Prag Gezilecek Yerler

Dans Eden Ev

Prag, Çek Cumhuriyetinin başkenti ve yaklaşık 1.500.000 nüfusu var. Prag eski ve yeni kent merkezi olarak ikiye ayrılıyor. Burayı gezmeye başladığınızda kendinizi Ortaçağda gibi hissediyorsunuz. Şehir savaşlarda yıkım görmediğinden aynen eski Ortaçağ havasını koruyor. Eski şehir Unesco Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Şehrin ortasından Vıltava Nehri geçiyor. Otelimiz 2. Bölgede bulunuyor. Prag şehri 20 bölgeye ayrılmış. 1. Bölge şehrin en merkezi yeri ve 4. Bölgeye kadar merkez kabul ediliyor. Otel seçerken bu bölgelere dikkat etmekte fayda var. Adresinden hangi bölgede bulunduğu anlaşılıyor.

Prag Gezisi

Prag Gezilecek Yerler

1. Prag Astronomik Saat

Prag Gezilecek Yerler ilk sırasında Eski Tarihi Meydan’da bulunan Astronomik Saat yer alıyor. Ayın, Güneş’in hareketlerini ve burçları gösteriyor. 14.yüzyılda yapılmış. Bu saat yapıldıktan sonra yapan ustanın gözleri benzerini yapamasın diye kör edilmiş. Saatin sağında ve solunda 4 adet kukla var. Bunların hepsinin hayata dair temsil ettiği bir özelliği var. Bu kuklaların üstünde 12 havari kuklası geçit yapıyor.

4 adet kukla neyi temsil ediyor?
Solda elinde ayna olan: kibir ve kendini beğenmişliği
Solda elinde para olan: paragözlüğü ve açgözlülüğü
Sağda iskelet: ölümü
Sağda keman çalan: eğlenceyi
Saat başlarında iskelet zil çalmaya başlıyor. Bize ölümü hatırlatıyor. Ölüm her an yanı başımızda diyor. Yanındaki diğer figürler ona aldırmıyorlar. Bu gösteriyi her gün Saat: 09:00-21:00 arasında görme şansınız var. Kulenin üstüne çıkmak yaklaşık 20 Euro.

Prag Astronomik Saat

2. Tarihi arabalarla eski şehir turu

Prag Gezilecek Yerler ikinci sırasında eski tarihi at arabalarıyla yapabileceğiniz şehir turu yer alıyor.

Tarihi arabalarla eski şehir turu

3. Vıltava Nehir Turu

Vıltava Nehir Turu

Prag Gezilecek Yerler üçüncü sırasında mevsim uygunsa Vıltava nehrinde gezi tekneleri ile yapabileceğiniz nehir turu bulunuyor. Fiyatı ise gece, gündüz ve tur ile verilen ikramlara göre değişiyor.

4. Charles Köprüsü ( Karluv Most)

Charles Köprüsü ( Karluv Most)

Prag Gezilecek Yerler dördüncü sırasında bulunan Charles Köprüsü 14. Yüzyılda yapılmış. Yapımıyla ilgili ilginç bir bilgi var. Yapımına 1357 – 9 -7 – 5:31’de başlanmış. Sağdan ve soldan bakıldığında tek tam sayılar. Bu köprü trafiğe kapalı , günün her saati turist akınına uğruyor. Üstünde 30 adet din adamı heykeli var. Bir tanesi ilginç üstte din adamları altta Osmanlı figürü var. Osmanlıların orayı işgal edeceğinden çok korktuklarından böyle bir heykel yapmışlar. Bu köprüyü gezerken herkesin ellediği küçük bir figür göreceksiniz. Bu figürü ellediğinizde tekrar Prag’a gelirmişsiniz. Onun hikayesi de şöyle: Kraliçenin günah çıkarttığı Aziz John adında bir peder varmış. Kral , Kraliçenin ne günahı var diye çok merak etmiş. Bunu Aziz John’a sormuş. Fakat Aziz John hiç bilgi vermemiş. Kral onu buradan Vıltava Nehrinin sularına attırmış. Köprünün başında yerel ressamlara resminizi yaptırabilirsiniz veya Prag hatırası resimler satılıyor onlardan alabilirsiniz.

5. Eski Tarihi Meydan

Eski Tarihi Meydan

Prag Gezilecek Yerler beşinci sırasında bulunan Eski Tarihi Meydan ise Prag gezisinin olmazsa olmazları arasında. Burada kafeler ve restaurantlar var. Turistlerin uğrak yeri. Ortasından meridyen geçiyor. Yere bakınca bunu göreceksiniz.

6. Hradcany Tepesi

Hradcany Tepesi

Prag Gezilecek Yerler altıncı sırasında bulunan Hradcany Tepesi’ne muhteşem Prag manzarasını fotoğraflamak için çıkmanız gerekiyor.

7. Aziz Vitus Katedrali

Aziz Vitus Katedrali

Prag Gezilecek Yerler arasında bulunan Aziz Vitus Katedrali tam 600 yılda tamamlanmış ve kutsal kabul ediliyor.

8. Prag Kalesi (Prazsky Hrad)

Prag Kalesi (Prazsky Hrad)

Prag Gezilecek Yerler listesinde yer alan Prag Kalesi Dünya’nın en büyük antik kalesidir. İlk olarak 9. yüzyılda yapılmaya başlanmıştır. Kale şu anda Çek Cumhuriyetinin Devlet Başkanlığı Sarayı olarak kullanılıyor.

9. Altın Yol (Zlata Ulicka)

Altın Yol (Zlata Ulicka)

Prag Gezilecek Yerler listesinde bulunan Altın Yol Ortaçağ’dan fırlamış gibi. Eski tarihi tek veya iki katlı rengarenk evler sıralanıyor. Pembe bir yapıyla başlıyor ve sonunda muhteşem bir Prag manzarası sizi karşılıyor. Burada No:22 olan ev Franz Kafka’nın yaşadığı evdir.

10. Dans Eden Ev

Dans Eden Ev

Prag Gezilecek Yerler listenize eklemeniz gereken Dans Eden Ev, Hollanda kökenli bir sigorta şirketi olan Nationale Nederlanden’in Prag’ın şehir merkezinde inşa ettirdiği binasına verilen takma isimdir.

Prag Lezzetleri

Ortaçağ ruhunu yaşatan restaurantlarda, geleneksel müzik eşliğinde et yemeklerini tavsiye ederim. Bizim yemeklerimize çok benziyor. Yemek boyunca turistler için özel müzikli göstriler yapıyorlar. Bizim gittiğimiz yer eski şarap mahzeni gibiydi. Yemekten sonra ışıklar altında Prag gece turu yapabilirsiniz. Bu şehir geceleri çok güzel ışıklandırılıyor. Yolda görüp yediğim meşhur Çek kurabiyeleri var. Ballı ve şekerli olarak yapılıyor.