SAKARYA KUZULUK KAPLICALARI

SAKARYA KUZULUK KAPLICALARI

İstanbul’dan uzaklaşmadan sağlık dolu bir tatil planlarsanız çözümü uzaklarda aramamalısınız. Hem tatil hem de şifa bulmak için İstanbul çevresinde çok fazla seçenek olduğunu belirtmemize sanırız gerek yok. Buna en güzel örnek mesela Sakarya’nın Kuzuluk Kaplıcaları bu hafta sonu tatil listenizin en baş sırasında yerini almalıdır.

SAKARYA KUZULUK KAPLICALARI

Hafta sonu tatillerini hafta içi stresinden uzaklaşmak için iple çektiğinizi düşünürsek Kuzuluk Kaplıcaları’nda kısa ve huzur dolu bir tatil sizleri beklemektedir. Nereye baksanız eşi bulunmaz doğasında karşınıza ormanlar çıkar Kuzuluk’ta. Mis gibi orman havası içinde dağlar arasında kurulmuş bir şifa merkezidir burası. Günümüze Selçuklu döneminden uzanan bir geçmişi bulunur. Tedavi amacı ile gittiğiniz Kuzuluk Kaplıcaları’nda; kronik bel ağrısı, romatizmal hastalıklar, osteoartrit başta olmak üzere tentinit, eklem hastalıkalrı, travma, miyozit gibi yumuşak doku hastalıkları, beyin ve sinir cerrahisi sonrasında tedavi, stresten uzak yaşama, nörolojik hastalıklar, spor yaralanmaları tedavisi gibi birçok hastalığa burası şifa kaynağıdır.

Bunların dışında tedavisi olan hastalıkların diğerleri;

 • Cilt-deri hastalıkları
 • Kan dolaşımı
 • Aşırı kilo
 • Sinir ve solunum yolu hastalıkları
 • Romatizmal hastalıklar
 • Böbrek taşları
 • Kırık-çıkık-kireçlenme
 • Kadın hastalıkları ve idrar yolları
 • Çocuk hastalıkalrı
 • Ameliyat sonrası tedavi
 • Mide-bağırsak-safra kesesi hastalıklarında şifalı olduğu söylenir.

Kuzuluk Kaplıcaları Çevresinde Gezilecek Yerler

Akyazı Türbeler

Akyazı Türbeler

Sakarya’nın Akyazı beldesinde Kuzuluk Kaplıcaları yer alır. Ve burada haliyle görmeden dönmemeniz gereken çok güzel yerler de vardır. Yedi Kardeşler Türbesi (Ömercikler Mahallesi Tekke Sokağı’nda), Mir Ali Emir Ali (Balıklaya Köyü’nde), Üç Kardeşler (Taşyatak Köyü Domuz Gölü Mevkii), Şehir Kerim Ali Türbesi (Keremali Tepesi’nde), Şehir Kerim Türbesi (Pazarköy’de)

Kuzuluk Madensuyu

Sıcaklığı 70 derecelere kadar yükselen Kuzuluk Madensuyu, mutlaka Kuzuluk Kaplıcaları’na giden herkesin görmesi gereken yerlerden biridir. sık sık karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında şifa arayanlara buraya gider. Kuzuluk Madensuyu Akyazı beldesi içinde yer alır.

Keremali Dağı-Yaylası

Keremali Dağı-Yaylası

Bu habere yürüyüş severlerin seveniceğinden eminiz. Özellikle doğa yürüyüşüne Keremali dağı merakı olanların vazgeçemediği rotalardan biridir. Sakarya’nın en güzel manzarasını Parkur’da yürürken göreceksiniz. Kesinlikle doğa ile iç içe mükemmel saatler geçireceğiniz yer Keremali dağı ve yaylası olacaktır.

Yemyeşil tabiatı ve şifalı suları ile ünlü, doğanın bu kadar güzel olabildiği bir şehir Kuzuluk Kaplıcalarında sağlık dolu bir hafta sonu tatili geçireceksiniz. İlla dinlenmek için evde zaman geçirmenize gerek yok. Sakarya Otelleri’nden yerinizi ayırtıp, güzel bir hafta sonu programı yapabilirsiniz.