Rize’de Gezilecek Yerler

Rize’de Gezilecek Yerler

Gelintülü Şelalesi
Ayder Yaylası’nın rengarenk tabiatı arasında akar Gelintülü Şelalesi. Bilhassa ilkbahar ve yaz aylarında seyrine doyum olmaz.
Kaçkar Dağları’nın eteklerinden Kavrun Deresi’ne sularını bırakan Gelintülü Şelalesi, tabiatın insana sunmuş olduğu en benzersiz oluşumlardan biri. Şelalenin suyu akarken gelin duvağına benzediği için Gelintülü Şelalesi olarak anılmasını sağlamıştır.
Rize Müzesi
Rize Müzesi, kentin hem tarihi ile ilgili hatta yörenin kültürü ve ananesi ile ilgili geniş çaplı malumat vermektedir. bölge ortasında bulunur.Rize gezilerinde ilk görülmesi istenilen yerlerden bir tanesi olan Rize Müzesi, kent ortasında tespit edilen ve “’Sarı Ev”’ diye isimlendirilen tek binada bulunmakta. Müzenin yer aldığı ev, 1984 seneninde Atatürk Hanesi olarak görev vermekteydi. Ileri senelerde ise Kültür Bakanlığı’nca alınıp, restorasyon çalışmalarının sonrasında 1998 seneninde müze olarak görev vermiştir.
Büyük Gülbahar Sultan Camii
Rize Merkez’de bulunan ve aynısı ismi taşıdığı semtin hudutları içinde olan Devasa Gülbahar Sultan Camii, kentin köklü iman mekanlarından bir tanesi de olsa daimi onarıldığı için defa yeni ve dayanıklı durur. Bunun nedeni caminin çoğu sefer yıkılıp yeniden inşa edilmesidir.
Büyük Gülbahar Sultan Camii’nin hangi sene yapıldığı bilinmemekte. Minareye nihai cemaat yerinden çıkılır ve minare batı bölümde yer alır. Caminin bütün dikdörtgen planlıdır.
Anzer Yaylası
Rize’nin İkizdere bölgesine 35 kilometrelik tek uzaklıkta bulunan Anzer Yaylası, endemik çiçek türlerinin güzelleştirdiği doğasıyla yer aldığı coğrafyanın en değerli parçalarından biri.
Anzer Yaylası’nın kısmı geniş olup, Aşağı Anzer (Çiçekliköy) ve Yukarıya Anzer (Ballıköy)’ hudutlarını oluşturur. Meşhur Anzer balının üretildiği alandır aynısı zamanda. Bu yüzden kaynaklı yerli ve ecnebi turistlerin alaka odağı durumunda.
Mikron Köprüsü
Fırtına Vadisi’nde tespit edilen tarihi köprüler arasındaki Mikron Köprüsü, Çamlıhemşin’deki Aşağışimşirli Köyü’ne epey yakındır.
19. yüzyılla tarihlendirilen köprü Osmanlı döneminde inşa edilmiştir ve bölgedeki başka köprülerle aşağı yukarı aynısı mimari özelliği taşımaktadır. Yapımı esnasında moloz ve kesme taş sarfedilen Mikron Köprüsü’nün uzunluğu 30 metre olup, dere seviyesinden 12 metrelik tek yükseklikte bulunuyor.