede kar yağışı kısıtlı olduğundan kayak sezonu da çok kısadır.

Türkiye'deki Kış Spor Merkezleri

SAKLIKENT’E NASIL GİDİLİR?

Antalya il merkezinden Kemer yönüne gidilirken “Kartepe yolu” ya da “Bahtılı Köyü” yolu üzerinden devam edilerek tesislere ulaşılır. Saklıkent, Antalya il merkezinden yaklaşık 45 km. mesafededir. Yol genelde 1 saat ilâ 1,5 saat arası sürüyor.

Dokuma Özdilek, MarkAntalya, Yüzüncü Yıl ve 5M Migros Lünapark önünden servisler kalkmakta ve günübirlik turlar düzenlenmekte.

SAKLIKENT PİST ÖZELLİKLERİ

Oldukça küçük olan Saklıkent Kayak Merkezi butik hizmet veriyor demiştik. Dolayısıyla tesis kapasiteleri de sınırlı. Ancak sadece burası için düşünürsek de oldukça yeterli. Saklıkent Türkiye’nin en iyi kayak pistleri listemizde ön sıralardan kendine yer bulamıyor ve profesyonellere pek hizmet etmiyor olsa da 2000 – 2400 metre rakımı ile 2 kolay ve orta zorluk derecesindeki piste sahip. Bu pistlere ulaşım için de biri 340 kişi/saat bir diğer 240 kişi / saat kapasiteli iki adet teleski hizmet veriyor. Acemiler için baby lift ve eğlence için ATV pisti de bulunuyor.

Saklıkent’in en yüksek noktasının deniz seviyesinden yükseliği ise 2550 metre.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

SAKLIKENT OTELLERİ, KAYAK ODALARI

Girişte de dediğimiz gibi dağda konaklama seçeneği kadar il merkezine yakın olması nedeniyle şehir de kalınarak git-gel yapılabilir. Antalya otel fiyatlar bildiğiniz gibi çok seçenek sunuyor, kontrol etmeye başladığınızı düşünürsek Saklıkent Otellerinden de bahsedelim. 477 müstakil ev ile tam bir dağ köyü kurulmuş olan bölgede tüm ihtiyaçlara yönelik pansiyon ve restoran hizmetleri bulunuyor. Yeme içme, alışveriş ve kış sporları malzemeleri ihtiyaçları karşılanabileceği gibi Antalya şehir merkezine ulaşım da rahatlıkla sağlanabiliyor. Satın alma, kiralama ve depolama için Saklıkent’te kayak odaları da bulunuyor.

SAKLIKENT HAVA DURUMU, SAKLIKENT KAR KALINLIĞI

Saklıkent genelde güneşli, kış sezonunun kısa geçtiği bir bölge, dolayısıyla sadece kış sporları için seyahat planı yaparken erken rezervasyon yapılmaması gerekir. Keza ne olacağı pek belli olmaz. Onun yerine ani kaçışlar için günlük hava durumu ve kar kalınlığı kontrol edilerek plan yaparsak üzülmeyiz. Saklıkent’te kar kalınlıkları sezonda 1 metreye kadar ulaşabilmekte. Tekrarlamak lazım, işin en güzel yanı tüm gün kaydıktan sonra denize karşı akşam yemeği yeme fırsatı bulunmaz bir lüks.